Geçmiş namazların kazaları 5 üzerinden 4.25 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  aras36 Üye
  aras36
  Üye

  Üye No: 88423
  Mesaj Sayısı: 16
  Tecrübe Puanı: 1

  Geçmiş namazların kazaları


  Geçmişte kılmadığımız namazları nasıl bi hesaplama ile günlük namazların ardına kaza yapabilriz ve nasıl kılmadığımız borçlu namazları kılabiliriz geniş bi bilgi istiyorum çetele denen bişey duydum ? Bana borcumu ne kadar sürede nasıl ödeyebilirim bilgi lütfen ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Ercan Üye
  Ercan
  Üye

  Üye No: 88468
  Mesaj Sayısı: 1,995
  Tecrübe Puanı: 21
  Yer: Gaziantep

  Cevap: Geçmiş namazların kazaları


  1- Buluğ çağı kesin olarak bilinmiyorsa erkekler yaşlarından 12 seneyi, bayanlar ise 9 seneyi çıkararak kalan yıllarda namaz kılmayan bütün vakitler hesap edilip yazılır.
  2- Kaza namazlarınızı her namazda bir namaz kazası kılarak yapabilirsiniz. Böylece hem nefsinize zor gelmez hem de hesabı kolay olur.
  3- Bu şekilde Allah size ömür verdikçe bütün borçlarınızı ödeyeceğinize niyet etseniz ve buna başlasanız, sonra Allah sizi borçlarınızı bitirmeden huzuruna alsa inşallah bu niyetinizden dolayı onları yapmışsınız gibi olursunuz. Çünkü hayatta kalsaydınız zaten ödemeye başlamış ve devam edecektiniz. Allah ödeme fırsatı verecek bir hayat nasip etsin.

  Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınacaktır.

  Sabah 2, öğle 4, ikindi 4, akşam 3, yatsı 4 ve vitir 3 rekat olarak kaza edilir.

  Her namaz için belirli bir zaman veya mekan tayin edilmez. Yani ikindi namazının kazası ikindi vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. İstediğiniz zamanda kılınabilir. Kaza namazını kılarken ikindi namazının yatsıdan önce veya öğlenin sabahtan sonra kılınması gerekir gibi bir şartta yoktur.

  Fakat kerahet dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilir. Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dk sonraya, Güneş batmadan 45 dk. Önceye kadar ve Güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dk. Kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir. Bunların dışındaki bütün zamanlarda kaza namazı kılnabilir.


  Kaza namazlarını kılarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur. Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

  Meselâ: "Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazını kılmaya." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

  Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.

  Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek sünnettir.

  Kazaya kalmış olan namazların kaç vakit olduğunu kesin olarak bilemeyen kimse, galip tahminine göre hareket eder. Sayı bakımından tam bir tahmin yapamıyorsa, üzerinde kaza namazı kalmadığı kanaatine varıncaya kadar kılar.

  Aynı namazları kazaya kalmış olanlar bu namazı cemaatle kılabilirler. Fakat farklı farklı namazları kılmaya kalkanlar tek bir cemaat olamazlar; ayrı ayrı kılmaları gerekir.

  Kaza namazlarını, mümkünse evde kılmayı tercih etmelidir. Şayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu teşhir etmek uygun olmaz. (Mehmed Paksu) 3. 3
  tugcee Üye
  tugcee
  Üye

  Üye No: 84386
  Mesaj Sayısı: 71
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 32

  Cevap: Geçmiş namazların kazaları


  çetele nasıldır bilmiyorum ama kendi yöntemimi söyleyebilirim ben her vakit namazından sonra o vaktin kazasını da kılıyorum böylece bir gün sonunda hem vakit namazlarını eda etmis hem gecmisleri kaza etmis oluyorum çoook borcum var çooooook insallah borclu kavusmayız rabbimize


 4. Reklam

 5. 4
  aras36 Üye
  aras36
  Üye

  Üye No: 88423
  Mesaj Sayısı: 16
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Geçmiş namazların kazaları


  Kaza namazlarını, mümkünse evde kılmayı tercih etmelidir. Şayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu teşhir etmek uygun olmaz. (Mehmed Paksu)  Çok iyi ve aççıklayıcı olmuş allah razı olsun ama şu son yazılanı anlamadım aslında anladımda şöyle yani geçmişte kılmadım içimden elmedi okul evlilik doğum çocuk vs bisürü bahane ile şimdi ben kaza kılmak istiyorum borçlarımı ödemek için kabul olmazmı ?
 6. 5
  Desert Rose Bayan Üye
  Desert Rose
  Bayan Üye

  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 9,604
  Tecrübe Puanı: 147

  Kaza namazı çetelesi

  İNDİR>>>


  [url]http://www.4shared.com/dir/XpzkSVL6/sharing.html[/url]


 7. 6
  Ercan Üye
  Ercan
  Üye

  Üye No: 88468
  Mesaj Sayısı: 1,995
  Tecrübe Puanı: 21
  Yer: Gaziantep

  Namazı bilerek kazaya bırakmak günahtır. O yüzden bu günahı kimseye belli etmeden, kazayı evde kılmak daha uygundur.
  Oruçlu kadının adet olduktan sonra orucu bozup kimseye belli etmeden yemeye içmeye başlaması islami edepten olduğu gibi, bu durum için de böyledir.


 8. 7
  aras36 Üye
  aras36
  Üye

  Üye No: 88423
  Mesaj Sayısı: 16
  Tecrübe Puanı: 1

  Hımm anladım ozmn Allahın izniyle biran önce kazalara başlamak lazım rabbim ömür biçmemiş şu kadar ömrün var diye :( Allah'ım ona layık kullar olmayı nasip eder inşallah .. Teşekkürler ...


 9. 8
  emniciba Hep Üye
  emniciba
  Hep Üye

  Üye No: 89415
  Mesaj Sayısı: 405
  Tecrübe Puanı: 5
  Yer: Himalaya Dağları

  Bu konuyla ilgili 2 tane sorum var
  1-Namaz kılmak iltilam olunca mı farz oluyor yok ıstımna yapsan menı gelse boyle mi mukellef oluyorumsun?
  2-Mesela bır kısı kaza kılmaya nıyetlen atıyomkı 5 sene kazası var neyse 1 sene kadar kıldı sonra vefat ettı Allah bu kulunun niyetını bılıyor kazalarını eda etcek dıye acaba bır etkısı olurmu


+ Yorum Gönder