İman Hakkında Soru 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 15
  Ehfiya عُضْو
  Ehfiya
  عُضْو

  Üye No: 8
  Mesaj Sayısı: 372
  Tecrübe Puanı: 25

  Cevap: İman Hakkın Soru


  Değerli Kardeşimiz;
  Biz müslümansak eğer, İmani açıdan Kur'an ayetlerinin bizler için delil olarak yeterli olması gereklidir. Din düşmanlığı yapıpta müslümanların kafasını karıştırmak isteyenlerin, bizi kimin yarattığını bilmesine hiç gerek yoktur. Madem ellerinde bilimleri var ve çok güveniyorlar, buyursunlar bilimleriyle başbaşa kalsınlar.
  Rabbimiz bize ben yarattım diyorsa iş bizim için bitmiştir...
  Biz Allah (c.c)'ın yarattığını söylüyor isek onlarda bunun aksinin ispat etsinler o zaman...

  O Allah Herşeyi yaratandır...


  İşte Âyetler:

  "Halbuki sizi de yaptıklarınızı da Allah yaratmıştır." (SAFFAT/96)

  ''Gökleri ve yeri yoktan var eden O'dur. Eşi de olmadığı halde, nasıl olur da çocuğu olur? Her şeyi yaratan O'dur. Ve O, herşeyi bilendir. ''(EN'AM/101)

  ''İşte Rabbiniz Allah bu! O'ndan başka ilâh yoktur; O, her şeyin yaratanıdır. O'na kulluk edin, O her şeye vekildir. ''(EN'AM/102)

  ''O öyle bir ilâhtır ki, göklerin ve yerin hükümranlığı kendisinindir. O hiç çocuk edinmedi, hükümranlıkta ortağı yoktur. O, her şeyi yaratıp bir ölçüye göre düzenleyerek takdir etmiştir.'' (FURKAN/2)

  ''Sizi yarattık, sonra size biçim verdik, sonra da meleklere: "Âdem'e secde edin" dedik; hepsi secde ettiler, yalnız İblis, secde edenlerden olmadı.'' (ARAF/11)

  ''Onlar, gökleri ve yeri yaratan Allah'ın, kendilerinin aynı olan insanları yaratmaya da kadir olduğunu görüp bilmediler mi? Allah onlar için şüphe edilmeyen bir vâde takdir etmiştir. Fakat zalimler, inkârlarında yine de ısrar ederler.'' (İSRA/99)

  ''Hiç yaratan bilmez mi? O, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır.'' (MÜLK/14)

  ''O kâfir olanlar, görmediler mi ki, göklerle yer bitişik bir halde iken biz onları ayırdık. Hayatı olan her şeyi sudan yarattık. Hâlâ inanmıyorlar mı?'' (ENBİYA/30)


  Hayırla Kalın...


 2. 16
  semaver Emekli
  semaver
  Emekli

  Üye No: 89769
  Mesaj Sayısı: 80
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 34

  Cevap: İman Hakkın Soru


  Tamam kuranda yazıyor bilimsel olarak yaratılmanın ve yaratıcının var oldugu kesinlikle gerçek bunun aksi delilik zaten ama allahın yarattıgını nerden biliyoruz bilimsel olarak benim kafama hep bu vesvese takılıyor bir felsefeciyle tartışmamda bana nerden biliyorsun ya uzaylı başka bir varlık tarafından yaratıldıysak bunlar sadece boş inanç bilemezsin demesi yüzünden kafam karıştı ve islami düşünceyi toplayamıyorum


 3. 17
  semaver Emekli
  semaver
  Emekli

  Üye No: 89769
  Mesaj Sayısı: 80
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 34

  Cevap: İman Hakkın Soru


  Sanki şöyle bir düşünce oldu yaratıcının varlıgı kesin ama bunun allah oldugunu bilemezsin seninkisi bi inanç sadece belki uzaylı bir varlık tarafından yaratıldık bende bunu toparlayamıyorum yani allahın yaratma sıfatında belki başka bir varlık var ne biliyorsun gibi bi şey çıkardı adam bana :S


 4. Reklam

 5. 18
  HAMMADUN Emekli
  HAMMADUN
  Emekli

  Üye No: 81065
  Mesaj Sayısı: 888
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: İman Hakkın Soru


  Ama o bizim sorunumuz değilki semaver kardeşim. O o uzaylının sorunu. Madem bizi kendisinin yarattığını söylüyor o zaman bizimle çatışması gerekmiyor. Bizim kendisine RAB olarak İBADET ve TAATTE bulunduğumuz ALLAH-U TAALA'nın karşısına dikilecek ve bundan sonra ben ilahım diyecek.

  Bunu diyemiyormu....??? O halde o yalancı ve korkak bir melundur. Biz ona kısaca Şeytan Aleyyullana diyoruz.

  Ama bildiğim kadarıyla Şeytan Aleyyullana'da benim Rab'bimin karşısında tir tir titrer. Bu olsa olsa şeytandan daha cahil birinin uydurmasıdır diye mütalaa ediyorum.

  Hülasa o uzaylıyı görürsen bir gün. Getir karşıma, şöyle bir kulaklarından çekip imana davet edeyim. Yoksa maazallah, Ne yaptınız o uzaylıyı diye sorduğunda bizim Rab'bimiz. Şöyle ensesine kalın bir tokat indirip aklını başına almasını tavsiye ettim diyebileyim.

  İnsanları yarattığını söyleyemeyen korkak bir Rab'be itaat etmeye hazır bir ruh halinin durumunu düşünmek dahi istemem.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.


 6. 19
  semaver Emekli
  semaver
  Emekli

  Üye No: 89769
  Mesaj Sayısı: 80
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 34

  Ya olay şu hammadun kardeşim bizim dinimizde allah akılla bilinir bu islam felsefesidir kuranda geçer kainatın yaratılışını konu alır bilimsel olarakta kesindir ama sözkonusu kişi de bana onlar boş bir inanç sadece nerden biliyorsun belki uzaylı başka bir varlık tarafından yaratıldık bilimsel ne kesinligi var onlar boş inanış sadece diyerek beni şüpe içine soktu bende bu durumu çözmeye çalışıyorum


 7. 20
  HAMMADUN Emekli
  HAMMADUN
  Emekli

  Üye No: 81065
  Mesaj Sayısı: 888
  Tecrübe Puanı: 0

  Çok güzel işte. Bizde diyoruz ki; madem böyle bir Rab var. Neden ortaya çıkıpta sizi aslında ben yarattım diyemiyor.

  Hadi korkuyor diyelim. Korkak bir Rab'be mi itaat edeceğiz.

  Hadi çekiniyor diyelim. Çekinceleri olan bir Rab'be mi itaat edeceğiz.

  Hadi uzaylı bir Rab var diyelim. Uzayda yaşayan. Yine olmadı. Uzayın sahibi olan Rab'bin mülkünde yaşayıp Rab'lik mi taslıyor.

  Hülasa değerli kardeşim. ALLAH'tan başka İlah olsaydı, inanın milyarlaca yıldır bir şekilde ortaya çıkıp ben sizin Rab'binizim derdi veya dedirtirdi. Böyle diyen ve ortaya çıkan bir Rab tanıyormusun....????

  Ben henüz rastlamadım.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.


 8. 21
  muvahhidim herşey O'nun için..!
  muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Üye No: 78968
  Mesaj Sayısı: 798
  Tecrübe Puanı: 9
  Yer: جَنُوبُ تُرْكيا

  Kardeş;
  Daha uzaylıların kesin var olup olmadığı bilinmiyorken seni uzaylıların yarattığını düşünmen, ya acaba bizi uzaylılar mı yarattı diye şüphelenmen
  bence yüce ve akıllı bir varlık olan insan için bu tür düşünceler hiç yakışık değildir.

  Eğer bilim uzaylıların varlığını araştıramamışsa veya mevcudiyyeti konusunda hala şüphe duyuyorsa ve kesin bir delil öne süre miyorsa!,
  demek ki bilim herşeyi kanıtlayamaz.

  ''Uzaylıların var mı yok mu olduğunu BİLEMEYEN BİLİM, Allah (c.c)'ın varlığını nasıl BİLSİN ve kanıtlasın???''

  Herşeyin bilimsel bir dayanağı vardır diyebir kaide yoktur..

  Bence GEL sen,

  Her şeyi Bilen (Alim) ve herşeyi yoktan var eden (Mubdi - Hâlık) yaratan Olanla Kal...

  Celle celeluh.. 9. 22
  semaver Emekli
  semaver
  Emekli

  Üye No: 89769
  Mesaj Sayısı: 80
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 34

  Hammadun kardeşim kanıtta dogru ama allahı akılla bilmede mantık kullanmak gerekince beni saçma düşüncelere itiyor bu mantık ( onlar boş bir inanç sadece tamam yaratılış dogru ama nerden biliyorsun belki uzaylı başka bir varlık tarafından yaratıldık bilimsel ne kesinligi var ) duydun inanıyorsun hesabı dendi bana

  Hayır muvahiddin kardeşim allahın varlıgı bilimsel olarak kesindir ben allaha inanmayan biri degilim hz peygamber çok büyük bir alimdir yani türkçesi bilim adamı ben herşeyin tek yaratıcısı olan allaha inanan biriyim ama bi felsefecinin bana söyledigi bu mantık aklımı karıştırıyor şu söz nerden biliyorsun belki uzaylı başka bir varlık tarafından yaratıldık onlar boş inanç sadece inanıyorsun hesabı uzaylı derken aynı sıfatlara sahip başka bir varlık hesabı demek istedi

  Yani çözmeye çalıştıgım fitne kısaca şu arkadaşlar yaratılış dogru ama nerden biliyorsun belki uzayda aynı özelliklere sahip başka bir varlık tarafından yaratıldık senin elindeki kitap boş inançlardan sadece duydun inanıyorsun hesabı bunu çözemiyorum bi türlü


 10. 23
  kadir57 Üye
  kadir57
  Üye

  Üye No: 89042
  Mesaj Sayısı: 8
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 23

  Ya Arkadaşım sen bir etrafa baksana Nasıl İnsanlar Ya bir kuran kerim okusuna nasıl güzel sözler var ya arkadaşım çevremizde ibretligmizi görmedin mi? Ya Arkadaşım Allah Bize buyurduki Sizin bilmediginizi ben bilirim diye Uzaylılrı ne yapıcaksın Beni allah yarattıgını nasıl anlayabilirim diye Sana Şeytan dinden Dön çagrısı verdi banada Diyor Ama ben şeytana Uymuyorum.YA Şeytanı yen.! Bir düşün Azrail var oldugunu biliyorsuun müslünman imanı yapın eceli geldigi zaman kelime şehadet getiriyor ama Ne yazıkki İman etmeyenler veya inkarcılar kelime şehadet getiremiyor.Düşün. bi! Düşün.!


 11. 24
  semaver Emekli
  semaver
  Emekli

  Üye No: 89769
  Mesaj Sayısı: 80
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 34

  Alıntı
  Ya Arkadaşım sen bir etrafa baksana Nasıl İnsanlar Ya bir kuran kerim okusuna nasıl güzel sözler var ya arkadaşım çevremizde ibretligmizi görmedin mi? Ya Arkadaşım Allah Bize buyurduki Sizin bilmediginizi ben bilirim diye Uzaylılrı ne yapıcaksın Beni allah yarattıgını nasıl anlayabilirim diye Sana Şeytan dinden Dön çagrısı verdi banada Diyor Ama ben şeytana UymuyorumYA Şeytanı yen! Bir düşün Azrail var oldugunu biliyorsuun müslünman imanı yapın eceli geldigi zaman kelime şehadet getiriyor ama Ne yazıkki İman etmeyenler veya inkarcılar kelime şehadet getiremiyorDüşün bi! Düşün!
  Ya arkadaşım ben müslüman ve allaha inanan birisiyim ve bana böyle bir fitne erişti felsefecinin biri yaratılış dogru ama nerden biliyorsun belki uzayda aynı özelliklere sahip başka bir varlık tarafından yaratıldık senin elindeki kitap sadece öylesine bir inanç duydun inanıyorsun hesabı bende bunu akla mantıga uygun bir şekilde çözmek istiyorum


 12. 25
  semaver Emekli
  semaver
  Emekli

  Üye No: 89769
  Mesaj Sayısı: 80
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 34

  Bak ne diyor kuranda 11- İnsanlardan kimi, Allah'a bir ucundan ibadet eder, eğer kendisine bir hayır dokunursa, bununla tatmin bulur ve eğer kendisine bir fitne isabet edecek olursa yüzü üstü dönüverir. O, dünyayı kaybetmiştir, ahireti de. İşte bu, apaçık bir kayıptır.


 13. 26
  semaver Emekli
  semaver
  Emekli

  Üye No: 89769
  Mesaj Sayısı: 80
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 34

  Ben bunu yapmıyorum işte o yüzden bu konu üzerine düşünüyorum


 14. 27
  semaver Emekli
  semaver
  Emekli

  Üye No: 89769
  Mesaj Sayısı: 80
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 34

  Çözmeye çalıştıgım fitne kısaca şu arkadaşlar yaratılış dogru ama nerden biliyorsun belki uzayda aynı özelliklere sahip başka bir varlık tarafından yaratıldık senin elindeki kitap boş inançlardan sadece duydun inanıyorsun hesabı bunu çözemiyorum bi türlü


 15. 28
  DrLeyla Üye
  DrLeyla
  Üye

  Üye No: 88968
  Mesaj Sayısı: 128
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 35

  Selam aleyküm,
  Hepsini okuyacaktım, ama sadece buraya kadar sabrım yetti

  Alıntı
  Ya olay şu hammadun kardeşim bizim dinimizde allah akılla bilinir bu islam felsefesidir kuranda geçer kainatın yaratılışını konu alır bilimsel olarakta kesindir ama sözkonusu kişi de bana onlar boş bir inanç sadece nerden biliyorsun belki uzaylı başka bir varlık tarafından yaratıldık bilimsel ne kesinligi var onlar boş inanış sadece diyerek beni şüpe içine soktu bende bu durumu çözmeye çalışıyorum
  :)çok komiksin. sanki bilimsellikten hiç haberin yok. Hendese diye bir ilim var bilir misin? Ona dayanarak, o teoremlere dayanarak insanlar dünya yörümgesine uydu fırlattı... Peki nerden çıkmış o teoremler biliyor musun? Sadece bir kaç aksiomdan. Hatt düzdür, sonsuzdur, nokta ölçüsüzdür gibi aksiomlardan. Onları öyle kabul etmişler ve eleştirmemişler. Bu sana inam konusu.

  Şimdi uzay. O uzay ve ya uzaylı varlık... ne biliyorsun ki o uzay hakkında? Teleskopun ne kadar uzakları görüyor? O bilimsel programlarda bahsedilen uzay tamamen hesaplamalara dayanıyor. Ve ya uzaylı dediğin... ben de alır meleklere uzaylı derim... Onlar uzayda da varlar ki... Allahı'ın bir şeyi yaratmak için hiçbir aracıya ihtiyacı yok, ama Allah istediğini istediği gibi yapar ve bizi de annemizin karnında (anne baba aracılığı ile) yaratmış. Yani belki de nerdeyse senin dediğinde bir hakk payı varsa da sonuçda her şey Allah'a kitleniyor... Herşey Allah'ındır. Kimisi direk Allah'a tabidir, kimisi aracılara... belki de o yüzden kafan karışmış...

  Sonsuzluk ve ya boşluk ve ya zamansızlık ve ya herşey dediğinde ne anlıyorsun ki sen? Ben bunları tam olarak anlayamıyorum. Oysa bunlar Allah'ın katındakı ölçülerdir.

  İlimde 'aksini idda' diye bir ispat yöntemi var. 'Allah yaratmadı, uzaylı yarattı' de ve öyle bir şey olamaz olduğunu anla.

  Hadi, iyi düşünceler...:)


+ Yorum Gönder
Git İlk 123 Son