1. 1
  YakarıS Üye
  YakarıS
  Üye

  Üye No: 101142
  Mesaj Sayısı: 49
  Tecrübe Puanı: 1

  Kulak ağrılarına ne iyi gelir, kulak ağrısını ne geçirir?


  Kulak Ağrısı sizlerede uykusuz geceler yada kulak ağrısından diş ağrısına giden ince sızılara yol açıyor olabilir.Bugün bu konumuzda Kulak ağrısına nasıl çözüm bulacağız bunu ele alacağız inşallah.

  Bizler Yani insanoğlu Et ve Kemikten Meydana gelmekteyiz. Kulak'ta bu vucudun bir uzvudur sadace.Kulak Ağrısının en temel en çok görülen sebebi ise Kulağı boğaza Bağlıyan Östaki denen Kanalın tıkınmasıyla Başlar.Gündüz vakitlerinde Sürekli Ayakta durduğumuz için Östaki kanalından Boğazımızın Arka kısmına Akış çok rahat sağlanır.

  Kulak ağrıları neden geceleri artar Sebebi Nedir ?
  Yukarıda da Bahsetmiştik gündüz östaki kanalından boğazımıza akış rahat sağlanır , bunun tersi yani gece vakti olduğunda uykuya daldığımız vakit Östaki kanalı rahat boşalamaz. Gece uyurken bütün metobolizmalar yavaşladığı için yutkunmamızda azalır ve östaki kanalındaki kaslar hareket etmediği için akış yine rahat sağlanmaz.
  Orta Kulaktaki Hava , Etrafdaki dokular tarafından da kullanıldığı için negatif bir masınç meydana gelir. Buda haliyle Kulak zarının içeri doğru emilmesi anlamına gelir. Gece rahat rahat uyurken bir anda kulak ağrısı ile uyanabilirsiniz.
  Kulak Ağrısına dış Kulak enfeksiyonları , uçak yolculuğu , tüplü dalışlar ve atmosferik değişiklikler , saç kılınızın traştan sonra dış kulak yoluna düşmesi, diş , dil, çene gibi kulakla ilişkisi olmayıp , Kulakta hissedilen ağrılarda bu şiddeti tetikleyebilir.

  Peki Bu Ağrılar nasıl Dindirilir.

  a) Dik bir şekilde oturmalısınız.

  b) Saç kurutma Makinesi Kullanın 10 ila 15 cm uzaklıktan ılık hava ve düşük fan hızında kulağınıza tutarak Ağrıyı azaltabilirsiniz.

  c) Kulak kepçenizi Elinizle Hafif Hareketlerle oynatın Ağrı var ise muhtemelen dış kulak yolu enfeksiyon
  Kulak kepçenizi hafif hareketlerle oynatın: Eğer ağrı duyuyorsanız bu muhtemelen dış kulak yolu enfeksiyonudur.
  Dış Kulak Yoluna Vucut ısısında bir kaç damla zeytinyağı bebek yağı damlatabilirisniz. Bu uygulama Kulak zarı delik olanların yapmaması gerekn bir işlemdir.

  d) Sakız çiğneyerek Yine Östaki kanalını Açarak etki gösterebilirsiniz.

  e)Burnunuzu Tutunuz . Uçakta yüksek hava basıncına maruz Kalmamak için Burnunuzu İki parmak arasında sıkıştırıp derin bir nefes alın ve havayı genzinize doğru üfleyin. Açılma sesini duyacaksınız.


  f )Burnunuz tıkalı ise ve genize doğruda bir akıntı mevcut ise her uçağa bindiğinizde ağrı yaşıyorsanız Uçağa binmeden 1 ,2 saat önce akıntıları azaltan ilaçlardan veya burun damlalarından kullanabilirsiniz.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  ASUDE Bayan Üye
  ASUDE
  Bayan Üye

  Üye No: 108924
  Mesaj Sayısı: 368
  Tecrübe Puanı: 4

  Cevap: Kulak ağrılarına ne iyi gelir, kulak ağrısını ne geçirir?


  Kulak ağrılarına ne iyi gelir; bunun için en iyi yol bir kulak burun boğaz uzmanına görünmektir çünkü kulan hassas bir organdır sadece işitme olarak değerlendirilmemelidir beyin fonsiyonlarını dahi etkileyebilir


+ Yorum Gönder