1. 1
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 5,702
  Tecrübe Puanı: 67

  Hz.Hızır yaşıyor mu? Hızır (as)ın yaşadığına dair deliliniz nedir?


  Hz. Hızır (as)'ın hayatı hakkında detaylı bilgi bulunmamaktadır. Kur'ân-ı Kerîm'de, Hızır (a.s.)'ın isminden açıkça bahsedilmez. Ancak Kehf Sûresi'nin 60-82. âyetlerinde yer alan Hz. Mûsâ (as) ile ilgili kıssadan

  "Katımızdan kendisine bir rahmet verdiğimiz ve kendisine ilim öğrettiğimiz kullarımızdan bir kul..." (Kehf, 18/65)

  diye sözü edilen şahsın Hızır (a.s.) olduğu anlaşılmaktadır. Çünkü bizzat Peygamber Efendimiz (asm)'den gelen sahîh hadislerde bu şahsın Hızır olduğu açıkça belirtilmiştir. (bk. Buhârî, İlm 16, 44, Tefsîru'l-Kur'ân, Tefsîru Sûrati'l-Kehf 2-4; Müslim, Fedâil 170-174).

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Seyyidbabar Üye
  Seyyidbabar
  Üye

  Üye No: 98301
  Mesaj Sayısı: 74
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: ığdır

  Cevap: Hz.Hızır yaşıyor mu? Hızır (as)ın yaşadığına dair deliliniz nedir?


  Hz.Hızır Kıyamete Kadar Yaşayacaktır .. Ve Suanda Vardır ... Japonya Depreminde Ortaya Çıkmıstır ...
  Mısırda Ortaya Çıkmıstır.. Ve Hz. Hızır Her Daim Kılık Degiştirir... Dünya Üzerinde Yasayan Tek Peygamberdir ..

  Mümin Kardeşim Sana Delili Gösteriyimmi Git Bir ALLAH Dostuna Sor Bakalım .. Hz. Hızır Yasıyormu Diye ..
  Bak Bakalım Nasıl Bir Cevap ALacaksın ... Sana En Güzel Delili Onlar Gösterecektir ... Çünki Ben Söylesemde
  İdrak Etmezsin ...


 3. 3
  karadamlalar Kesintili Üye
  karadamlalar
  Kesintili Üye

  Üye No: 96809
  Mesaj Sayısı: 1,315
  Tecrübe Puanı: 14

  Cevap: Hz.Hızır yaşıyor mu? Hızır (as)ın yaşadığına dair deliliniz nedir?


  buyur burdan yak, delil ne hocam neye dayanarak söylüyorsun Hızır a.s ın öldüğüne dair bir sürü delil var yazıları okuduysanız.

  Allah dostu Allah'ın emirlerine doğruca uyandır kardeşim, bugün evliya denilen heriflerin tevhidi yok ki veliliğinden bahsedelim. bana delil getir sen bir kitaptan, şunun-bunun sözü ile itikad kurulmaz.


 4. Reklam

 5. 4
  Seyyidbabar Üye
  Seyyidbabar
  Üye

  Üye No: 98301
  Mesaj Sayısı: 74
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: ığdır

  Cevap: Hz.Hızır yaşıyor mu? Hızır (as)ın yaşadığına dair deliliniz nedir?


  Müslüman Sen İnanmak İstedigin Şeye İnan Hz.Hızır AS Vardır Ve Kıyamete Kadar Yaşayacaktır ....

  Ve Evliyalara ALLAH Dostlarına Herif Diye Adabsızlık Etme ...


 6. 5
  karadamlalar Kesintili Üye
  karadamlalar
  Kesintili Üye

  Üye No: 96809
  Mesaj Sayısı: 1,315
  Tecrübe Puanı: 14

  Allahın gerçek dostlarına saygım vardır fakat senin evliyadan kastın sanırım günümüzdeki sofi mürşidler, ki onlara da ayrı bir din mensubuna nasıl saygı gösterirsem ancak o kadar saygı gösteririm. hz. hızırın hayatta olduğuna dair bir delil getirmenizi rica ediyorum, Allah dostu da olsa Rasulullah(sallallahu aleyhi ve sellem) dışında hiçbir insanın sözü dinde delil değildir.


 7. 6
  Seyyidbabar Üye
  Seyyidbabar
  Üye

  Üye No: 98301
  Mesaj Sayısı: 74
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: ığdır

  Degerli Mümin Kardeşim Ben Burada Tarısmak Yada Baska Birşey Yapmak İstemiyorum ...
  Çünki Ben Anlattıkça Sen Farklı Yerlere Çekersin O Yüzden Ben Inandıma sEN İnandıgına Bak...

  Bak Kardeşim Hz.İsa Aleyhiselamın Ölmedigine Nasıl İnanıyorsan Hz.Hızır Aleyhiselamında Ölmedigine İnan
  Delil Tespit Peşine Düşmüşsün ...


 8. 7
  karadamlalar Kesintili Üye
  karadamlalar
  Kesintili Üye

  Üye No: 96809
  Mesaj Sayısı: 1,315
  Tecrübe Puanı: 14

  "Bak Kardeşim Hzİsa Aleyhiselamın Ölmedigine Nasıl İnanıyorsan HzHızır Aleyhiselamında Ölmedigine İnan"

  Hz. İsa'nın (aleyhisselam) ölmediğine dair kuran ayetleri ve mütevatir hadisler var ki bunlar dinen delildir, bana da yeterlidir. fakat hızır aleyhisselam ın yaşadığına dair kuran ve sünnetten delil getirmenizi bekliyorum. elbette delil soracağım, din adına herkesin her söylediğini kabul etsek 7777 tane farklı inanış çıkar.


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hadımköy civarından eve dönerken Allah rızası için yolda kalmış birini görürsem alacağım diye içimden geçirdim. TAM Hadımköy askeriyesinin geçerken biri el kaldırdı bende 150 metre felan gecmiştim aynadan trafiği kontrol ettim ve geri gelerek aldım .ARABAYA binen şahıs fazla konuşmuyor sorduğum sorulara cevap veriyordu.yanan kizi icin Askeriyeye yardım toplamak için geldiğini nöbetçi subayın iyi biri olduğunu ve yardımcı olduğunu söyledi.Ben ise askeriyeye çok para harcandigini bunun işsizliği azaltacak yatırımlarda kullanılması gerektiğini söyledim işsiz olduğum için.öyle deme gerek var inşaallah iş bulursun dedi. ARABAYI hizli kullanıyorum istiyorsanız yavaş gideyim dediğimde ben korkmam bildiğin gibi sür dedi . Yakuplu da köprünün orda ineceğini söyledi ve durdum inerken kendisine pet şişeye şu uzattığım da ben şu içme dedi. Ben hava sıcak alın dediğimde aldı bir miktarda para verdim. istemedi ama ısrar edince aldı.aracın kapısını kapattık tan 5 ,6 saniye sonra arkasından bakayım dedim adam kaybolmuştu .


 10. 9
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 623
  Tecrübe Puanı: 7

  ne dersler alınacak bir kıssayı nereye bağlıyorsunuz

  hıdır as insandır; ilmi musa as ile kıyaslanmıştır. hüseyin bolta senden daha hızlı birisi var mı, yok. var tabikide at sineği veya çita denir mi. musa as ile kıyaslanması kendi cinsinden olduğunu gösterir yoksa meleklerin veya şeytanın ilmi musa as ile kıyaslanabilirmi

  peygamberdir; bunun reddi görüyor musun bak, bir peygamber kalkıp veli bir kula tabi oldu, velayet makamı nübüvvet makamının, veliler de peygamberlerin üzerindedir denmesine neden olmuştur. peygamberdir aksi takdirde musa as gibi bir peygamber, kalkıpda birisi bende bunun ilmi var dedi diye, yanında bir masiyet işlenmesine bir çocuğun öldürülmesine seyirci kalmazdı.ilimle insan öldürülmez emirle öldürülür. musa as hıdır as allah la iletişim halinde olduğu için, nübüvvet üzere görevli olduğu için seyirci kaldı. bizde zahire hükmedilir. birisini yapmadığı işlemediği bir suçdan dolayı cezalandıramazsınız. bu durum şeriate aykırıdır. rasulullah sav de de münafıkların listesi vardı fakat onları cezalandırmadı.

  hıdır as vefad etmiştir zira rasulullah sav musa as için : eğer hay olsaydı gelir bana biat eder beni desteklerdi demiştir. hıdır as da sağ olsaydı gelir rasulullaha biat eder ve onu desteklerdi. zira allah avc peygamberlerden kendilerinden sonra bir peygamber geldiği takdirde onu desteklemeleri için söz almıştır. farklı halklara gönderilmiş olsalar bu söylediğim geçerli olmayabilir fakat rasulullah sav tüm insanlığa gönderilmiştir. yine rasulullah sav bir hadisinde yüz senelik bir dönem sonrasında yaşayanlardan kimsenin hayatta olmayacağını söylemiştir. ayrıca peygamberlerin işleri güçleri yok harabeleri viraneleri mi dolaşacak, insanlara para onu bunu mu dağıtacaklar. peygamberler insanları allah ın dinine çağırırlar, inananları toplarlar, allah ın şeriatini uygularlar ve inananlara önderlik ederler. kuranı kerimde sunulan sadece hıdır as ın hayatından bir kesittir. eğer ibrahim as da kur an ı kerim de anlatılmamış olup hayatından sadece nemrudun yaktığı ateşe atıldığı, ateşten çıktığı veya çöllerdeki yolculukları bir kesit olarak sunulmuş olsaydı, ibrahim as içinde hıdır as ın kaç katı şeyler anlatılırdı.

  hıdır as ın kıssasından sadece bir kaç hususa dikkat çekeyim... mesela ismail as inşaallah sabredenlerden olurum demiş ve sabredebilmiştir musa as inşaallah sabrederim demiş ve sabredememiştir ve musa as sabırsız birisi değildir, buradaki olay insanın bilmediğine sabredememesidir. sizde hayatınızda önünüzde engel olacağını veya size istediğiniz destekleri vermeyeceğini düşündüğünüz kimselere yol haritalarınızı gösterirseniz, sizin destekcileriniz olabileceklerini görebilirsiniz. eşiniz dostunuz kardeşiniz oğlunuz: bu beni oyalıyor, bunun işi hiç bitmeyecek, bu beni kandırıyor, bu beni adam hesabına almıyor, tutturmuş gidiyor deyip önünüzde engel olabilecekken; yol haritanızı gördüğü takdirde; kendi ihtiyaçlarını da giderebilecek, size de destek olabilecektir.yine ilim yolcuğu ilim edinirken dikkat edilmesi gereken hususlar örnek alınabilecektir. musa as da ilim sahibi birisi idi musa as da başka ilimler hıdır as da başka ilimler vardır. ayrıca herkese derecesine göre muamele edilir. hıdır as ın musa as a şedid davranmasının sebebi musa as ın derecesinin yüksek olmasıdır. musa as ın yolculuğunda fetasına yani yanındaki delikanlıya yuşa as a yemeği unuttuğu zaman yumuşak davranmasının sebebi genç yuşanın as musa as ın yanında derecesinin düşük olmasından kaynaklanmakta idi. insanların dereceleri yükseldikce, derecesi düşük olanlar için mazaret olabilecek şeyler dereceleri yüksek olanlara mazaret olmaz. onlar azamete talibdir. avamın günlük yapmış olduğu bir hareket mazaret veya kusur olmazken bu imam için bir kusur olur.


+ Yorum Gönder