1. 1
  Yusuf Üye
  Yusuf
  Üye

  Üye No: 89
  Mesaj Sayısı: 661
  Tecrübe Puanı: 13
  Yaş: 31

  Peygamber Efendİmİzİn Mİnberde ÜÇ Defa Amİn Demesİ


  PEYGAMBER EFENDİMİZİN MİNBERDE ÜÇ DEFA AMİN DEMESİ
  Cebrail (r.a),den :Peygamber efendimiz bir gün minbere çıkarken birinci basamakda "amin" dedi.İkinci bsamakda tekrar "amin" dedi.Üçüncü basamakda yine" amin" dedi.Minberden inince eshab:"Ya rasulullah!Niçin her basamakda amin dediniz?" Dediler.Efendimiz:"Birinci basamağa çıkdığımda cebrail geldive Ramazanı şerife ulaşıb mağfiret olunmadan Ramazan- ı Şerif çıkan kimse bedbaht olsun.dedi Ben de amin, dedim.
  İkinci basamağa çıkdığımda; anne ve babasına yetişip onlara iyilik sebebiyle cennete giremeyen kimse bedbaht olsun dedi. Bende amin dedim
  Üçüncü basamakda ise:yanında senin ismin anılıbda selavat okumayan kimse bedbah olsun, dedi .Ben de amin dedim.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  İnşirah Devamlı Üye
  İnşirah
  Devamlı Üye

  Üye No: 86
  Mesaj Sayısı: 1,071
  Tecrübe Puanı: 17

  --->: Peygamber Efendİmİzİn Mİnberde ÜÇ Defa Amİn Demesİ


  Amin Amin Amin,
  Yarab Kulun ve rasulun sav senden neler istedi ise bizde senden onları istiyor,nelerden sana sığındı ise bizde onlardan sana sığınıyoruz (AMİN)
  Paylaşım için tşk ler:gul:


 3. 3
  DZALBAY Üye
  DZALBAY
  Üye

  Üye No: 24825
  Mesaj Sayısı: 928
  Tecrübe Puanı: 26
  Yaş: 65

  --->: Peygamber Efendİmİzİn Mİnberde ÜÇ Defa Amİn Demesİ


  Rabbim cc razı olsun kardeşim.


 4. Reklam

 5. 4
  Ecrinim Bayan Üye
  Ecrinim
  Bayan Üye

  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 2,425
  Tecrübe Puanı: 82

  --->: Peygamber Efendİmİzİn Mİnberde ÜÇ Defa Amİn Demesİ


  Efendimiz:"Birinci basamağa çıkdığımda cebrail geldive Ramazanı şerife ulaşıb mağfiret olunmadan Ramazan- ı Şerif çıkan kimse bedbaht olsun.dedi Ben de amin, dedim.
  İkinci basamağa çıkdığımda; anne ve babasına yetişip onlara iyilik sebebiyle cennete giremeyen kimse bedbaht olsun dedi. Bende amin dedim
  Üçüncü basamakda ise:yanında senin ismin anılıbda selavat okumayan kimse bedbah olsun, dedi .Ben de amin dedim
  .

  amin amin amin
  Rahman razı olsun kardeşim


 6. 5
  meryemgül1 ~~Medinenin Gülü ~~
  meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  Üye No: 48911
  Mesaj Sayısı: 1,351
  Tecrübe Puanı: 52
  Yer: Türkiye

  Ben de amin dedim.
  Amin amin Allah c.c.razı olsun kardeş


 7. 6
  mahir53 Üye
  mahir53
  Üye

  Üye No: 73554
  Mesaj Sayısı: 8
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 30

  Allahummesallaliala muhammed...


  sağolasın... ALLAH razı olsun...


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kaynak istiyorum


 9. 8
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 5,702
  Tecrübe Puanı: 67

  peygamber efendimizin 3 kere amin demesi hadisi ve kaynağı

  Peygamber (a.s.m) Efendimiz bir keresinde minbere çıkarken, her adımda amin dedi: Bir adım çıktı, "Amin.."; bir adım daha çıktı, "Amin.."; bir adım daha çıktı, "Amin.."

  Hutbesi bittikten sonra: "Yâ Rasûlallah! Minbere çıktığınız zaman amin dediniz, her adımınızda bunu neden söylediniz?" diyerek sebebini sordular.

  Buyurdu ki: "Cebrail (a.s.) üç dua etti, ben de onlara amin dedim.

  - Birisi: Cebrail(a.s.): “Annesine, babasına veya sadece onlardan birine ulaşmış bir evlat, (onlara güzel hizmet edip, onların hayır duasını alıp) cenneti kazanamadıysa ona yazıklar olsun/burnu yerde sürtünsün!” dedi, ben de amin dedim.”

  (Demek ki insanın bir evlat olarak, anne babasının rızasını kazanması, onların elini öpmesi, gönlünü alması, hizmet eylemesi, böylece cenneti kazanması gerekiyor. Ve bu yoldan cenneti kazanmak çok da kolaydır. Buna rağmen bunu başaramayana, anne babasının rızasını almadığı için cennete giremeyene yazıklar olsun ve olacaktır.)

  - İkincisi: Cebrail: “Sen peygamber olarak bir insanın yanında anıldığın zaman, sana salat-ü selâm getirmezse; ona yazıklar olsun!.. Onun burnu yere sürünsün!” dedi. Ben de ona amin dedim."

  (“Muhakkak ki Allah ve melekleri Peygambere hep salat (rahmet ve sena) ederler. Ey iman edenler! Siz de ona salat edin ve tam bir içtenlikle selâm verin”(Ahzab/33/56) mealindeki ayet de salavat-ı şerifenin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Allah’ın bu açık teşvik ve davetine rağmen yanında ismi anıldığı halde peygamber efendimize salavat getirerek kısa yoldan büyük sevaplar kazanmayı düşünmeyen kimse, herhalde “yazıklar olsun”u çoktan hakketmiştir.)

  - “Üçüncüsü: Cebrail: “Ramazana eriştiği halde bir insan, buna ramazanın feyzinden, bereketinden istifade edememiş, ramazan gelmiş geçmiş de hâlâ Allah'ın mağfiret ettiği bir kul olamamışsa, Allah'ın affını, mağfiretini kazanamamışsa; yazıklar olsun o kula!.. Burnu yerde sürtsün!"' diye dua etti. Ben de ona amin dedim” (bk. Buharî, el-edebu’l-müfred- 1419/1998, Riyad- 1/338; Taberanî-evsat- h. no: 8994; Bezzar, h. no: 1405; Mecmau’z-zevaid, 10/164)


+ Yorum Gönder