1. 1
  Candle Üye
  Candle
  Üye

  Üye No: 866
  Mesaj Sayısı: 382
  Tecrübe Puanı: 5

  Hz. Peygamber'in, Hz. Ömer'in Kızı Hafsâ Vâlidemizle Evlenmesi


  Hz. Peygamber'in, Hz. Ömer'in Kızı Hafsâ Vâlidemizle Evlenmesi
  Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayâtû's Sahâbe


  Hz. Ömer şöyle anlatıyor: Bedir savaşında da bulunmuş olan, kızım Hafsâ'nın kocası Huneys b. Huzâfe es-Sehmî Medine'de vefat ettiğinde, Osman'a giderek "Eğer istersen Hafsa'yı sana nikahlayayım"dedim. O da "Bana biraz zaman ver de düşüneyim"dedi. Aradan birkaç gün geçtikten sonra da evlenmek istemediğini söyledi. Bunun üzerine Ebubekir Sıddîk'a gittim ve ona da "Eğer istersen kızım Hafsa'yı sana nikahlayayım!"dedim; fakat o ne müsbet ve ne de menfi hiç bir şey söylemedi. Bu yüzden onâ Osman'dan daha çok kırıldım. Aradan birkaç gün daha geçmişti ki Hz. Peygamber, Hafsa'yı benden istedi. Ben de onu kendisine verdim. Daha sonra bir gün Ebubekir Sıddîk'la karşılaştık. Bana şunları söyledi: "Kızın Hafsa'yı bana teklif ettiğin gün sana cevap vermemiş olmama herhalde gücendin. Fakat bunun bir sebebi vardı. Şöyle ki ben Hz. Peygamber'in Hafsa'dan bahsettiğini duymuştum. Bunun için de onun sırrını ifşa etmek istemedim. Şayet Hz. Peygamber almamış olsaydı onu ben kabul edecektim"(1).

  Hz. Ömer şöyle anlatıyor: Osman'ı Hz. Peygamber'e şikayet ettiğimde "Kızın Hafsa, Osman'dan daha hayırlısıyla evlenecektir. Osman da kızından daha hayırlisıyla evlendirilecektir"buyurdular. Böylece Hz. Peygamber kendi kızını Osman'a verip kendisi de kızım Hafsa. ile evlendiler (2).

  [1] Cem'l-Fevâid I/214 (Buharî ve Nesai. İbn Ömer'den).
  [2] Müntehab-ı Kenz V/120 (İmam Ahmed, Ebu Ya'lâ ve Beyhakî, bir Önceki hadis'e ek olarak).

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AYSEN Bayan Üye
  AYSEN
  Bayan Üye

  Üye No: 107604
  Mesaj Sayısı: 403
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Hz. Peygamber'in, Hz. Ömer'in Kızı Hafsâ Vâlidemizle Evlenmesi


  peygamber efendimiz hz ömerin kızı ile evlenmiştir zira kocası vefat eden hafsa validemizin babası onu biran önce evlendirmek istemiş ve peygamber efendimiz kendisine sahip çıkmıştır


+ Yorum Gönder