Geçmiş namaz borcu nasıl kılınır? 5 üzerinden 4.06 | Toplam : 17 kişi
 1. 1
  srpl86 Üye
  srpl86
  Üye

  Üye No: 89537
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  Geçmiş namaz borcu nasıl kılınır?


  selamun aleykum

  geçmişten namaz borcum. bunları kaza etmek istiyorum fakat nasıl kılacağım hakkın fikrim yok. sadece farz gibi mi yoksa daha farklı bir şekilde mi kılınır?
  yardımcılarınızı beklıorum.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  emniciba Hep Üye
  emniciba
  Hep Üye

  Üye No: 89415
  Mesaj Sayısı: 405
  Tecrübe Puanı: 5
  Yer: Himalaya Dağları

  Cevap: Geçmiş namaz borcu nasıl kılınır?


  Hemen kısaca her vakıt ıcın erkekler 1 ezan 1 kamet getırıp bayanlar sadece ezan okuyup;
  sabah(2) öğle(4) ikindi(4) akşam(3) yatsı bunların hepsi farz olanlar (4 farz ,3 vitir)
  nıyet te :YARABBİMİM niyet eyledım senın rızan ıcın uzerıme en son kaza kalan falan namazının kazasını kılmaya ALLAHUEKBER


 3. 3
  imamhatipli42 Özel Üye
  imamhatipli42
  Özel Üye

  Üye No: 7
  Mesaj Sayısı: 2,126
  Tecrübe Puanı: 37

  Cevap: Geçmiş namaz borcu nasıl kılınır?


  Kaza namazları nasıl kılınır?

  Vaktinde kılamayıp kazaya kalan namazları altı vakti bulan veya daha çok olan bir kimse kaza namazları arasında bir sıra gözetmediği gibi, kaza namazları ile vakit namazları arasında da bir sıra takibi yapmaz.

  Namaz kılmanın mekruh olduğu üç kerahet vaktinin dışında istediği ve müsait olduğu her zaman kılabilir. Çünkü kaza namazları için belli bir vakit yoktur. Meselâ, vaktinde kılınamamış olan bir ikindi namazı yatsıdan sonra, bir yatsı namazı da öğleden sonra kılınabilir.

  Kaza namazlarını kılarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur.


  Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

  Meselâ: "Vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazım Allah rızası için kılmaya niyet ettim." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

  Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.
  Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek sünnettir.

  Kazaya kalmış olan namazların kaç vakit olduğunu kesin olarak bilemeyen kimse, galip tahminine göre hareket eder. Sayı bakımından tam bir tahmin yapamıyorsa, üzerinde kaza namazı kalmadığı kanaatine varıncaya kadar kılar.

  Aynı namazları kazaya kalmış olanlar bu namazı cemaatle kılabilirler. Fakat farklı farklı namazları kılmaya kalkanlar tek bir cemaat olamazlar; ayrı ayrı kılmaları gerekir.

  Kaza namazlarını, mümkünse evde kılmayı tercih etmelidir. Şayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu teşhir etmek uygun olmaz.

  Ahmed Şahin 4. Reklam

 5. 4
  srpl86 Üye
  srpl86
  Üye

  Üye No: 89537
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Geçmiş namaz borcu nasıl kılınır?


  allah razı olsun. cok tesekkürler


+ Yorum Gönder