1. 1
  imam Özel Üye
  imam
  Özel Üye

  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 4,906
  Tecrübe Puanı: 54
  Yer: minallah-ilelllah

  Varis ameliyatı zor mudur?


  varis ameliyatı zor mudur


  ‘ varis ameliyatı zormudur ’
  Ameliyat kaç saat sürer
  Halihazırda yapılan bir çok ameliyat yöntemi vardır.Ameliyatın süresi hastalığın düzeyiyle yakından ilgilidir.Yeni ameliyatsız tedavi yöntemleri yaygınlaştıkça ameliyatların yapılış sayısı azalmakta yapılan ameliyatlarınsa yapılma şekli değişmektedir.
  Geçmişte yaygın şekilde yapılmış ama büyük oranda terk edilmiş ameliyatlar ve yapılış süreleri;
  -Klasik varis ameliyatı (Stripping venektomi); 1.5- 2 saat sürer belden aşağısı uyuşturularak yapılabilir ama genellikle narkozla yapılır.Genişlemiş toplar damar boydan boya çıkarılır.Kasıkta kesilen yerden gönderilen tel diz veya bilekten çıkarılır ve damarın ucu bağlanıp çekilir.
  -Pake exizyonu;Bir pakenin ameliyatla çıkarılma süresi 8-10 dakika sürer çıkarılacak pake sayısına göre süre çok değişir.Bir ameliyatta bir pake çıkarılabileceği gibi 20 pake de çıkarılabilir.Bacaktaki genişlemiş damarlar üzerindeki cilt kesilerek çıkarılır,kaç yerde varis varsa o kadar yer kesilir.
  -Endovenöz lazer ameliyatı;Genellikle 1 saatin altında yapıldığı söylense de iki bacaktaki varisin tedavisi 2-3 saat sürebilir.Cilt kesilip genişlemiş damarın içine ışıkla damarı yakan prob gönderilerek yapılır.Bir çok klinik reklam amacıyla almış ancak sonuçları görüldükçe terk edilen bir yöntemdir.
  -Endovenöz radyofrekans ameliyatı;Teknik olarak endovenöz lazere benzer şekilde yapıldığı için sürede yaklaşık aynıdır.Ameliyatta cilt kesilip genişleyen damarın içine tel gönderilir,telin ucu elektrikle damarı yakar.Olumsuzluklar ve düşük başarısı sebebiyle büyük oranda kullanımı azalmıştır.
  -Kapakçık onarımı;Yapılmadığı için süresi de olmaz.ilk yapıldığı yıllarda işe yaramadığı görüldüğü için kısa sürede terk edilmiş bir yöntemdir.
  Varis ameliyatı ile ilgili bilgiler medicalart varis tedavi merkezinden alınmıştır.
  alıntı

  İlgili Yazılar

 2. 2
  EHLİMAN Bayan Üye
  EHLİMAN
  Bayan Üye

  Üye No: 104895
  Mesaj Sayısı: 661
  Tecrübe Puanı: 7

  Cevap: Varis ameliyatı zor mudur?


  En küçük denilen ameliyatlar bile zordur.Neticede vücudunuz kesilip biçiliyor.Damar cerrahları tarafından yapılmaktadır.Uğraştırıcı bir ameliyattır.Bu nedenle uzun sürmektedir.


+ Yorum Gönder