1. 1
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  Kuranda Geçen Zeytinin Özellikleri


  Zeytinin Özellikleri kısaca


  "Zeytin" mübarek bir ağaçtır. Bu, bir açıdan yemiş, bir açıdan katık, bir açıdan da ilaçtır. Zeytin ağacı, hemen hemen bütün beldelerde, bir terbiye ve bakıma ihtiyaç hissetmeden biter-büyür. Hem sonra zeytinin faydası, sadece kişinin bedenine gıda olmak değildir, o aynı zamanda lambaların da gıdası (yakıtı)dır ve bu yağlı bitki yağ namına hiçbirşey bulunmayan dağlarda biter. Bir kimse rüyasında, zeytin yaprağını aldığını görse, bu, onun en sağlam bir kulpa tutunduğuna bir işarettir. Bir hasta İbn Sîrîn'e "Rüyamda sanki bana, "İki lambayı ye ki şifa bulasın" denildiğini duydum" demiş. Bunun üzerine İbn Sirîn, "Öyle ise zeytin ye, çünkü zeytin lâ-şarkiyye ve lâ garbiyye, yani ne doğulu-ne batılı bir bitkidir, her yerde bulunur" demiştir.

  Müfessirler, incir ve zeytinin, aslında şu yenilen iki şeyin adı olduğunu, bunlarda işte böylesine üstün fayda ve özelliklerin bulunduğunu, dolayısıyla ayetteki bu kelimeleri zahiri manalarına hamletmek ve bunlardaki bu menfaat ve özelliklerden ötürü Allah Teâlâ'nın bunlara yemin ettiğine hükmetmek gerektiğini söylemişlerdir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ASUDE Bayan Üye
  ASUDE
  Bayan Üye

  Üye No: 108924
  Mesaj Sayısı: 368
  Tecrübe Puanı: 4

  Cevap: Kuranda Geçen Zeytinin Özellikleri


  kuranda adı geçiyor sa zaten her derde deva olarak yorumlanabilir çünkü kuran sıradan bir kitap değildir zaten kimyasal ve sağlık anlamında zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor özellikle antioksidan özelliği her derde deva olması için yeyerli


 3. 3
  OZdenkaya Üye
  OZdenkaya
  Üye

  Üye No: 110302
  Mesaj Sayısı: 14
  Tecrübe Puanı: 1

  Yorum: Kuranda Geçen Zeytinin Özellikleri


  Kuranda geçen sayılı meyvelerden birisi :)


 4. Reklam

+ Yorum Gönder