1. 1
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,236
  Tecrübe Puanı: 95

  Peygamberimizin kimsesiz çocuklara yaklaşımı ile örnekler


  Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) kimsesiz çocukları sever ve merhametle sevgi ile yaklaşır onları terbiye ederken üzmememizi tavsiye ederdi.
  Örnekler:


  Sahâbeden Enes b. Mâlik (ra), ailesi tarafından Hz. Peygamber’e (sav) hizmet etmesi için verilmişti. Enes (ra) on yıl süreyle Allah Rasûlü (sav) ile birlikte kaldığını, bu süre içinde kendisinin bir defa dahi “Bunu niçin böyle yaptın veya yapmadın” şeklinde bir soruya muhatap olmadığını zikreder.

  Aynı sahâbînin bu konudaki bir başka anısı şöyledir: “Rasûlüllah bir gün beni bir iş için gönderdi. Ancak ben sokakta oynayan çocuklara katıldım. Belli bir süre geçtikten sonra Rasûlüllah bulunduğumuz yere geldi ve bana ‘Enescik gönderdiğim yere gittin mi?’ diye sordu. Ben de ‘hemen gidiyorum Ey Allah’ın Rasûlü’ cevabını verdim”

  Çocukların bakımı, beslenmesi, tedavisi ve her tür zaruri ihtiyaçları ana-baba tarafından karşılanmalı, eğer yoksa bütün bu sorumlulukları devlet üst*lenmelidir. İslâm anlayışına göre çocuğun himayesiz ve sahipsiz bırakıl*ması söz konusu olamaz. Nitekim Allah’ın Rasûlü (sav) “Velisi olmayanın velisi benim” sözleriyle toplumdaki kimsesizlere sahip çıkmış, rahmet kanatlarıyla onların üzerine eğilmiştir

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AYSEN Bayan Üye
  AYSEN
  Bayan Üye

  Üye No: 107604
  Mesaj Sayısı: 404
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Peygamberimizin kimsesiz çocuklara yaklaşımı ile örnekler


  merhamet peygamberi çocuklar konusunda çok hassas davranırdı onların incitilmemesi konusunda tavsiyeler verir kimsesiz çocuklara sahip çıkardı o kimsesizlerin kimsesiydi ne güzelsin ey resul


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Peygamberimizin kimsesiz çocuklara yaklaşımı ile örnekler


  kendisi yetim olduğu için onlara daha çok merhamet gösterir


 4. Reklam

 5. 4
  Esrar Er Misafir
  Misafir

  Yorum: Peygamberimizin kimsesiz çocuklara yaklaşımı ile örnekler


  çok güzel yazmişsiniz.teşekkür ederim.❤💙💚💛💜💓💔💕💖💗💘💝💞💟


+ Yorum Gönder