Git 124 Son
 1. 1
  hasan ölmez Üye
  hasan ölmez
  Üye

  Üye No: 76797
  Mesaj Sayısı: 15
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 43

  Zalim anne ve babanın evladı? Ne yapmalıyım


  Zalim anne, babanın evlada zulmü

  Selamün aleyküm.


  Zalim bir anne ve babanın evladı olmak çok zor ama şu anda çaresiz kaldım ve sizlerden yardım bekliyorum.


  Çoğu zaman anne ve baba hakkı üzerinde konuşulmakta. Bunlardan biri zalimde olsalar anne ve babanın rızasını almak.


  Benim hikayem şudur.


  Küçüklümden beri islama ve allaha ibadete merakım vardır 33 yaşıma girdim. Ve anne baba haklarını tutmaya daima özen gösterdim.


  İkisininde bir dediklerini iki dedirtmedim. daima güler yüzlü olmiya çalıştım. Malımı ve mülkümü onlara heba ettim köle oldum. Dizlerin dibinde onların emirlerini bekledim. Gece ve gündüz onların rızaları için çalıştım.


  Ama annem ve babam çok zalimlerdi. Babam daima küçük görmekteidi beni. Şu adam veyahut çocuk gibi gibi olsan daha iyi olurdu. Niye sende başkaları gibi şeytanlaşmıyorsun devir öyle götürüyor. Yalan şöyle hırsızlık yap dilen. Yinede allah yolundan ayrılmamıya karar vermiştim ve o yolda kalmıya karalıydım.


  Halbuki ben bir dediklerini iki dedirtmiyordum. her istediklerini yapıyordum.
  Gecem gündüz olup gündüzüm gece oldu. Bedenim bu esaretlikten eriyip kurumuştu 1.83 boyunda idim 55kg oldum. Ama annem ve babama hizmet etmekten geri kalmadım. Tatmin olamadılar yine ne yaptışam yapım tatmin edemedim.
  Bedenim eridi ruhumda erimiye başlamıştı. Yorgun ve bitkin hal almıya başlamıştı. Sonunda ruhen hastalandım ve ruh hastanesine 3 ay kaldım. Ailem tedirgin olucana kendi nefsini düşünüp işin ne olacak biz ne olucaz demiye başladılar. Evladlar yani ben tükenmiş bir halde idim ve umurlarında değil idi.


  Hastaneden çıktım ve yine anne babama hizmet etmiye başladım sorgusuz sualsiz. ama beden ve ruh yorulmuş artık eskisi gibi o zulme dayanmıyor artık ve yine hastanelik oldum. Üçüncü defa hastaneye düştümde. Bunun böyle devam gidemiceni anladım. Aileme açtım konuyu. Ben bittim tükendim artık lütfen biraz nefes alicak yer bırakın bana. Ama umurlarında değildi.


  Başka çarem kalmaisti artık bende zalimleştim. Anneme ve babama hizmetimde kusurlu olmiya başlamsitim. ne oldu sana böyle diye sormyia başlamışlardı. ama kalbim gittikçe katılaşmıya başlamıştı. Ölselerde kurtulsam demiye başlamıştım. Onlara karşı katı sözler söylüyordum kalplerini kırıyordum. ve rahat etmiye başlamıştım.


  Ama başka çaremde kalmamıştı. 3 kere hastaneye yatırdılar doktorlar ve ben durumu onlara anlattık biraz nefes vericek zaman tanıyın dedik. dinlemediler. O kadar zalimdiler.


  Azcık şevkat gösterseler. Bir güler yüz. aferim oğlu. Allah razı olsun sende. Bir öpücük. Ama nafile. Otur oğul yoruldun dinlen biraz dedikleri yok.


  Ben ne yapıcam şimdi. Allah cc çok korkmatayım. annemin ve babamın rızasını almam gerekiyor. ama bu zulmede dayanamaz oldum artık. İlaçlarla ayakta durmaktayım yinede eskisi gibi olmasını istiyorlar.


  Yardımalriniz için şimdiden teşekür ederim.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  miroğlu Üye
  miroğlu
  Üye

  Üye No: 26769
  Mesaj Sayısı: 127
  Tecrübe Puanı: 3
  Yer: Hepimiz Filistin'liyiz

  --->: Zalim anne ve babanin evladi? Ne yapmaliyim


  İsra Suresi: 23-24
  Rabbin, yalnız Kendisine tapmanızı ve ana babaya iyilik etmeyi buyurmuştur. Eğer ikisinden biri veya her ikisi, senin yanında iken ihtiyarlayacak olursa, onlara karşı «Öf» bile demeyesin, onları azarlamayasın. İkisine de hep tatlı söz söyleyesin.
  Onlara acıyarak alçak gönüllülük kanatlarını ger ve: «Rabbim! Küçükken beni yetiştirdikleri gibi sen de onlara merhamet et!» de.
  Allah(cc) böyle buyuruyor
  Sen doğru yoluna devam et kardeş mükafatını birgün alırsın ama bu dünyada amma öbür dünyada.
  Rasululah(as) şöyle buyuruyor:
  Anne ve babası yanında yaşlanan kişiye cenneti haketmesse şaşarım.
  Çocuklar ana-babalarına karşı daima saygılı olmalı, onlara karşı tatlı dilli, güler yüzlü davranmalıdırlar. Ana-babanın bütün söylediklerini Allah’a itaatsizlik söz konusu olmadıkça, dinlemek ve kabul etmek gerekir. Her işte onların rızasını almaya çalışmalıdır. Onların hizmetlerini kendi hizmetinden önce görmelidir. Öldüklerinde de onları rahmetle anmak, onlar için hayır dua etmek, hayır yapmak, vasiyetlerini yerine getirmek gerekir.
  Allah’a şirkten sonra en büyük günah ana-babaya itaatsizliktir. Ana baba İslâmî emirleri yerine getirmede ve yasaklardan kaçınmada titizlik göstermiyorlarsa ve hatta kâfir iseler bu onların ana-baba olmalarından doğan haklarını ortadan kaldırmaz. Dolayısıyla onlara Allah’a isyan teşkil etmeyen hususlarda itaat etmek ve her zaman iyi davranmak gerekir.  __________________


 3. 3
  Berât1 ÖZLENEN GÜN GELECEKTİR
  Berât1
  ÖZLENEN GÜN GELECEKTİR

  Üye No: 49487
  Mesaj Sayısı: 484
  Tecrübe Puanı: 46
  Yaş: 50

  --->: Zalim anne ve babanin evladi? Ne yapmaliyim


  kardeş gercekten çetin bir imtihana girmissin Allah c.c. yar ve yardımcın olsun .bu imtihanını tek başına geçmek çok zor olur dini kitaplar ve cami ye giderek hocadan manavi destek alsan iyi olur mir arkadaşın dediği gibi Anne ve baba yı üzmeden sabretmeni dilerim tekrar Allah c.c. yar ve yardımcın olsun


 4. Reklam

 5. 4
  hasan ölmez Üye
  hasan ölmez
  Üye

  Üye No: 76797
  Mesaj Sayısı: 15
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 43

  --->: Zalim anne ve babanin evladi? Ne yapmaliyim


  Allah rızası için ne yapıcami söyleyin bana bu durumda.

  Bizim bahçede asmaları kesmişler. Babam diyor şu komşu yaptı. Gören varmı hayır yok. Gidip sıkat et dedi bana. Şöyle şöyle dedi. Şu adamı aşmayı keserkenem komşular görmüşler. Babam gerçekten gören oldumu. Hayır ama sen yinede öyle şöyle dedi bana.

  Demedim gidipde. Bütün gün yüzüm aşık gezdim. Nasıl yüzlerine gülüm ki. Nasıl ben onlara şevkat ile davranım ki. Gitmedim içinde azar istsim. Nasıl evlatsın sen. Niye dedimi yapmadın. Köpürdü.

  Ben ne yapıcam şimdi. Çıldırmaya başladım. Bir yandan Allah cc açıkça emirleri. Diğer yandan babamgilin küfre sürükliyen yolları. İniliyle anlatmayı çalıştım olmadı. Bağırdım çığırdım olmadı. İçimden çek git ne yaparlarsa yapsınlar diyorum. Ama yaslandılar artık.

  Ey ümmeti muhammediye bana bir çare. Allah cc eğer küfre emr veriyorlarsa o yoldan gitme demekte. Ama nasıl gitmicem o küfür yolundan babamgilin kalbini kırmadan? Güler yüzlü olabilmek imkansız bence. allahın emirlerine karşı gelmedikten sonra velilerine itaat et derniliyor. Ama hiç bir yerde nasıl yanlış emirlerini red edicem yazmıyor.


 6. 5
  sevgisena Üye
  sevgisena
  Üye

  Üye No: 78374
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 2

  Sizin yaşadıklarınıza benzer şeyler yaşadım, yaşıyorum. Allah yardımcı olsun, çok zor.
  Benim babacığım, mekanı cennet olsun, dünya iyisi bir insandı, annem anlattığınız gibi. Televizyondaki sohbet programlarında bu konuda çok sorular soruluyor. Bir gün bir hanım, anneme ne yapsam yaranamıyorum, sürekli beddua ediyor diye sordu. Benim hikayeme çok benzediği için dikkatle dinledim. Yanıt veren doçent, Peygamberimizin, anne babasına iyilik edip zulüm gören kimse için Allah ona yardım etsin dediğini söyledi. Hep sınav deniyor. Allah bunu kaldırabilecek kuluna böyle zor imtihan verirmiş. Ve sabredenlerin cennetteki derecesi yükselirmiş.
  İnanın insan biraz ferahlıyor. Küfür etmeyin bence, sabır dileiyn Allahtan. Üstünüze çok geldikleri zaman biraz uzaklaşıp başka şeylerle ilgilenin. Kendinizi iyi hissedecek şeyler yapın. En kötü ihtimalle hesap gününde sevaplarınızı onlara vereceksiniz, onların günahlarını yükleneceksiniz, kalan sevabınız günahınızdan çoksa yine cennete gireceksiniz, umudunuzu kaybetmeyin, böyle inanıyoruz, biraz teselli oluyor insan.
  Ben babamdan miras payımı almayı, annemden almamayı düşünüyorum.


 7. 6
  Rayyan Emir Üye
  Rayyan Emir
  Üye

  Üye No: 75986
  Mesaj Sayısı: 502
  Tecrübe Puanı: 10
  Yaş: 40

  kardeşim anne babanla kötü ol kötü söz söyle hele ki tokat at demiyorum ama uzaklas.. eğer seni Allah (c.c) yolundan döndürecekse,kötülüğe sevkediyorsa anne babanı dinlemeyeceksin..

  uzaklas derken terkedip git demiyorum. mesleğin nedir? eğer şantiye için uygun bir mesleğin varsa işçi de olabilir,mühendis de, mimar da,ambarcı,operatör de.. sana tavsiyem yurtdışına özellikle arap ülkelerindeki boş pozisyonlara başvurman. onlar sana kalacak yer ,yemek,sigorta sağlıyor. aklının bir köşesinde olsun.

  eğer bunu yapamıyorsan şehrini değiş başka bir şehirden meslek bul. göç et kısacası..bildiğim kadarıyla anne baba kötü yola sevkediyorsa hicret edin diye biliyorum. benim eşim de aynı şekilde çareyi başka bir şehre taşınmakta bulmuş 18yasındayken .sonra arabistana gitmiş iş için senede bir görüşür hala ..


 8. 7
  tekturk Üye
  tekturk
  Üye

  Üye No: 61589
  Mesaj Sayısı: 484
  Tecrübe Puanı: 6
  Yaş: 42
  Yer: Tilburg/Hollanda

  S.A. kardeş, Allah yardımcın olsun. Verilen cevaplar güzel cevaplar ``Reyyan Emir``in verdiği cevaba katılmıyorum bana göre en iyi cevap ``sevgisena``dan gelmiş..Bencede hizmetlerinde bulun ama sana göre iyi olmayan, sonu kötülüklere yol açan emirleri oluncada ses çıkarma ,çık evden kafanı dinle... Kendini kötü hissettiğin zaman ibadetle meşgul ol , çok kafana hastalık edip hastanelik olmamaya çalış, Allaha emanet ol kardeş..


 9. 8
  Rayyan Emir Üye
  Rayyan Emir
  Üye

  Üye No: 75986
  Mesaj Sayısı: 502
  Tecrübe Puanı: 10
  Yaş: 40

  sahsi fikrim zaten tekturk kardesim.benim esimde ayni sekildeydi bu sekilde kurtuldu bu eziyetlerden. yasamayan bilmez.etkisi sonra cok aci cikiyor. en basta insanlardan kaciyor bunlari yasayanlar ,kalabalik yerlere giremiyor vs.. esim oyle cunku


 10. 9
  tekturk Üye
  tekturk
  Üye

  Üye No: 61589
  Mesaj Sayısı: 484
  Tecrübe Puanı: 6
  Yaş: 42
  Yer: Tilburg/Hollanda

  Ayni soylemis oldugunuz rahatsizliklar bendede var benzer sorunlardan oturu, ama gel gorki ana ata oluyorlarya iste o zaman elin kolun mahkum oluyor...yinede sabir edip, cirkin olan emirlerini yerine getirmeden yinede gonullerini hos tutabilmesi lazim kardesimizin, cunku bir beddualari ile insanin beli dogrulmuyor ..


 11. 10
  imamhatipli42 Özel Üye
  imamhatipli42
  Özel Üye

  Üye No: 7
  Mesaj Sayısı: 1,883
  Tecrübe Puanı: 34

  Anne baba gayri müslim bile olsa onlara saygı ve hürmette kusur edilmemelidir. Anne-babanın sözü dinlenmelidir. Anne babanın sözü sadece Allah'a (cc) isyan edilen durumlarda dinlenmez.


 12. 11
  Rayyan Emir Üye
  Rayyan Emir
  Üye

  Üye No: 75986
  Mesaj Sayısı: 502
  Tecrübe Puanı: 10
  Yaş: 40

  imamhatipli hocam hirsizlik yap demis ailesi boyle birseyde anne baba rizasi nekadar onemlidir ki? basortusu konusunda sormustum bende ayni soruyu(anne baba istemiyorsa ne yapilmali diye) ana babaya itaat edilmez denilmisti. iyi insan olmak calip cirpmamak da Rabbimizin emri degil midir?

  Alıntı
  Ayni soylemis oldugunuz rahatsizliklar bendede var benzer sorunlardan oturu, ama gel gorki ana ata oluyorlarya iste o zaman elin kolun mahkum oluyor...yinede sabir edip, cirkin olan emirlerini yerine getirmeden yinede gonullerini hos tutabilmesi lazim kardesimizin, cunku bir beddualari ile insanin beli dogrulmuyor ..
  oyle tabiki.. annen baban onlar ne olursa olsun..


 13. 12
  tekturk Üye
  tekturk
  Üye

  Üye No: 61589
  Mesaj Sayısı: 484
  Tecrübe Puanı: 6
  Yaş: 42
  Yer: Tilburg/Hollanda

  Alıntı

  imamhatipli hocam hirsizlik yap demis ailesi boyle birseyde anne baba rizasi nekadar onemlidir ki? basortusu konusunda sormustum bende ayni soruyu(anne baba istemiyorsa ne yapilmali diye) ana babaya itaat edilmez denilmisti. iyi insan olmak calip cirpmamak da Rabbimizin emri degil midir?
  ``reyyan emir`` bence ``imamhatipli`` kardesimizin yazdiklarini sakince bir daha oku..soruna cevap bulacaksin...


 14. 13
  ebediyyetyolcusu Emekli
  ebediyyetyolcusu
  Emekli

  Üye No: 96330
  Mesaj Sayısı: 542
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 44
  Yer: imtihan dünyası

  Selamün Aleyküm

  Kardeşim, gerçekten senin işin zor bu durumda sen daima Allah'a yönel ne Annen'den nede Baban'dan bir beklentin olmasın yaptıkların için onlardan bir teşekkür dahi bekle daima Allah'ın rızasını gözeterek sabret ve onlara karşı alçak gönüllü olmaya devam et.

  Halini bimeyen anlayamaz seni tabii. Bir Baba evladına niye sende baskalari gibi seytanlasmiyorsun çal, dilen demesi gerçekten acı bir şey hiç Allah korkusu yok onun ?

  Duymadı mı bu ayetleri

  O gün, cehennem de getirilmiştir. İnsan o gün düşünüp-hatırlar, ancak (bu) hatırlamadan ona ne fayda? (Fecr Suresi, 23)

  Sizden birinize ölüm gelip de: "Rabbim, beni yakın bir süreye (ecele) kadar geciktirsen ben de böylece sadaka versem ve salihlerden olsam" demezden önce, size rızık olarak verdiklerimizden infak edin. (Münafikun Suresi, 10)

  Allah sana bol sabır versin


 15. 14
  ebediyyetyolcusu Emekli
  ebediyyetyolcusu
  Emekli

  Üye No: 96330
  Mesaj Sayısı: 542
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 44
  Yer: imtihan dünyası

  Benim dokunmatik klavye bu kadar yazdı...

  Allah'a yönel ne Annen'den nede Baban'dan bir beklentin olmasın yaptıkların için onlardan bir teşekkür dahi (BEKLEME) demek istedim.


+ Yorum Gönder
Git 124 Son