1. 141
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Allah'a söz verip de tutmamak kefaret gerektirir mi?


  Yemin etmemiş ki söz vermekle yemin ayrı şeyler yemin kefareti gerekmez. Sözünde durmamak münafıklığın alametidir diyor efendimiz s.a.v hadisinde tevbe gerekir.


 2. 142
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam 3 gün oruç tutuktan sonra söz hala geçerli mi


  Hocam merhaba hocam ben ALLAHA söz verdim bir şeylere bakmayacam diye fakat birden karşıma onlar çıktı ben kappattım ALLAHA olan sözüm bozuldu anladığıma göre 3 gün oruç tutmam lazım. Ee bir soru daha ben 3 gün oruç tutuktan sonra o Allaha verdiğim sözüm hala geçerli mi


 3. 143
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,484
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Allah'a söz verip de tutmamak kefaret gerektirir mi?


  Merhaba. İstemeden meydana gelen durumlardan dolayı edilen yeminler bozulmaz. Ancak bilerek ve isteyerek yeminine aykırı bir şey yaparsan yeminin bozulmuş olur. Yemin bozulduktan sonra artık onun hükmü biter.


 4. 144
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah'a Söz Verip Tutmamak


  işlediğim günah için Allah'a söz verdim bir daha yapmayacağım diye daha önceleri de bozdum sözümü şimdi tövbe etsem kabul olur mu ne yapmam gerekir


 5. 145
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Üniversiteyi kazanırsam kapanacağım diye Rabbime söz verdim olduda kapandım ama kapalıyım diye iş yok dediler sonra açıldım ,cahillik biliyorum.oruç tuttum 3 gün âmâ yinede içim rahat değil 10 sene oldu açılalı,ne yapmalıyım ,Allah yâr ve yardımcım olsun


 6. 146
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Merhaba Birisi tövbe ederken Allahım sana yakışan bir kul olacağım söz veriyorum dese bu kişi ibadetlerini yapsa ama 1 günah işlese bile sözünü tutmamışmı olur? yemin keffareti gerekirmi?


 7. 147
  Ensar Süper Moderator
  Ensar
  Süper Moderator

  Üye No: 122485
  Mesaj Sayısı: 1,112
  Tecrübe Puanı: 10

  Sevgili kardeşim biz kullar aciziz Allah cc ye söz verirken iyi düşünün ve öylece söz verin, tutamayacağınız sözü vermemeye gayret gösterin. Söz verip kendinizi sorumluluk altına sokmayın. Sorunuzun cevabına gelince; Bizler Allah'a kulluk vazifesini yapmak zorundayız, sen Allah'a razı olmak için söz verdin ve bu sözüne riayet etmek için gayret göster, kefaret gerekmez bu durumda Allahtan af ve mağfiret dile ve O na yaraşır şekilde hareket et. Allaha hayırlı kul olmak temennisiyle


 8. 148
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben Afrika'da su kuyusu açtırmak için söz vermiştim. Yazın çalışıp kazandığım parayla kuyu açtıracağım diye ama Korona yüzünden dışarı çıkamıyorum. Bu yaz için etmiştim. Seneye yapsam olur mu? 16 yaşındayım. Allah'a yemin etmiştim yapacağım, yapacağım diye olmadı. Bunu simit satarak yapacağım dedim diye hatırlıyorum. İlla bu kuyuyu simit satarak mı kazanmalıyım? Kuyuyu tek başıma mı açmalıyım? Teşekkürler hocam.


 9. 149
  Ensar Süper Moderator
  Ensar
  Süper Moderator

  Üye No: 122485
  Mesaj Sayısı: 1,112
  Tecrübe Puanı: 10

  Söz verdiğiniz şeyi yapmanız için illa simit satıp kazandığınız para ile olması gerekmiyor, yeterki helal kazanç olsun, parayı bu yaz biriktiremezseniz olduğu andan itibaren vakit kaybetmeden diğer seneyi beklemeden verilen sözü yapınız.
  Sizler bu kuyuyu sadece kendiniz söz verdiğiniz için sadece sizin malınız paranız ile açılmalıdır, sizler biriktirmiş olduğunuz parayı güvenilir bir hayır kurumuna devredip adınıza kuyu açtırabilir siniz.


+ Yorum Gönder
Git İlk 81011