Korsan yazılım kullanmak.? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  cemil_1992 Üye
  cemil_1992
  Üye

  Üye No: 76716
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 28

  Korsan yazılım kullanmak.?


  Selamunaleykum.
  Ben 2 sene önce bilgisayar aldım.Bilgisayar firması bilgisayara windowsu korsan yüklemis.Yani ben yüklemedim sadece bilgisayara para verdim.ne yapmam lazım.? windowsta alamam.Hiç birzamanda korsan kullanmam.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 16,686
  Tecrübe Puanı: 206

  --->: Korsan windows kullanmak.?


  Alıntı
  Selamunaleykum.
  Ben 2 sene önce bilgisayar aldım.Bilgisayar firması bilgisayara windowsu korsan yüklemis.Yani ben yüklemedim sadece bilgisayara para verdim.ne yapmam lazım.? windowsta alamam.Hiç birzamanda korsan kullanmam.
  ve aleykumusselam ve rahmtullah
  Ali Sağir hocama sormuştum bu konuda cevaz vermişti.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Korsan program kullanmak


  Selamun Aleyküm hocalarım,
  Ben zaruri olarak işim gereği (web site geliştiricisiyim) kod yazabilmek için gelişmiş bir programın korsanını kullanmam gerekiyor. Normalde satın alırdım fakat fiyatı inanılmaz derecede yüksek. 2.000, 3.000 ₺ civarı. Bu kul hakkı mı ya da günah mı acaba?


 4. Reklam

 5. 4
  bbgbbg Üye
  bbgbbg
  Üye

  Üye No: 113174
  Mesaj Sayısı: 579
  Tecrübe Puanı: 6

  Yorum: Korsan yazılım kullanmak.?


  Kardeşim şimdi ben desemki haberleri izleyemiyorum yada dini programları izleyemiyorum o yüzden gidip bilgisayar çaldım caiz midir bana herkes caiz değil der herhalde.Aynen öyle ki sizin durumunuz bundan farksız.Haa fiziki bir mağazadan eşya çalmışsınız ha sanal ortamda satılan bir ürünü çalmışsınız.

  Hakkınız helal edin.Programlama konusunda başarılar dilerim.Sizin gibi haramı helali önemseyen insanlar inşaAllah iyi yerlere gelirsiniz.Görünen o ki gelecekte çoğu teknolojik ürün yazılım ile yapılacak.


 6. 5
  sor (Cezalı)
  sor
  (Cezalı)

  Üye No: 116596
  Mesaj Sayısı: 10
  Tecrübe Puanı: 0

  Anneme Bilgisayarımın Açılmadığını söylemiştim adama götürmüş korsan işletim sistemi yüklemiş şimdi ben orjinalını almaya kalksam adamada para verdik bunada vermek istemez annem acaba ben günaha girermiyim kullanınca


 7. 6
  imam Özel Üye
  imam
  Özel Üye

  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 5,444
  Tecrübe Puanı: 59
  Yer: minallah-ilelllah

  Imkan yoksa ticaretini yapmamak kaydıyla kullanılabilir


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü. Herkese hayırlı ramazanlar ve hayırlı oruçlar diliyorum Rabbimin C.C. Rahmeti ve Bereketi cümlemizin üzerine olsun inşallah. Ben internetten çok pahalı bir programı korsan olarak kullanıyorum ve bu program vasıtasıyla web sitemi hazırlıyorum. Web sitem üzerinde de satış yapacağım. Bu satışlardan elde ettiğim para helal mi olur haram mı olur?


 9. 8
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,517
  Tecrübe Puanı: 98

  Programı alma imkanı olan almalı asla korsan kullanmamalıdır


 10. 9
  alonsof1 Üye
  alonsof1
  Üye

  Üye No: 109398
  Mesaj Sayısı: 158
  Tecrübe Puanı: 2

  SelamunAleykum. Kendimi grafik tasarım biliminde geliştirmek istiyorum. Bilgisayarla aram çok iyi önceden Adobe'nin Photoshop yazılımında bayağı kendimi geliştirmiştim fakat üzülerek sildim çünkü korsan kullanmıştım. Evet aynı soru şimdi yine var, böyle uzak kalmak istemiyorum, kendimi diğer yazılımlarda da Adobe Premiere Pro ve After Effects programlarında da kendimi geliştirmek bu yazılımları öğrenmek istiyorum çünkü video klipleri olsun reklamlar vesaire iş imkanı çok geniş belki Allah nasip eder orasını bilemem ama iş olmasa bile kendimi bir konuda geliştirmek istiyorum.
  Üniversite öğrencisiyim ve bu yazılımları şuan satın alamıyorum. Satın almadan öğrenmek için internetten korsan indirip kullanmamda sakınca olur mu, büyük günah mı?

  Sonra inşaAllah Allah nasip eder bir işe girersem bu yazılımları satın alacağım inşaAllah.
  Ama şuan alamıyorum.

  İşte yani para vermeden şuan korsan kullansam her kullandığımda günah işlemiş olur muyum? Günah mıdır? Yoksa artık vazgeçeceğim ilerleyen zamanlarda işe girmek nasip olursa o zaman geç yaşta başlayacağım.


 11. 10
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,723
  Tecrübe Puanı: 18

  Telif konusu (yani maddi değil bilgiye ait hak) batının önümüze koyduğu bir haktır. İslam'ın bilim'e bakışına bakarsak, bilim/ilim mal değildir, para ile satılmaz. nitekim avrupalı seyyahlar bize ait kütüphaneleri gezerek istedikleri kitapları almış götürmüş kendi malları gibi hiçbir telif ödemeden kullanıp üstüne yeni bilgiler koyarak yeni bilgi/bilim üretmişlerdir. Bize telif ödemeden birikimlerimizi aldıkları için bizim de onlara ait bilgileri bu şekilde almamızın hiçbir mahzuru yoktur. Örneğin, İbni Sina'nın el-kanun fittıb adlı eserini hiç telif ödemeden üniversitelerinde 700 yıl boyunca kullanmışlardır. Bugün batı tıbbının temeli İbni Sina desek abartmış olmayız. Daha buna benzer bir sürü mametikçi, fizikçi, kimyacının eserlerini kullanmışlardır. Üstelik bunların isimlerini zikretmek yerine kendileri bulmuş gibi göstermişlerdir.

  Ancak burada dikkat edilmesi gereken, aldığınız bu programları ticari olarak satmamalısınız. Amacınız yalnızca bilgiyi elde etmek olmalı.

  Selametle...


 12. 11
  sonerpky Üye
  sonerpky
  Üye

  Üye No: 122891
  Mesaj Sayısı: 23
  Tecrübe Puanı: 1

  Ben bu sene üniversiteye hazırlanıyorum.İnternette para ile satılan DopingHafıza adlı bir program var.Bu program akılda kalıcı şekilde resimli anlatımla konuları anlatıyor.Fakat bu anlatımın bir fiyatıda var.Ama internetten bu anlatımları bedava olarak buldum.Bunları dinleyip sınava hazırlansam kul hakkına girmiş olurmuyum.Yoksa bu videoları kullanabilirmiyim.Cevaplarsanız memnun olurum.Teşekkürler.


 13. 12
  Ensar Süper Moderator
  Ensar
  Süper Moderator

  Üye No: 122485
  Mesaj Sayısı: 1,063
  Tecrübe Puanı: 10

  Eğer bu programın sahibi belli bir fiyat belirtmiş ve kullanmasına da izin verilmiyorsa bu programı kullanmanız caiz değildir. Ancak iyice araştırıp bu şeyin genel olarak bedava yada insanların istifadesine izin veren açıklamalar varsa ozaman kullanabilirsiniz. Aksi taktirde kul hakkıdır.


+ Yorum Gönder