1. 1
  sinemgungor Üye
  sinemgungor
  Üye

  Üye No: 121192
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Afazi tedavisi nasıl yapılır


  Merhaba geçen ay bir tarfik kazası geçirdim sonrasında beyin kanaması ile ilgili ameliyata alındım. Ameliyattan sonra herşey çok iyiydi doktorlar durumumum da gititkçe daha iyi olacağını söylüyorlardı.ancak son bir iki haftadır konuşmalarımda tutukluk başladı. İlk önce fazla önemsemedim ama sonrasında konuşurken kelimeleri yanlış telaffuz etmeye başladım yada kelimeleri karıştırmaya başladım. Mesela tabak yerine tabrak diyip bardak demek isterken de tabak diyorum. Eşim ve ailem doktora gitmemi istediler ama ilk başlarda düzelir diye önemsemedim. Şimdi ise konuşulanları algılamada güçlük çekip konuşma sorunları yaşıyorum.Eşim internetten biraz araştırma yaptı durumumun afazi diye tanımlanan bir rahatsızlık olduğunu söyledi.haftaya doktora gideceğim ama gene de tavsiye almak istiyorum daha önce böyle bir durum yaşayan var mı neler yaptılar acaba. Hatta doktor önerilerine bile açığım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 623
  Tecrübe Puanı: 7

  Yorum: Afazi tedavisi nasıl yapılır


  selamun aleykum

  allah şifa versin

  neden haftayı bekliyorsunuz ki ? ameliyat olduğunuz doktora başvurabilirsiniz sizi dinleyecektir. ameliyatı yapan hoca veya ameliyatın yapıldığı servisin doktorları; ameliyat sonrası hasta takibi, rutin kontroller veya gelişmesi muhtemel arızı durumlar için size yardımcı olacaklardır.


 3. 3
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 623
  Tecrübe Puanı: 7

  Yorum: Afazi tedavisi nasıl yapılır


  öncelikle geçmiş olsun

  konuşma bozuklukları; inme ve travma neticesinde erken dönemde karşılaşılabilecek problemlerdendir. konuşma çeşit çeşit ve derece derece etkilenebilmektedir. yine erken dönemde geçebilmektedir. ayrıca 1 sene içerisinde de yarısına yakını kendiliğinden düzelebilmektedir. tedavisinde konuşma terapilerine dikkat çekilmiştir. eş ve aile ilişkileri olumlu faktörlerden olup, arkadaşlar ve çeşitli aktivitelere de dikkat çekilmiştir. sizin de kendinizi duygusal olarak geri çekmek hatasına düşmemeniz gerekmektedir. zaten olumlu düşünen birisine de benziyorsunuz. şu var ki bu ve benzer şikayeti olan kimselere geçmiş olsun bile desen veya olumlu iki söz söylesen; hak getire artık, bir şeyim yokmuş deyip salıp gidiyorlar. ameliyat olduğunuz birime başvurduğunuz zaman size yardımcı olacaklardır. mutemelen de nörolojiye yönlendireceklerdir. geçmiş olsun tekrar, allah şifa versin.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder