Şeytanın azabı 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  holy45 Emekli
  holy45
  Emekli

  Üye No: 88263
  Mesaj Sayısı: 162
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 27

  Şeytanın azabı


  s.a arkdaşlar geçengun arkadaşla aramızda cehhenm ateşinden bahsediorduk neyse konu şeytana geldi ben dedim ki şeytanda ateşte yanacak o ateşten yaratıldı acı cekmez ki dedi bende sen neyden yaratıldın topraktan dedi ssn kafanda saksı kırsalar acımazmı acı cekmezmisin dedim oda saksının acısyla ateşin acısı birmi dedi haklı .S görüş ve yorumlarınızı bekliyorum

  İlgili Yazılar

 2. 2
  m.deniz Üye
  m.deniz
  Üye

  Üye No: 83734
  Mesaj Sayısı: 464
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 30
  Yer: .......

  Cevap: şeytanın azabı


  Kardeş biliyorum aşağıdaki açıklama çok uzun ama sen güzelce oku gerçekten çok faydalı verebileceğin cevabı iyice anla...

  Cevap 1:

  “Şeytan beş şey yüzünden ebedi kaybedenlerden oldu:

  1 – Günahını kabul etmediği için,
  2 – Pişmanlık duymadığı için,
  3 – Kendini isyan ettiren nefs-i emmaresini kınamadığı için,
  4 – Tövbeye yanaşmadığı için,
  5 – Rahmeti İlahiden umudunu kestiği için.”( İbn-i Hacer, Münebbihat, 73.)

  İnsanlarda Allahın azabını bildikleri halde günaha düşmektedirler. Ancak özellikle müminler hatasını anlayıp tevbe istiğfarda bulunmaktadırlar. Ancak şeytan kibirinden dolayı buna yanaşmamıştır. Bu yüzden bir müminin, işlediği günahı kabul etmesi; yaptığı hata ve günahlardan ötürü pişmanlık duyması; nefsini hesaba çekip onu kınaması, sık sık tevbe-istiğfar etmesi ve rahmet-i ilahiden hiçbir zaman ümit kesmemesi gerekmektedir.

  Halbu ki Şeytan, Allah'a karşı gelmesinden sonra pişmanlık duymak yerine, Allah'ın kullarını azdırmak ve yoldan çıkarmak için, kendisine imkan verilmesini istemiştir.

  Araf Suresi'nde bu konu şöyle anlatılır:

  - Allah buyurdu: “Söyle bakayım, Sana emrettiğim halde, secde etmene mani nedir?” İblis: “Ben ondan daha üstünüm; çünkü Sen beni ateşten, onu ise bir çamur parçasından yarattın.”
  - “Çabuk in oradan!” buyurdu Allah, “Öyle orada kurulup da büyüklük taslamak senin haddin değildir. Çabuk çık, çünkü sen alçağın tekisin!”
  - “Bana, onların diriltilecekleri kıyamet gününe kadar mühlet verir misin?” dedi.
  - Allah: “Haydi, sen mühlet verilenlerdensin!” buyurdu.
  - “Öyle ise” dedi, “Sen beni azgınlığa mahkûm ettiğin için, ben de onları gözetlemek üzere Senin doğru yolunun üzerinde pusu kurup oturacağım.” “Sonra onların gâh önlerinden, gâh arkalarından, gâh sağlarından, gâh sollarından sokulacağım, vesvese verip pusu kuracağım, Sen de onların ekserisini şükreden kullar bulmayacaksın!”
  - Allah şöyle buyurdu: “Alçak ve kovulmuş olarak çık oradan! Onlardan kim sana uyarsa, iyi bilin ki cehennemi sizlerle dolduracağım!” Araf Suresi, 12-18)

  Ayrıca başka bir Sure'de Şeytanın kafir olduğu ve cehenenme gideceği de ayette açıkça belirtilir:

  - İblis: “Ben ondan üstünüm, çünkü beni ateşten, onu ise topraktan yarattın” dedi.
  - Allah: “Defol oradan! Sen artık kovulmuş birisin. Lânetim de, hesap gününe kadar senin üstündedir.” dedi
  - İblis: “Ya Rabbî, bana insanların dirileceği güne kadar mühlet verir misin?” dedi.
  - Allah şöyle buyurdu: “Haydi sana mühlet verildi!”
  - “Sen belirli bir vakte kadar izinlisin.”
  - İblis: “Öyle ise” dedi, “senin izzetine yemin ederim ki ben de onların hepsini şaşırtacağım. Ancak Senin ihlasa erdirdiğin kullar bundan müstesnadır.”
  - Allah buyurdu: “İşte bu doğru! Ben de şu hakikati söyleyeyim ki cehennemi, seninle, senin cinsinden olanlarla ve insanlardan sana uyanlarla dolduracağım.” (Sad, Suresi, 75-84)

  Bu açıklamalara göre Şeytan kafir olmuş ve akibeti de cehennemdir.

  Cevap 2:

  Allah yarattığı hiç bir canlıyı yok etmiyor. Kafir de olsa şeytan da olsa yok etmiyor. Bu açıdan Şeytanın bile yokluğuna izin vermeyen bir rahmet ve hikmet, elbette insanların yokluğuna asla izin vermeyecektir. Allah'ın, kendisine bu kadar isyan eden kullarına bile yokluğu uygun görmemesi, Onun sonsuz rahmetini ve şefkatini gösterir.


  Cevap 3:

  İnsan topraktan yaratıldığı halde, toprak ona zarar verebilmektedir. Bunun gibi şeytanın ateşten yaratılması, ateşin ona zarar vermeyeceği anlamına gelmez. Mahiyet değiştiğinden ateş de zarar verecektir. Ateş olmak ayrıdır, ateşten yaratılmak ayrıdır. Ağaç da topraktan yaratıldığı halde toprak değildir.

  Ayrıca Cehennem azabı sadece ateş değildir. Birçok azap çeşitleri vardır. Birkaçı şöyledir:

  1- Soğukla azap,

  2- Yılan akrep gibi hayvanların sokması,

  3- Başına topuzlarla vurmak,

  4- Aç bırakmak,

  5- Zakkum yedirerek bağırsakları parçalamak,

  6- Vücutları büyültülerek azabın şiddetlendirilmesi,

  7- İrinli su içirmek,

  8- Gayya kuyusuna atmak,

  9- Uçurumlardan yuvarlamak,

  10- Zifiri karanlıkta azap,

  11- Büyük azap veren pis kokulara maruz bırakmak,

  12- Azapların her gün katlanarak çoğaltılması,

  13- Sonsuza kadar azap edilmesi.

  Kadı zade Ahmed efendi buyuruyor ki:

  Cehennemde bir yere Zemherir denir, yani, soğuk Cehennemdir. Soğukluğu pek şiddetlidir. Bir an dayanılmaz. Kâfirlere, bir soğuk bir sıcak, sonra soğuk sonra sıcak Cehenneme atılarak, azap yapılacaktır.

  Cehennemde çok soğuk Zemherir azapları bulunduğu, Kimya-i saadet ve Dürret-ül-fahire kitabında yazılıdır. Buhari, Müslim, İbni Mace ve diğer hadis kitaplarında, yazın sıcaklığı sıcak Cehennemin nefesinden, kışın soğukluğu da zemherir Cehennemin nefesinden olduğu bildiriliyor. (Örneğin: Buharî, Mevâkît: 9, Müslim, Mesâcid: 185-187; Tirmizî, Cehennem: 9.)

  Reşahat kitabında deniyor ki: Zemherir denilen soğuk Cehennemin azabı çok şiddetlidir.


+ Yorum Gönder