Hatim duası nasıl yapılır ? 5 üzerinden 4.23 | Toplam : 53 kişi
 1. 1
  egitim44 Üye
  egitim44
  Üye

  Üye No: 6375
  Mesaj Sayısı: 45
  Tecrübe Puanı: 2
  Yer: MALATYA

  Hatim duası nasıl yapılır ?


  Arkadaş hatim indirildikten sonra kuran-ı kerimin en sonunda yer alan kısım ile birlikte hangi sureler okunacak?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  imamhatipli42 Özel Üye
  imamhatipli42
  Özel Üye

  Üye No: 7
  Mesaj Sayısı: 2,126
  Tecrübe Puanı: 37

  Cevap: Ne okunacak


  Hatim duası nedir? Hatim duası nasıl yapılır?


  Kur'ân-ı Kerîm'i başından sonuna kadar okuduktan sonra, yani hatmettikten sonra yapılan duaya "hatim duası" adı verilir.

  Resulullah (A.S.M.) "Kim Kur'ân'ı hatmederse, onun kabul olunmuş bir duası vardır." (Suyûtî Camiu's-Sağîr, II,175) buyurmuştur. Kendisinin de hatimden sonra dua ettiği bildirilmekte ve bu dualardan bazıları nakledilmektedir. Gerek ezberden, gerekse yüzünden Kur'ân'ı hatmeden kişinin, duasının Allah katında makbul olduğunu ve bir diğer hadislerinde de Allah'ın bu kimselere "cennette bir ağaç ihsan edeceğini" haber vermişlerdir. (Suyûtî, Câmiu's-Sağîr, I, 96)

  Enes b. Mâlik'ten rivayet edilen bir hadise göre Hz. Peygamber (asm), hatim yapacağı zaman ehl-i beytini toplar ve hatim duası yapardı (el-Fûrî, Kenzü'l-Ummâl, I, 392) İbn Mes'ud'un rivayetine göre de, Hz. Peygamber (asm) ehl-i beytini toplar, dua eder, onlar da "âmîn" derlerdi (Sehavi, Cemalü'l Kurrâ, vd. 34).

  İbnü'l-Cezerî, Câbir b. Abdullah'dan rivayet edilen; "Kur'an sahibinin kabul olunmuş bir duası vardır. Allah isterse onu sahibine hemen dünyada verir, dilerse onu âhirete bırakır." hadisine işaret ederek, "Kur'an'ı hatmedenin bu hadisin zâhirî manasına göre, dua etmesi müstehaptır" demektedir. (İbnü'l-Cezerî, Takrîbu'n-Neşr, 194)

  Sahabeden Abdullah b. Mesud, Abdullah b. Abbas ve Enes b. Mâlik başta olmak üzere bazı sahabilerin de hatim dualarına katıldıkları, aile fertleriyle birlikte hatim duası yaptıkları rivayet edilmiştir. (Dârimî, Fazâilü'l-Kur'an, 33) Mücâhid de, sahabenin hatim duasına iştirak etmeye özel bir önem verdiğini belirtmek üzere "Ashab-ı Kiram, ilâhî rahmet iner diye hatim esnasında hazır bulunurlardı" demektedir. (Suyûtî, ltkân, I, 311)

  Hatim duasına geçmeden önce Nâs ve Fâtiha sureleri ile Bakara suresinin başından beş âyet okumak sünnettir. Bu konuda Übey b. Ka'b: "Resûlullah, Nas suresini okuduğu zaman, Fatiha suresine başlar, sonra Bakara suresinin başından "ve ülâike hümü'l-müflihûn"a kadar okur, hatim duasını yapar, daha sonra da kalkardı" (Suyûtî, ltkân, I, 313) demektedir. Resûlullah'ın, Kur'ân-ı Kerîm'i terkedilmiş bir vaziyette bırakmamak için böyle yaptığı rivayet edilmektedir (Kurtubî, Tefsir, I, 30).

  Hanefi âlimlerine göre Kur’ân-ı Kerimi hatmettikten sonra, camide ya da başka bir yerde topluca dua etmek Rasûllulah Efendimizin ve ashabının uygulamadığı bir bid’attır. (166 Bezzâziye VI/380; Hindiyye V/380; Hindiyye V/318) Ancak hatim yapanın kendi çoluk çocuğunu toplayıp, evinde onlarla beraber dua yapması müstehaptır, denmiştir. (167 Hindiyye V/317) Çünkü Enes b. Mâlik’in böyle yaptığı rivayeti vardır. (168 Dârimi N/469; Ibn Kudâme, el-Mugnî I/803 Ayrıca “Kur’an-ı Kerîm hatmedildiğinde yapılan dua kabul olunur” (169 Dârimî N/470) rivayeti de olduğuna göre, bid’at olanın, dua etmek değil, topluca ve sesle dua etmek olduğu anlaşılır. Hele hatim okuyanların adlarını okuyarak yapılan dualar, bid’at üstüne bid’at demek olur. 3. 3
  ebediyyetyolcusu Emekli
  ebediyyetyolcusu
  Emekli

  Üye No: 96330
  Mesaj Sayısı: 564
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 43
  Yer: imtihan dünyası

  Cevap: Hatim duası nasıl yapılır ?


  Selamün Aleyküm

  Kuranı Kerimi hatmettikden sonra hatim duası yine Kuranı Kerim'in son sayfalarında bulunur. Duayı yaptıkdan sonra tekrar Fatiha ve Bakara Suresinin ilk ayetlerini okuyup da öylece okumayı bitirin bu daha güzeldir.

  Allah kabul etsin


 4. Reklam

 5. 4
  egitim44 Üye
  egitim44
  Üye

  Üye No: 6375
  Mesaj Sayısı: 45
  Tecrübe Puanı: 2
  Yer: MALATYA

  Cevap: Hatim duası nasıl yapılır ?


  allah ikinizden de razı olsun


 6. 5
  ebediyyetyolcusu Emekli
  ebediyyetyolcusu
  Emekli

  Üye No: 96330
  Mesaj Sayısı: 564
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 43
  Yer: imtihan dünyası

  Allah'ın rızası

  Şüphesiz, bu, asıl büyük 'kurtuluş ve mutluluğun' ta kendisidir. (Saffat Suresi, 60)


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hatim ettim çok şükür sonunda ki duaayı da okudum ama topluca daha sonra duasını yapıcaz inşallah
  Allah kabul eylesin inşallah


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah razı olsun bilgilendiren kişilerden
  cok tesekurler bilgiler isime yaradi Allah kabul etsin


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  zeytin çekirdeğinmden dedem yaptı banADA LACİVERTEN YAPACAK TESPİH. SÖZ VERDİ. KESİNDİR BEŞ VAKİT NAMAZDAONUANIDAM YANİ. 90 YAŞINDADIR


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  - Hatim duası yapıcam ama cemetin hatmide benim hatim daudan hariç nasl yapılır nasl niyet edilir


  - Ben yeni hatmimi bitirdim.Fakat bitirdikten sonra yani hatim duasindan sonra bagislanacakmis ben bunu yapmadim.Kuran I kerim 'I okumadan tekrar hatim duasini okuyop birine bagislasam olur mu?


 11. 10
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,791
  Tecrübe Puanı: 10

  - Hatim bittikten sonra o hatmin sevabı için dilediğin şekilde dua edebilirsin. Bu duayı şartlara yerlere ve şekillere bağlamak doğru değildir. Herhangi bir hatim duası denilen bir dua ile edebilirsin. Özel bir niyeti yoktur.

  - Evet olur kardeşim. Dilediğin gibi dua edebilir ve dilediğin zaman tekrar hatmine başlayabilirsin. Dinimizde olmayan kuralları koymak asla doğru değildir.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kurandaki secdeleri yapıp yapmadığımı hatırlayamıyorum hatmi şerif im bitmek üzere hepsini birden yapsam olurmu teşekkürler


 13. 12
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,791
  Tecrübe Puanı: 10

  Tilavet secdelerini yaptığından emin değilsen hatırladığında hepsini bir kerede yapabilirsin. Hatim bitimini beklemeden hemen yapmak daha uygun olur. En doğrusu ise tilavet ayetini okur okumaz tilavet secdesini yapmaktır. Allah kabul eylesin.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selam ins hat im indirmeye calisiyorumbittikden sonra kendim evde hatim duasini yapabilirmiyim birde kurandaki tilavet secdelerini toplu kilabilirmiyim


 15. 14
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,791
  Tecrübe Puanı: 10

  Aleykum selam. Allah kabul eylesin. Hatim duasını evde ve tek başına bile elbette yapabilirsin. Tilavet secdelerinin her birini okuduğunda zamanında yapmalısın. Sünnet böyledir. Ama yapmamışsan en sonunda toplu da yapabilirsin.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son