1. 1
  Gülehasret Bayan Üye
  Gülehasret
  Bayan Üye

  Üye No: 13319
  Mesaj Sayısı: 354
  Tecrübe Puanı: 8
  Yer: aşkından eriyim ya Rasulullah

  Peygamberimizden Örnek olaylar


  Peygamberimiz çok mütevazı idi. Misafirlerine bizzat kendisi hizmet eder, ikramda bulunurdu. Bir gün çölden biri gelip,Kim bu insanların büyüğü diye sordu.

  1- Peygamberimiz çok mütevazı idi. Misafirlerine bizzat kendisi hizmet eder, ikramda bulunurdu. Bir gün çölden biri gelip, “Kim bu insanların büyüğü?” diye sordu. O sırada misafirlerine kâselerle süt dağıtma hizmetinde bulunan Efendimiz adama, “Bu insanların büyüğü bunlara hizmet edendir!” buyurdu. Bu sözüyle hem büyüklerin insanlara hizmet edeceğini ifade etmiş, hem de aradığı kimsenin kendisi olduğuna işarette bulunmuştu.
  Bir yolculuk dönüşünde herkes hurmalıkta istirahate çekilmiş dinlenirken bazıları onlara yemek hazırlamak üzere harekete geçmişlerdi. Biri ‘Ben yemek yapayım.’, biri ‘Ben su getireyim.’, derken biri de ‘Ben de ateş yakayım.’, deyince Efendimiz de, ‘Öyle ise ben de odun toplayayım.’ buyurdu. Biz bütün işleri yaparız, siz istirahetinize bakın deyince de verdiği karşılık şöyle oldu:
  -Bilirim ki sizler bu hizmetleri yaparsınız, ama başkaları hizmet ederken ben seyirci kalmaktan üzülürüm. Sözünü şöyle bağladı: “Ben hizmet edilen değil, hizmet eden olmayı severim!” Bundan sonra kalkıp odun toplayarak bizzat hizmete katıldı...

  2- Bir gün bir sepet hurma getirip:
  -Buyur ya Resulellah turfanda hurma, dediler. Peygamberimiz, “Hurmalar oldu mu ki?” diye sordu. Hayır, olmadı; ama bizim bahçemiz sıcak bir dere içinde bu yüzden ilk hurma bizde erişir. Kimse yemeden size getirdik ki en önce siz yiyesiniz turfanda hurmayı. Peygamberimiz uzakta oynayan çocukları gösterdi, “Götürün bu turfanda hurmaları şu oynayan çocuklar yesinler. Ben komşularımın yemediğini yemem. Ne zaman komşularımız da hurma yemeye başlarsa işte o zaman ben de gönül rahatlığı içinde hurma yiyebilirim.” buyurdu.

  3- Peygamberimiz yoksullara yardım etmeyi çok severdi. Yine bir gün davet ettiği muhtaçlara önceden hazırladığı yardımı sırayla dağıtmış, alanlar da dağılıp gitmişlerdi ki, tam o sırada bir başka yoksul uzaklardan koşarak gelip kendisine verilecek bir şey kalmadığını anlayınca üzülmüştü. Peygamberimiz üzülen bu yoksula, “Üzülme.” dedi: “Sana da bir çare bulabiliriz.” Bulduğu çareyi de şöyle açıkladı: “Buradan doğruca Medine çarşısına git, ihtiyaçlarını satan dükkanlara gir, ne lazımsa al, sonra da de ki: “Mal benim, borç Resulüllah’ındır! Yeter ki çocuklarını sevindir, sen de üzülme!”
  Adam ‘Olur mu böyle bir şey?’ demek isteyince, Efendimiz onu dükkanlara doğru yönlendirirken tembihini tekrarladı. “Unutma!” dedi, “Mal benim borç Resulüllah’ın, diyeceksin. Mal sana, ödemesi bana ait olacaktır.” buyurdu.

  4- Peygamberimiz faydalı icat ve teknolojik buluşlar kim tarafından bulunursa bulunsun sahip çıkılıp Müslümanların hizmetinde kullanılmasını ısrarla tavsiye ederdi.
  Bir gün bir sahabesi Şam’daki Hıristiyanlardan aldığı içi zeytinyağı dolu bir kandili getirip mescide asmıştı. O günlerde Müslümanlar Medine’de böyle bir kandili henüz yakmamışlardı. Gelen cemaat bunu Şam’daki Hıristiyanlardan aldığını öğrenince, ‘Müslümanların mescidine Hıristiyan’ın yaptığı kandili mi asıyorsun? Resulüllah gelince seni azarlar’, demeye getirmişlerdi.
  Az sonra Efendimiz (sas) gelip dumansız, külsüz yanıp ışık veren kandili görünce, ‘Kim getirdi bunu?’ diye sordu. Oradakiler getireni göstererek “Şam’da Hıristiyanlardan alıp getirmiş.” dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz kandili getiren sahabesine tebessümle bakarak şöyle dua etti: “Sen bizim mescidimizi aydınlattın, Allah da senin kabrini aydınlatsın!” Sonra da sözlerine şunu ekledi: “İnsanlığa faydalı olan şeyler müminin kaybettiği malı gibidir. Nerede ve kimde bulursa bulsun hemen sahip çıkarak getirip Müslümanların istifadesine sunmalıdır!”

  Ahmet Şahin

  İlgili Yazılar

 2. 2
  tatl Üye
  tatl
  Üye

  Üye No: 18006
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 29

  --->: Peygamberimizden Örnek olaylar


  gerçekten böyle okuyunca insan kendinden utanıyor ALLAH hepimize Rahmet Peygamberinin izinden gitmeyi nasip eylesin.


 3. 3
  rastola Üye
  rastola
  Üye

  Üye No: 18007
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 46

  --->: Peygamberimizden Örnek olaylar


  sitenize yeni üye oldum
  lütfen aydınlatıcı bilgi


 4. Reklam

 5. 4
  tatl Üye
  tatl
  Üye

  Üye No: 18006
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 29

  --->: Peygamberimizden Örnek olaylar


  şu olayları bide kimin tarafından anlatıldığı yazılsa güzel olur


 6. 5
  theforsakeofGOD Üye
  theforsakeofGOD
  Üye

  Üye No: 16834
  Mesaj Sayısı: 33
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 28
  Yer: SAKARYA İMAM HATİP

  allah onun ahlakı ıle ahlaklanabılmeyı cunlemıze nasıp etsın
  Allah razı olsun paylasım için...


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  gayet güzel bilgilerdi hazırlayanın eline saglık tşkler


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Çok güzel bilgiler bunlar bu bilgileri insanlarla paylaşıp Allahın Resulunu tanıtıyorsunuz Allah razı olsun


 9. 8
  zeyneppp Misafir
  Misafir

  çok güzel bilgiler var


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah razı olsun böyle bi ödevim vardı buradan buldum


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  çok sağol yazılım içinçok yardımcı oldu.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kaynaklarını dipnot olarak istifade müze sunabilirsiniz.


+ Yorum Gönder