1. 1
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 5,702
  Tecrübe Puanı: 67

  Hangi tarafa yatmalı?


  Hz. Resulullahın sünneti üzere yatmanın faydaları, bilimsel olarakta ispatlandı.Yatış şeklinizin sağlığınız üzerinde ne gibi faydalar sağlayıp, hangi riskleri oluşturabileceğinden haberdar mısınız?

  *Bir tarafa yatarak uyuma durumunda, yatılan yöne bağlı olarak burun deliklerimizin birisinin tıkanırken, diğerinin açıldığı ve solunumun açık olan burun deliğinden yapıldığı araştırmalarla belirlenmiştir.

  *Ayrıca nefes alınan burun deliği ile beynin yarımküreleri ve sempatik-parasempatik sinir sistemleri arasında da bir ilişki olduğu, çalışmalarla gösterilmiştir.

  *Sağ tarafa yatılması durumunda, sağ burun deliği tıkanmakta, sol burun deliği açılmaktadır. Sol burundan yapılan nefes alma ile sağ beyin yarımküresinin aktivitesi artar.

  *Sağ beyin yarımküresinin uyarılması, parasempatik sinir sistemimizin faaliyetlerini artırmasına, kalp hızımızın yavaşlamasına, tansiyonumuzun düşmesine ve mide-bağırsak faaliyetlerimizin yavaşlamasına neden olur... Dolayısıyla kalbimiz daha az yorulur, uykuya dalmamız daha kolaylaşır, bu da istirahatımızın daha iyi olmasına imkân sağlar.

  Diğer yandan sol tarafa yatılırsa ne olur?

  *Sol burun deliğinin tıkanması ile birlikte sağ burun deliğinden nefes alınması, sempatik sinir sisteminin faaliyetlerinde artışa yol açar; bu durumda kişi heyecanlanmış gibi olur ve kalp atışlarındaki hızlanma ile kalp daha da yorulur. Bu yüzden uykuya dalma zorlaşır.

  Çünkü kalp atım hızının, tansiyonun, heyecan ve dikkatin artması uykuya engel olabilir. Sol tarafımız üzerine uyumada ise vücudumuz daha çok yıpranacaktır.

  Sırtüstü veya yüzüstü yatınca durum ne olacaktır?

  Yüzüstü yatmak zaten uzun süre mümkün olmadığı gibi, kalp, akciğerler ve mide bu durumda baskı altında olduğu için, ciğerlerimiz ve midemiz sıkışıp rahatsızlık verebilir. Sırtüstü yatıldığında ise bu rahatsızlıklar olmayabilir. Ancak uykuya dalmada gecikme olabilir. Bu durum da vücudun tam dinlendirici bir uykuya geçmesine ve dinlenmesine engel olabilir. Çünkü bu durumda gündüz olduğu gibi iki burun açık olacak ve parasempatik sistem uyarılamayacaktır. Ayrıca sırtüstü yatılması durumunda mide ve bağırsakların fonksiyonlarını gerçekleştirmesi biraz daha zorlaşacaktır.

  En faydalı ve belki de en az zarar görebileceğimiz yatış pozisyonun:

  "Yüzünü kıbleye dönerek,sağ yana yatarak ve ayakları vücuda doğru çekerek uyuma" resulullahın yatış şekli olduğu bilinmekteydi ,yapılan bilimsel araştırmalarla ancak bugün doğrulanabilmektedir.

  Bu yatış seklinde hem mide ve bağırsaklar korunmakta, hem de sindirimin daha kolayca tamamlanması mümkün olmaktadır.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  EHLİMAN Bayan Üye
  EHLİMAN
  Bayan Üye

  Üye No: 104895
  Mesaj Sayısı: 661
  Tecrübe Puanı: 7

  Cevap: Hangi tarafa yatmalı?


  Genellikle sağ tarafa yatmak gerektiği söylenmektedir.Sağ tarafa yatıp kolları da başın üzerinde birleştirerek yatmak en doğru pozisyon olarak değerlendirilmektedir.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Sol tarafa yatmak günahmıdır?


  Sol tarafım kıble yönğne bakıyor. Şimdi ben sağ tarafıma mı yatayım yoksa sol tarafımamı? Birde sol tarafa yatmakta bir sakınca varmıdır? Günahmıdır?


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Hangi tarafa yatmalı?


  Sağ tarafa doğru yatılması bir peygamber sünnetidir. Bu aynı zamanda sağlık açısından da hayırlıdır. Sol tarafa da dönebilirsin, asıl mekruh olan ise yüz üstü yatılmasıdır.


 6. 5
  Semayadogru Üye
  Semayadogru
  Üye

  Üye No: 110276
  Mesaj Sayısı: 32
  Tecrübe Puanı: 1

  Sağ tarafa yatılması daha uygun görünüyor. Kalp olduğu için sıkıntı olabilir öbür taraf.


 7. 6
  duaeli Üye
  duaeli
  Üye

  Üye No: 121841
  Mesaj Sayısı: 8
  Tecrübe Puanı: 1

  bende sağ tarafıma yatıyorum.


+ Yorum Gönder