Kur'an'da Tarif Edilen Namaz 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Hiss1 Üye
  Hiss1
  Üye

  Üye No: 87987
  Mesaj Sayısı: 238
  Tecrübe Puanı: 3

  Kur'an'da Tarif Edilen Namaz


  Ta ki ilk insanlardan günümüze dek gelen ve kılınışı Kuran’ da apaçık anlatılan NAMAZ dahi, münafıkların uydurmalarından nasibini aldı. Pratik olarak ilerleyen sayfalarda, değiştirilen namazın şimdiye dek kılınış biçimi ile, Kuran’da anlatılan namazın kılınışını inceleme olanağı bulacaksınız.
  Yalnız iki önemli hususu belirtmekte fayda var. İlki; tarafımızdan anlatılan bilgiler tamamen Kuran ayetlerine dayalı bilgilerdir. Yazılanları yadırgamak yerine, elinize güvenilir-tarafsız çevrilmiş, Türkçe bir meal alarak, ayetin karşılığını Kuran’dan bakabilirsiniz. Bu takdirde hem Allah’ın ilk emrini yerine getirmiş olur (Alak-1/19), hem de kalbinizle tasdik etmiş olursunuz. İkincisi; Ben müslümanım diyen kişinin uyması gereken kitaptaki hükümleri bırakıp da halen kulaktan dolma bilgilerle yada atalarından kalma bilgi ile yetinirim diyenler, Allah huzurunda, şu ayetin tecellisi ile karşılaşacaklar
  Onlara, "ALLAH’IN indirdiğine uyun," dense, "Hayır, biz atalarımızın izlediği yolu izleriz," derler. Peki, ataları bir şey düşünemeyen ve doğru yolu bulamayan kimseler olsalar da mı? (Bakara-170)
  KURAN’DA TARİF EDİLEN NAMAZ

  “Başlangıçta kendiniz, namaz kılmada kararlı davranın, sonra ailenizi ve yakın çevrenizi namaz kılmaya teşvik edin”


  Ailene namazı emret ve bu konunun üstünde önemle dur. Biz senden herhangi bir rızık beklemiyoruz. Aksine biz seni besliyoruz. Sonuç, erdemlilerindir. (Taha/132)


  “Namaz’da, Allah’a, ne söylediğinizi ve O’ndan ne istediğinizi mutlaka bilmelisiniz. Çünkü haşa, anlamını bilmediğiniz halde tekrar ettiğiniz ifadelerin içinde, Allah’ın hoşuna gitmeyen ifadeler geçiyor olabilir”.


  Yazıklar olsun o namaz kılanlara, Onlar ki namazlarından tümüyle habersizdirler. Onlar ki gösteriş yaparlar.(Maun/4-6)

  “Namaza tüm dünyevi düşüncelerinizden ve stresten uzak bir şekilde başlayın ve Allah’ın güya karşınızda olduğunu varsayın”

  Onlar ki, namazlarında huşû içindedirler (müminün/2),

  “Bazı inkarcıların yaptığı gibi, namazı üşenerek kılmayın!

  Yardımlarının kabul edilmesine engel sadece şudur: ALLAH´ı ve elçisini inkar ettiler, namaza ancak üşenerek yaklaşırlar ve yardımları da isteksiz yaparlar. (tevbe/54)

  “Namazda kesinleşmiş bir örtünme şekli yoktur. Dileyen, yer ve zamanın şartlarına bağlı olarak dilediği kıyafetle namaz kılabilir. Tabiki göze hoş görünmeyen kıyafetleri giymekten de kaçınılmalıdır. Nitekim, namazın şekli ile değil, içeriği ile ilgilenmelidir”.

  Ey İnsanoğulları! Ayıp yerlerinizi örtecek giyimlikle sizi süsleyecek elbiseler gönderdik. Takva örtüsü ise bunlardan daha hayırlıdır. Allah´ın bu ayetleri öğüt almanız içindir. (Araf/26)

  “Abdestin alınışı sanıldığı kadar uzun ve teferruatlı değildir. Toplam dört aşamadan oluşur. Allah, herkesin anlayabileceği ve uygulayabileceği kolaylıkta abdesti tarif eder bize. Ayrıca aynı ayette gusül abdestinden de bahsediliyor. Abdestin sadece tuvalet ihtiyacını gidermiş olmak ve eşi ile ilişkiye girmiş olmakla bozulacağını da göreceksiniz. Yani, kanamayla-uyumakla-gaz kaçırmakla-kadınlarla tokalaşmakla-köpeğe dokunmakla yada üzerine farkında olmadan neces bulaşmakla abdest bozulmaz”.

  İnananlar! Namaza kalktığınız zaman: (1) Yüzünüzü yıkayın, (2) kollarınızı dirseklere kadar yıkayın, (3) başınızı sıvazlayın, (4) ve ayaklarınızı da topuklara kadar (sıvazlayın/yıkayın).

  Cinsel ilişkide bulunmuşsanız yıkanınız. Hasta veya yolcu iseniz, yahut tuvaletten gelmiş, yahut kadınlarla cinsel ilişkide bulunmuş ve su bulamamışsanız, temiz bir toprağa yönelip yüzünüzü ve kollarınızı onunla sıvazlayın. ALLAH size güçlük çıkarmak istemez. Ancak sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Olur ki şükredersiniz. (Maide/6)

  “Sarhoş iseniz veya cünüp iseniz namaza yaklaşmayınız!”

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hiss1 Üye
  Hiss1
  Üye

  Üye No: 87987
  Mesaj Sayısı: 238
  Tecrübe Puanı: 3

  Cevap: Bir Yerde Okuduğum Skandal Olacak Bilgiler Mutlaka Bakın !!!


  İnananlar! Sarhoşken, ne dediğinizi bilinceye kadar, yolcu olanlar hariç cinsel ilişkiden sonra yıkanıncaya kadar namaza durmayın. Hasta veya yolcu iseniz, yahut biriniz tuvaletten gelmişse, yahut kadınlarla cinsel ilişkiye girmiş olup da su bulamamışsanız, temiz ve kuru bir toprağa dokunup yüzünüze ve ellerinize sürerek teyemmüm edin. ALLAH Affeder, Bağışlar. (nisa/43)

  YORUM: Burada (sarhoş iken ayılıncaya kadar namaza yaklaşmayın ifadesi), içki içmenin serbest olduğu anlamına gelmez. Nitekim alkolik olanlar da namaz kılmaktadır. Fakat unutmayın Allah’ı aldatamazsınız, ben içkimi içerim-namazımı da kılarım derseniz, size şu ayeti dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

  Yazıklar olsun o namaz kılanlara, Onlar ki namazlarından tümüyle habersizdirler. Onlar ki gösteriş yaparlar.(maun/4-6)

  ALLAH elbette inananlarla ikiyüzlüleri açığa çıkaracaktır. (Ankebut/11)

  Size kitapta bildirmiştir ki: ALLAH´ın ayetlerinin inkar edilip alaya alındığını işittiğiniz zaman, onlar başka bir söze dalıncaya kadar onlarla birlikte oturmayın; yoksa siz de onlar gibi olursunuz. ALLAH bütün ikiyüzlüleri ve inkarcıları cehennemde toplayacak.(Nisa(140)

  “Namaz ancak Kıble’ye yönelinmediği zaman bozulur, bu yönelme şeklen de namaza hazırlanıldığının bir ifadesidir. Önünden biri geçse yada namazda burnu filan kanasa yada istemeden gaz kaçırsa namazı bozulmaz. Bunlar, sonradan uydurulmuş hikayelerdir. Namazda (zaten) mantık gereği konuşulmaz, bu doğru ve güzel düşünmeyi engeller”.

  Yüzünü göğe çevirip durduğunu görüyoruz. Seni, hoşlanacağın bir kıbleye çevireceğiz. Artık yüzünü Kutsal Mescid´e çevir. Nerede olursanız olun yüzlerinizi o yöne çevirin. Kuşkusuz, kendilerine kitap verilenler, bunun Rab´lerinden gelen bir gerçek olduğunu bilirler. ALLAH onların yaptığından gafil değildir. (Bakara/144)

  “Namaz; Allah’ı (gereği gibi) anmak için kılınır.

  Ben, evet Ben ALLAH´ım; Benden başka tanrı yoktur. Bana kulluk et ve Beni anmak için namazı gözet. (Taha/14)

  Namaz; Şükrün en güzel ifadesidir. Namaz kılanların gönlü-kılmayanlara göre daha yumuşaktır”.

  Rabbimiz, ben çocuklarımdan bazısını, Kutsal Evinin yanındaki ekinsiz bir vadiye yerleştirdim. Rabbimiz, onlar namazı gözetsinler diye... İnsanların gönüllerini onlara karşı sempatiyle doldur ve onları ürünlerle rızıklandır ki şükretsinler.(ibrahim/37)

  Namaz; insanı edepsizlikten ve hoşgörüsüzlükten alıkor.

  Sana vahyetmiş olduğumuz kitaptan oku ve namazı gözet. Çünkü namaz, iğrenç ve kötü şeylerden vazgeçirir. ALLAH´ı (namaz yoluyla) anmak en önemlidir. ALLAH ne yaptığınızı bilir.(Ankebut/45)

  “Kendinden emin olan ve yeni abdest almış biri için, kadınlara dokunmakla yada köpeğe dokunmakla veya üzerinde bir miktar pislik kalmış olmasını hatırlaması ile namazı bozulmaz. Bunlar ayrıntıya önem vermek olup, namazın mesajını bozmaktadır.”

  (Ey Muhammed!) İman eden kullarıma söyle: Namazı dosdoğru kılsınlar, alış-veriş ve dostluğun olmadığı bir günün gelmesinden önce, kendilerine verdiğimiz rızıktan açık ve gizli (Allah için) harcasınlar.(İbrahim/31)

  “Namaz’a (mantıken) ayakta iken başlanmalı-rüku etmeli(eğilmeli) ve secdeye gitmelidir”.

  Meryem, Rabbine teslim ol, secdeye kapan, eğilenlerle birlikte eğil.(ali imran/43)

  “Namaz 3 vakittir, gün doğmadan önce SABAH namazını (Salat’ul fecr), gün batıya yöneldiğinde ÖĞLE namazını ve gün battıktan sonra da AKŞAM namazını (Salat’ul aşa) kılmalıdır”.

  Ey inananlar, emriniz altında çalışanlar ve sizden henüz erginliğe ermemiş olanlar üç kez izin almalıdırlar: Sabah namazından önce, öğle vaktinde dinlenmek için elbisenizi çıkardığınız zaman ve Akşam namazından sonra... Bunlar, sizin özel üç vaktinizdir. Bunların dışında, birbirinizin yanına girip çıkmakta bir sakınca yoktur. ALLAH ayetleri size böyle açıklar. ALLAH Bilendir, Bilgedir. (Nur-58)

  Güneşin kaymasından gecenin kararmasına kadar namazı gözet. Sabah Kuran´ını da gözet. Sabahleyin Kuran (okuması) tanık olunur. (İsra-78)

  YORUM: Üç vakit namazın, Tevrat’ta ve (Zebur’da; Hz. Davut ile ilgili) bir bölümde de geçmesi oldukça ilginçtir.

  Sabah, öğlen, akşam kederimden feryat ederim, O işitir sesimi.(Zebur/ Mez.55: 17)

  Daniel yasanın imzalandığını öğrenince evine gitti. Yukarı odasının Yeruşalim yönüne bakan pencereleri açıktı. Daha önce yaptığı gibi her gün üç kez diz çöküp dua etti, Tanrısı’na övgüler sundu. (Tevrat/Dan.6: 10)

  “Kaza namazı diye bir şey yoktur.

  Namazı bitirdiğiniz zaman ayakta, oturarak ve uzanarak ALLAH’ı anın. Güvene kavuştuğunuzda namazı gözetiniz. Namaz, inananlar üzerine belirli vakitlerde farz kılınmıştır(Nisa/103).


 3. 3
  Hiss1 Üye
  Hiss1
  Üye

  Üye No: 87987
  Mesaj Sayısı: 238
  Tecrübe Puanı: 3

  Cevap: Bir Yerde Okuduğum Skandal Olacak Bilgiler Mutlaka Bakın !!!


  “Namaz, bazı elverişsiz durumlarda şu şekilde kılınabilir”

  Bir kaygı ve endişeniz varsa, yaya veya binmiş olarak (namazı kılın.) Güvene kavuştuğunuz zaman, bilmediğiniz şeyleri size öğrettiği gibi ALLAH’ı anın. (Bakara/239)

  “Namazın rekat sayısı (Kuran’da belirtilmez), yer ve zamana ve de koşullara göre değişir. Dileyen duasını-anmasını bir rekatta tamamlar dileyen ise on.

  Olağandışı durumlarda, savaşlarda, kuru soğukta veya aşırı sıcakta namaz kısaltılabilir”.

  Yeryüzünde savaş için yolculuğa çıktığınız zaman inkarcıların size saldırmasından korkuyorsanız namazı kısaltmanızda bir sakınca yok. Kuşkusuz inkarcılar sizin açık düşmanınızdır. (Nisa/101)

  “Namaz içinde veya dışında kesinlikle Allah ile birlikte başka bir canlıya dua edilmemeli yada Allah’a yapılan duada, O’nun isminin yanına başka isimler de eklenmemelidir.

  Mescitler sadece ALLAH’A aittir; öyleyse ALLAH ile birlikte hiç kimseyi çağırmayın. (Cin/18)

  “Bir başkasının size şefaat edeceğini unutun! Hele namazda bunu hiç dile getirmeyin!”

  ALLAH´ı bırakıp, kendilerine ne zarar ne de yarar veremiyenlere tapıyorlar ve "Bunlar, ALLAH yanında bize şefaat edecekler," diyorlar. De ki: "ALLAH´ın göklerde ve yerde bilmediği şeyleri mi O´na bildiriyorsunuz? O çok yücedir, ortak koştuklarınızdan uzaktır." (Yunus/18)

  “Şahadet kelimesi, sadece Allah adını kullanarak _Eşhedu en la ilahe illallah_ şeklinde söylenmelidir.”

  Allah şehadet eyledi şu gerçeğe ki, başka ilah yok, ancak O vardır. Bütün melekler ve ilim uluları da dosdoğru olarak buna şahittir ki, başka ilah yok, ancak O aziz, O hakîm vardır.(Ali imran/18)

  KURAN’A GÖRE GÜNLÜK NAMAZIN KILINMA ŞEKLİ

  Kuran’da namazın rekat sayısı belirtilmediğine göre, anlamını iyice belleyene kadar (tam bir huşu içinde olana kadar) rekat sayısını artırabilirsiniz yada ikişer rekata da bölebilirsiniz namazı.

  O halde; Sabah namazı – Öğle namazı – Akşam namazı

  Namazı bitirdiğinizde, Allah’ı ayaktayken, otururken ve yan yatarken zikredin. Artık ‘güvenliğe kavuşursanız’ namazı dosdoğru kılın. Çünkü namaz, müminler üzerinde vakitleri belirlenmiş bir farzdır. (nisa/113)

  YORUM: Görüldüğü gibi herkesin anlayabileceği bir dilde ve sadelikte namaz kılmak hiç de zor değil. Fakat her nedendir bilinmez, insanlar, anlamını bilmedikleri ve sırf başkaları bunları okumalısınız diye bellettikleri için kim bilir, belkide, Allah’ı bilmeden kaç kez inkar ettiler. Yukarıda tarif edilen namaz, (hemen hepsi) Kuran’dan birebir alıntı yapılarak hazırlanmıştır. Tam ve anlamlı namaz da herhalde bu tarif olsa gerek. Eleştirilecek – yadırganacak bir yanı yok. Belki alışageldiğiniz ve size öğretilen namazdan farklı ama, işin hakikati bu!
  Onlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler. (enfal/3)

  KURAN’A GÖRE CUMA NAMAZININ KILINIŞI

  Cuma namazının amacı, inananların aralarındaki bağları korumak, o yöredeki halkın Allah’a iman ettiğinin bilinmesini sağlamak ve yeni tanışımlar – yeni arkadaşlıklara ortam hazırlamak şeklinde açıklanabilir. Zaten “Cuma” nın kelime manası “toplanmak” ile ilgilidir. Camiler ve mescitler bu amaçla ve Allah’a daha emniyetli bir biçimde ibadet etmemiz için hizmete sunulmuştur. Öyleyse buraları korumalı – gözetmeliyiz (kendi evimizden de fazla).

  ALLAH´ın mescitlerini, ancak ALLAH´a ve ahiret gününe inananlar, namazı gözetenler, zekatı verenler ve ALLAH´tan başkasından korkmayanlar sıkça ziyaret ederler(ilgilenirler). Onlar, doğru yolu bulanlardandır. (tevbe/18)

  YORUM: Şunu unutmamalıdır ki, Allah’ı tanımayan bir halkın inşa ettiği mescitlerde namaz kılmanız güvenli olmayabilir. Münafıklar sizden gibi görünerek mescitler inşa ettirebilirler fakat siz namazda iken sabotaj (suikast) da yapabilirler.

  O mescit içinde sen kesinlikle namaza durma. Ta ilk gününde temeli takva üzerine kurulan mescit elbette içinde namaz kılmana daha layıktır. Onun içinde günahlarından arınmayı seven kişiler vardır. Allah da arınmış, ak pak olmuş olanları sever.(tevbe/108)

  1_”Kadın - erkek, Allah’a inanan herkes”, Cuma namazını kılmaya davet edilir. Bu davet herhangi bir çağrılma şekliyle olabilir.

  Ey inananlar, cuma (toplantı) günü namaza çağrıldığınızda ALLAH´ı anmak için acele edin ve alışverişi bırakın. Bilseniz, bu sizin için daha iyidir. (Cuma/9)

  2_Dileyen çağrıdan sonra öğle namazını (2 rekat) kılabilir. Namazı ille de belirli imam – müezzin ikilisinin yönetmesi diye kesin bir kural yoktur. Cemaatten bilgisine ve hitap gücüne bakılarak herhangi birini namaz kıldırması için seçebilirsiniz.

  3_ İkiyüzlüler (münafıklar) ALLAH´ı aldattıklarını zanneder. Halbuki O, onları (böylece) aldanmış bırakır. Onlar namaza kalktıklarında üşene üşene kalkar. Çünkü insanlara gösteriş yaparlar ve ALLAH´ı pek az anarlar. (nisa/142)

  4_Mescitlerde sadece Allah’ın ismi anılmalı – sadece O’na yalvarmalı – sadece O’nun gönderdiği rehberi (Kuran’ı) okumalıdır.

  Bu, sana ve halkına bir mesajdır; ondan sorulacaksınız. (Nahl/44)

  Biz onu okuduğumuz zaman, onun okunuşunu izle. Sonra, onu açıklamak da bizim görevimizdir. Ne var ki, siz geçici (dünyayı) seviyorsunuz. Ahiret’i ise önemsemiyorsunuz.(kıyamet /15-21)

  5_Cuma namazını şartlara göre uzatabilir yada kısaltabilirsiniz. Cuma namazını iki rekat olarak da kılabilirsiniz. İsteğe göre içindeki duaları değiştirebilirsiniz.

  "İnanıp erdemli davranana gelince, ona güzel bir ödül vardır. Ona kolaylık göstereceğiz." (kehf/88)

  6_Namazı kıldıran, ne süslü bir okuyuş sergilemeli ne de sesi kısmalıdır. Ortasını bulmalıdır.

  (Sen onlara) de ki: İster "Allah" deyin, ister "Rahmân" deyin, nasıl çağırırsanız çağırın. En güzel isimler O´nundur. Namazında sesini pek yükseltme, çok da gizli okuma, orta yolu seç.(isra/110)

  7_Namazdan sonra herkes yeryüzüne dağılmalı – işinin başına dönmelidir.

  Namaz bitince, yeryüzüne yayılarak ALLAH´ın lütfunu arayın ve ALLAH´ı sürekli anmaya devam edin.(Cuma/10)

  Oysa Kuran ayetleri açıktır, herkesin anlayabileceği bir dilde ve sadedir. Dolayısıyla, Cuma namazı boyunca (öncesi ve sonrası da dahil) halkın, sadece,Kuran’ı işlemesinden, Kuran’ın öğrenilmesinden daha güzel ne olabilir?

  KURAN’DAKİ CENAZE NAMAZI

  Cenaze namazının kılınması yada kıldırılması zorunlu değildir.
  Fakat, zevk ve şehvete kendini kaptırmış insanların karşısında, şimdi bunlardan yararlanamayan “ölü” birinin bulunması, kısa süreliğine de olsa, ölümün gerçekliğini hatırlatması (ibret) bakımından faydalıdır. Bilinmesi gereken, müşrik, yani Allah’ı inkar edenlerin cenazesi başında namaza durulmaması gerektiğidir.

  Onlardan ölen birisi için namaz kılma, mezarı başında da durma. Çünkü onlar ALLAH’a ve elçisine karşı geldiler ve yoldan çıkmışlar olarak öldüler.(tevbe/84)

  KURAN’DAKİ NAFİLE NAMAZLAR

  Falan mezhepte şu kadar rekat namaz kılmalı, falan kutsal günde şu kadar rekat namaz kılmalıyız diye bir durum söz konusu olamaz. Falan namazı, filan namazı diyerek, Kuran’da olmayan bir namazı halka zorla benimsettirmek, boşuna günaha girmekten başka bir değildir. Bu durum Kuran’a bakıldığında, nafile bir ibadet olarak sadece “geceleyin kalkılması” şeklinde karşımıza çıkar.
  Geceleyin O´na secde et ve O´nu uzun gecelerde yücelt.(insan/26)
  Geceleyin secde ederek ve ayakta durarak boyun büken, ahiretten çekinen, Rabbinin rahmetini dileyen kimse inkar eden kimse gibi olur mu? De ki: "Bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Doğrusu ancak akıl sahipleri öğüt alırlar. (zümer/9)

  KURAN’DA ADI GEÇMEYEN (SONRADAN UYDURULMUŞ) NAMAZLAR

  “Sünnet namazları”dır ki, en çok suistimal edilen namaz da budur. Kuran’da, sözü edilen sünnet Allah’ın sünnetidir – Peygamberin değil.

  Öteden beri uygulanan ALLAH´ın sünneti (sistemi) budur. ALLAH´ın sünnetinde bir değişme bulamazsın. (fetih/23)

  O halde, merak edilen nokta, acaba Hz.Muhammed’de, (güya) kendi sünnet namazlarını mı kılıyordu, yoksa Kuran ile beraber öğrendiği (Hz.İbrahim’den devraldığı) namazı mı? Biraz aklınızı kullanın!

  De ki: "Rabbim beni dosdoğru olan yola iletmiş bulunuyor: monoteist olan İbrahim´in mükemmel dinine... O, ortak koşanlardan olmadı." (enam/161)

  Bundan ayrı, yatsı namazı – ikindi namazı - kuşluk namazı – vitir namazı – bayram namazı – tövbe namazı (normal namazda zaten tevbe ediyoruz) – üç aylar namazı – kadir gecesi namazı – kandil namazları - on gün namazı – adak namazı – güneş ve ay tutulması namazı … daha ismini sayamadığım bir çok namaz türü Kuran’da geçmemektedir.

  YORUM: İnsanı değiştiren insandır. Dini değiştiren şeytandır. İslam’a ve apaçık bir kitap olan Kuran’a kurulan tuzaklara düşmemenizin tek yolu, O’ndaki hükümleri iyice kavrayabilmek ve bolca Kuran okumakla mümkündür. Önemli olan işin özünü kavrayabilmek ve sonradan dine sokulmuş hurafeleri bir kenara atarak, sadece Kuran’ı esas alarak, ibadetlerimize yön vermektir esas olan. Allah kıldığı namazdan haberi olan ve namazında sürekli olan kullarından eylesin!

  Onların ardından, namazı bırakan, şehvetlerine uyan bir nesil geldi. işte bunlar azgınlıklarının karşılığını göreceklerdir. (meryem/59)

  İnananlar! Güçlüklere karşı sabır ve namaz ile yardım dileyin. ALLAH sabredenlerle beraberdir. (Bakara/153)

  NAMAZ HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER
  Sünnet namazı diye sonradan icat edilen namazların gerekliliğini ve Allah’a kılınan farz namazları ile birlikte kılınmasına ısrar etmek,
  Namaz kılınmaması gereken mekruh vakitlerin olduğunu iddia etmek,
  Ezanın Arapça okunmasının zorunlu olduğunu iddia etmek,
  Müezzinde yada imamda zorunlu bulunması gereken özelliklerin olması gerektiğini iddia etmek (arapçayı iyi bilmesi-hafız olması-yetkisi olması vb.)
  Kadınların cemaatle (bilhassa Cuma) namazını kılamayacağını iddia etmek,
  Namaz için fazladan uydurulan şartların uyulmadığında namazın bozulacağını iddia etmek,
  Cemaatle namaz kılmayanların diğerlerine göre az sevap işlemiş olacağını iddia etmek,
  Namaz esnasında, bacakların-kolların-alnın veya diğer uzuvların nasıl ve hangi şekilde bulundurulması zorunluluğu olduğunu iddia etmek,
  Bir vakit namazının abdestiyle, diğer vakit namazının kılınabileceğini iddia etmek,
  Mescit dışında konuşulmasının yasak olduğunu iddia etmek (ki böylece Müslümanlar arasında oluşacak dostluğu-samimiyeti önlemeye çalışmak),
  Fessiz, sarıksız veya cübbesiz namaz kılınamayacağını iddia etmek,
  Namazda yanılanın, sehiv secdesi etmesi gerek olduğunu iddia etmek,
  Namaz kılmayanın kafir olduğunu iddia etmek …
  Gibi meseleler Kuran’da belirtilmez. Bunlar İslam’dan sonra, dini zorlaştırmaya çalışan kişiler tarafından uydurulmuş sözlerdir. Bununla amaç, namazı kılınamayacak şekle sokmaya çalışmaktır. Oysa Kuran’daki namaz, her yaşta - herkesin uygulayabileceği basit bir uygulamadır.


 4. Reklam

 5. 4
  Hiss1 Üye
  Hiss1
  Üye

  Üye No: 87987
  Mesaj Sayısı: 238
  Tecrübe Puanı: 3

  Cevap: Bir Yerde Okuduğum Skandal Olacak Bilgiler Mutlaka Bakın !!!


  Sizlere kolaylık olması açısından, Kuran’da yer alan ve yapmamız istenilen duaları ve Peygamberlerin yaptığı duaları buraya ekliyorum, bunları namazlarınızda okuduğunuzda, namaz gerçek anlamını kazanacaktır.

  Konu çok uzundu anca böyle sığdırabildim kusura bakmayın. Birisi açıklık getirirse sevineceğim.


 6. 5
  sacitkral Üye
  sacitkral
  Üye

  Üye No: 88486
  Mesaj Sayısı: 167
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 34

  ALLAH razı olsun kardeşim..çok güzel..


 7. 6
  Hiss1 Üye
  Hiss1
  Üye

  Üye No: 87987
  Mesaj Sayısı: 238
  Tecrübe Puanı: 3

  Allah hepimizden razı olsun kardeş. Beğenmene sevindim.


 8. 7
  reyna89 Es Rahmet Rüzgarı
  reyna89
  Es Rahmet Rüzgarı

  Üye No: 49643
  Mesaj Sayısı: 232
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 30

  Alıntı
  Namaz kılmayanın kafir olduğunu iddia etmek …
  yazıyor ... '' Namaz kılmayan Kafir olmaz ... Ama Kafirler de Namaz kılmaz '' bunun için namazımızı kılıcaz .. Ya bu deveyi güdücez ... Ya güdücez başka yolu yoktur ...

  [URL="https://www.forumduasi.com/uye/87987-hiss1.html"]Hiss1[/URL] kardeşim burda yani bu açtığın konuda anlatılmak istenen nedir konu çok uzun açıkçası okumak pek içimden gelmedi ama
  öyle bir göz attım sen bu konuyu açmışsın ama Müslüman mısın? merak ettim de


  “Sünnet namazları”dır ki, en çok suistimal edilen namaz da budur. Kuran’da, sözü edilen sünnet Allah’ın sünnetidir – Peygamberin değil.


  Önce Rabbimizin sünneti Sonra Efendimiz (s.a.v) 'nin

  Alıntı
  “Namaz 3 vakittir, gün doğmadan önce SABAH namazını (Salat’ul fecr), gün batıya yöneldiğinde ÖĞLE namazını ve gün battıktan sonra da AKŞAM namazını (Salat’ul aşa) kılmalıdır”
  demek ki biz namaz kılmasını bilmiyoruz namaza 3vakit demiş yellenmek namazı bozmaz demiş, kaza namazı diye bir şey yok , secdede iken ayet okunurmuş, namazın rekatları belli değilmiş..

  bu konunun kilitlenmesini istiyorum çok saçma bu ne ya


 9. 8
  Guray Karadeniz
  Guray
  Karadeniz

  Üye No: 24378
  Mesaj Sayısı: 437
  Tecrübe Puanı: 6
  Yaş: 31
  Yer: İzmir/Ksk

  Bu konuyu açan arkadaş bu yazının kaynağı nedir acaba ? Dostu düşmanı bilelim


 10. 9
  Hiss1 Üye
  Hiss1
  Üye

  Üye No: 87987
  Mesaj Sayısı: 238
  Tecrübe Puanı: 3

  Reyna Kardeş konunun sonundaki yazıyı okuyun lütfen bir konu açmam ordaki yazan şeylere katıldığımı göstermez. !! Konuyu niçin açtığımı anlamanız için son cümlemi okuyun.


 11. 10
  Hiss1 Üye
  Hiss1
  Üye

  Üye No: 87987
  Mesaj Sayısı: 238
  Tecrübe Puanı: 3

  diniyazılar.co

  işte guray kardeşim kaynak. Ben elhamdülillah müslümanım.


 12. 11
  Guray Karadeniz
  Guray
  Karadeniz

  Üye No: 24378
  Mesaj Sayısı: 437
  Tecrübe Puanı: 6
  Yaş: 31
  Yer: İzmir/Ksk

  estağfirullah kardeşim sana bi lafım olmadı kaynağı merak ettim sadece bi hatam olduysa yazarken kusuruma bakma


 13. 12
  reyna89 Es Rahmet Rüzgarı
  reyna89
  Es Rahmet Rüzgarı

  Üye No: 49643
  Mesaj Sayısı: 232
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 30

  Hiss1 kardeşim şimdi okudum kusura bakma ben bu konuyu savundugunu düşündüm :) bir de yazı çok uzun olunca göz atarak okudum hakkını helal eedesin :)


 14. 13
  HAMMADUN Emekli
  HAMMADUN
  Emekli

  Üye No: 81065
  Mesaj Sayısı: 888
  Tecrübe Puanı: 0

  Bismillahirrahmanirrahiym

  Rahman ve Rahiym olan ALLAH'ın Adı ile.

  Bu yazıda gördüğümüz kadarıyla ayetler daha birinci manaları bile anlaşılmadan tevil yolu ile küfrü ikrar eder bir mahiyete bürünmüştür.

  Alıntı
  Namaz’da, Allah’a, ne söylediğinizi ve O’ndan ne istediğinizi mutlaka bilmelisiniz Çünkü haşa, anlamını bilmediğiniz halde tekrar ettiğiniz ifadelerin içinde, Allah’ın hoşuna gitmeyen ifadeler geçiyor olabilir”
  Nazamda ayetlerin dışında hiç bir şey okunmaz ki Rab'bin hoşuna gitmeyecek ifadeler bulunsun içinde, Belki dil dönmezde başka manada söylenen bir ibare olur da içinde, orada da Rab'bin seni İBADET NİYETİ ile AMEL'ini NİYET'ine bağlayarak kurtarır. Zira o ne büyük bir mevla ve ne büyük bir vekildir.

  Alıntı
  Yazıklar olsun o namaz kılanlara, Onlar ki namazlarından tümüyle habersizdirler Onlar ki gösteriş yaparlar(Maun/4-6)
  Allah'u Taala Kendi rızasına talip olan müslümana YAZIKLAR OLSUN dermi hiç.

  Peki ne diyor bu durumda. Onlar ki namazlarından tümüyle habersizdirler. Onrar ki GÖSTERİŞ yaparlar. Müslüman Rab'binin rızasının dışında gösteriş yapmak için namaz kılarmı....???? Peki kim kılar. Tabi ki MÜNAFIKLAR..... Bu durumda bu ayetin karşılığında muhatap olarak alınan müslümanlarmıdır. MÜNAFIK'larmıdır....????

  Alıntı
  Onlar ki, namazlarında huşû içindedirler (müminün/2),
  Kim onlar namazlarında huşu içinde olupta Rab'lerinin bizzat karşısında namaz kılanlar.....????

  MÜMİNLER:

  Nefsi MUTMAİN'e ermiş, Rab'binin cemaliyle müşerref olmuş müslümanlar. Asla geri dönüşleri de olmayanlar. Rab'lerinin kendilerini cennet ile müjdelediği kesimler. RAB'BİN SENDEN, SENDE RABBİNDEN RAZI OLARAK GİR CENNETİME dediği kesimler.

  MÜSLÜMANLAR.

  Müslüman namazda çarşı pazar dolaşır, eğilir kalkar ibadet eder. Duva ederkende illa kendi için Rab'binden niyazda bulunurda. Sonra niyazda bulundukları neden dünyada karşısına çıkmaz diye şüpheler içinde dolaşır.

  İşte MÜMİN ile MÜSLÜMAN arasındaki farkı bilirsek, bu tür tuzaklara düşenlerden olmayız inşaallah.

  Allah-u Taala hitabında, Ey PEYGAMBER der. Ey NAS (İnsanlar) der, Ey Müslümanlar der, Ey Müminler der. Ey müşrikler, Ey münafıklar, Ey putperestler diye her kesimi ayrı ayrı zikrederek hallerini Kur'an-ı Kerim'de bize açar. Bunlar arasındaki farkları anladığımızda birilerinin neden illaki Kur'an-ı Kerim'i okumaktan bizi men etmeye çalıştığını da çok iyi anlarız zira Rab'bimiz onları bize en güzel şekilde haber vermektedir ve onlar bu haberden son derece muzdariptirler. Zira HAK gelmiş, Batıl ZAİL olmuştur.

  Takva örtüsü örtülerin en güzelidir. Zira onda HİCAP vardır, EDEP vardır. ADAB-I MUHAŞERET vardır.

  Takva sahibi bir MÜMİN, HAK'kın karşısında islam ŞERİATI muvacehesinde nasıl örtünmesi gerektiğini HAK'kıyla bilendir.

  YAŞ ve KURU her neki var KUR'AN-I KERİM'dedir. Şu da Kur'an-ı Kerim'de varmı diye bir soru sormak, Ayetlerden bir kısmını gereği vechile anlamamanın bedeli olarak günaha giden bir yolda sabit olunmasını sağlar ki; Rab'bim onda olmayan hiç bir şeyi emretmişde değildir. Ancak O'nda olanı en iyi şekilde anlayan ve uygulayana tabi olmak biat etmek bizzat Rab'binden gelene uymak ve biat etmek olduğundan, Rab'be giden yol üzerinde Peygamber ve Peygamber varislerine uymak da Rab'be giden yol üzerinde ayaklarımızı sabit kılmak demektir.

  Alıntı
  “Namaz; Allah’ı (gereği gibi) anmak için kılınır.
  Allah-u Taalayı hiç bir yaratılmış GEREĞİ GİBİ ANAMAZ. Zira eksik bir yaratılmışlıkla, Kamil bir Rab'bi GEREĞİ GİBİ ANMAK mümkün değildir. Ancak yaratılmışlar NAMAZ'larını sadece RAB'binin RIZASI'na KAVUŞMAK için kılarlar. Niyet ederler. Niyetlerinin amellerinin karşılığından rızaya tebdil olmasını isterler. Rab'bimde Amellerini Niyetlerine bağlayıp, Kabul edilmez diyenlerin aksine, BİZ AZİMÜSSAN KABUL BUYURDUK diyebilir. Niyet mukabiliyse ki; inşaallah öyledir. KABUL EDER.

  Öyle kesimler vardır ki; Allah-u Taala söylemediği halde söyledi derler. Hatta Peygamberi dahi söylemediği halde söyledi derler. Bu ne büyük bir gaflettir. Dalalettir.

  Alıntı
  Kendinden emin olan ve yeni abdest almış biri için, kadınlara dokunmakla yada köpeğe dokunmakla veya üzerinde bir miktar pislik kalmış olmasını hatırlaması ile namazı bozulmaz Bunlar ayrıntıya önem vermek olup, namazın mesajını bozmaktadır
  TAKVA ELBİSESİ içerisinde bir MÜMİN kalbine gelen ilham ile Rab'binin Nur'u ile öyle bir bakarki kendine gösterilen hedefe, O hedef yarılırda Ayan beyan görünürde kendisine, şeytan aleyyullana'nın oturduğu necis yerler tek tek gösterilirde. Fransadan gelmiş olan taşı boydan ikiye böldürürde iki parça olmuş mermerin içinden bir kara HAÇ çıkarda caminin iki giriş kapısının önüne koyar ki; müslümanlar o taşa basıpta mabed'e girip o taşı hediye diye gönderen fransuva'ya bir tokat gibi olur o taş. Müslüman hala o taşın üzerine basar da camiye girer, girerde neyin üstüne basıp camiye girdiğini hala görmez ve bilmez....

  Hülasa konu oldukça uzadı yine. Her devirde, anlamadığına anlam verenler, hatta mukatta ayetlere bile anlam yüklemeye kalkanlar olduğu muhakkaktır. Allah-u Taala eğer YAŞ ve KURU her neki var KUR'AN-ı KERİM'dedir. Diyorsa ki; Diyor. Saddak deriz. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) ayetler karşılığı namazın tüm rükunlarını ve vakitlerini HAK'kıyla ümmetine ve ASHAB'ına talim ettirmiş ise, bu günümüze kadar bu şekilde gelmiş ise, İslam Şeriatında bunun hükmü açık seçik ortada ise, üç vakittir. dört vakittir gibi tanımlamalar, tanımlayanları bağlar. Asla Müslümanlar SÜNNET ve ŞERİAT'dan ayrılası değil.

  Alıntı
  “Kaza namazı diye bir şey yoktur

  Namazı bitirdiğiniz zaman ayakta, oturarak ve uzanarak ALLAH’ı anın Güvene kavuştuğunuzda namazı gözetiniz Namaz, inananlar üzerine belirli vakitlerde farz kılınmıştır(Nisa/103)
  Namazı bitirdiğiniz zaman, Hangi zamanlarda, Sağlıklı, Hasta ve Sakat haller'de. Sağlıklı iken ayakta ve oturarak, Hasta iken oturarak ve yatarak, Sakat iken oturarak, yatarak ve uzanarak da olsa ALLAH-U Taalayı zikredin. Olaki güvenin olmadığı bir mahalde bulunursunuzda, Namazınızı eksik kıldığınız zannı içerisinde olursunuz. Güvene ulaştığınızda namazınızı HAK'kıyla ifa edin. Hani kaza namazı yoktu. İnananlar üzerinde belirli vakitlerde farz kılınmıştır. Ancak belirli vakitlerde Hak'kıyla kılınmayan namaz için Rab'bim GÜVENE KAVUŞTUĞUNUZDA NAMAZI ifa ediniz buyuruyor.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

  Not.: Kişilerin anlayışıyla binlerce dine tabi olmaktansa, RAB'binin kitabı ve Resul'unun Sünnetine tabi olursun. Kurtuluşa erenlerde ancak onlar olacaktır der. Kurtuluşa erersin. Rab'binin dini, Kitab'ı ve Resul'üne gönderdiği dinin gerekleri olan Sünneti ortadayken, Kendinize İslam Şeriatı ve Sünneti dışında yeni Resullermi ararsınız....????


 15. 14
  se'es Üye
  se'es
  Üye

  Üye No: 88331
  Mesaj Sayısı: 20
  Tecrübe Puanı: 1

  Bu siteyi biliyorum sapık fetvalarla ve yazılarla dolu bir site.Amacı İslamı değiştirmek başkalaştırmak.Başka yazılara da bir göz atın anlarsınız Peygamber efendimizi tamamen saf dışı bırakıyor sanki Onu sadece bir memur olarak görüyorlar.Biz dinimizi ondan öğreniriz Kuranı en doğru şekilde uygulayan Peygamber efendimiz mi yoksa Kuranın lafzını keyfine göre yorumlayıp da bu tür şeyler söyleyenler mi? Peygamber efendimiz nasıl namaz kılmışsa biz de o şekilde kılmalıyız çünkü Allah katında makbul olan o şekilde kılınan namazdır.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son