Yorum: Prof.Dr. Abdülaziz Bayındır kimdir?


Allah'ın selamı üzerinize olsun.

Büyük beyinler fikirleri, orta beyinler olayları, küçük beyinler ise kişileri konuşur.

1- Büyük Kafa: Allah'ın emrettiği gibi "OKU" emrinden öncelikle kendini sorumlu tutar ve bunun için okur, öğrenir, araştırır gerçeğin künhüne varmaya gayret eder. Asla söylenene hemen inanmaz, kaynak ister, delil ister. Kendisinden delil isteyene de bildiklerini olduğu gibi anlatır bilmediği yerde "Cemaatin içinde Rusullah gibi bilmiyorum" der. Bunlara baktığınızda Büyük Kafa olmak: "Ben büyük kafayım" demekle olunacak birşey değildir. EMEK şarttır.

2- Orta Kafa: Çalışır, anlamaya çalışır ama Büyük Kafa kadar delil ve hakikat peşinde ısrarcı değildir. Hazır buldukları ile yetinir. Emek vermeyince yalnızca fikirlerin sonucunda çıkan olaylarla ilgilenir. Örneğin, faizi ve banka olayını anlar ama sebep olan temel fikirlerini kavramak için çok emek harcamaz. Savaşla ilgilenir ama savaşın toplumsal ve insani sebeplerini anlayamaz.

3- Küçük Kafa: En tembel sınıf bunlardır, ne okurlar, ne bilirler ama bilmiş geçinirler. Emek vermek yerine bağlandıkları kişileri neredeyse "ilah" seviyesine çıkararak onların amigoluğunu yaparlar. Aslında savundukları kişiler bile bunlardan rahatsızdır. İnandıkları insanlara peygamber seviyesine çıkararak "yanılmaz" kabul ederken, onların karşı olduklarını da "kafir" suçlaması başta olmak üzere her türlü seviyeyi layık görürler. İslama ve müslümanlara en büyük zarar bunlardan gelir. Çünkü bunlar cahil dindardır ve şeytanın maskarasıdır.

Rasulullah (A.S) buyurdu ki; "Ya âlim, ya ilim öğrenen, ya dinleyen veya bunları seven ol! Sakın beşincisi olma, yoksa helâk olursun.) [Taberani].