1. 1
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  İlk Cuma namazı nerede kılınmıştır?


  Hz.Peygamber, sekiz günlük yolculuktan sonra Kûba’ya gelmiş, birkaç gün burada kalarak ilk mescidi inşa etmiştir. Daha sonra Adiy b. Neccaroğullarını çağırarak onların nezaretinde Medine’ye hareket etmiş ve yolda ilk Cuma namazını kıldırmıştır. İlk Cuma namazı nerede kılınmıştır?
  Cevap: Ranuna Vadisi


  İlgili Yazılar

 2. 2
  melle Üye
  melle
  Üye

  Üye No: 20559
  Mesaj Sayısı: 1,673
  Tecrübe Puanı: 18

  Cevap: İlk Cuma namazı nerede kılınmıştır?


  ilk cuma namazı nerede ne zaman kılındı?

  Mekkeden Medineye kutlu yolculukta Medineli müslümanlara Hz. Peygamber’in (s.a.s) Mekke’den ayrıldığı haberi ulaştı. Yesrib’deki müslümanlar, her sabah kalkıp onun yolunu gözlüyorlardı. Nihayet bir pazartesi sabahı, beklenen misafir Yesrib’e yakın bir mesafede bulunan Kuba’ya ulaştı.Peygamberimiz (s.a.s) burada bir kaç gün kaldı ve bir mescit yaptırdı. Bir cuma günü de buradan ayrıldı. İlk cuma namazını yolda Beni Salim yurdundaki Ranuna vadisinde kıldırdı ve ilk hutbeyi okudu.Peygamberimiz (s.a.s) ve yanındakiler namazdan sonra Medine’ye doğru yola devam ettiler.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: İlk Cuma namazı nerede kılınmıştır?


  ilk cuma namazı ranuna vadisinde kılınmıştır


 4. Reklam

 5. 4
  Darusselam Üye
  Darusselam
  Üye

  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 2,353
  Tecrübe Puanı: 24

  Cevap: İlk Cuma namazı nerede kılınmıştır?


  İlk cuma namazının kılındığı yer

  İlk cuma namazının kılındığı yer rauna vadisidir. Peygamberimiz Mekkeden medineye giderken rauna vadisine vardığında bu vadi de cuma namazını kıldırmıştır. 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Alim sustukça millet uyur alim uyudukça millet ölür cuma namazı mekkede farz kılındı isra ve miraç olayında üç sene rasulullah kılmadı ne zamanki islam devleti medinede kuruldu o zaman musab.bin.umeyr ilk cuma namazını kıldırdı.


+ Yorum Gönder