Tuvaletimizi yaparken ister istemez iç çamaşırımıza idrar bulaşır. Sonra abdest alıp namaz kılmakta sakınca var mıdır? 5 üzerinden 4.20 | Toplam : 49 kişi
 1. 15
  yakayyu Üye
  yakayyu
  Üye

  Üye No: 103865
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: tuvaletimizi yaparken ister istemez iç çamaşırımıza idrar bulaşır. Sonra abdest alıp namaz kı


  benim bildiğim 4 parmak kadar iç çamaşarında idrar olmasında sorun yok.. ama dikkat etmek gerekir.. bir de abdestten sonra 40 adım atılır ki, içeri de kalan idrar dışarı çıksın.. çünkü abdestten snora çıkarsa abdest bozulur..

  bence bu kadar zorlaştırmayın.. idrarin birkaç damla elbiseye damlamasında sorun yok.. çünkü yaratılışta var.. islam asla yaratılışla ters düşmez.


 2. 16
  musab Hadis Öğrencisi
  musab
  Hadis Öğrencisi

  Üye No: 87643
  Mesaj Sayısı: 3,255
  Tecrübe Puanı: 33
  Yer: "İslam Düşüncesinde Sünnet" okuyorum

  Cevap: Böylede olur mu?


  Yaralı Melle Nickli Üyeden Alıntı
  Değerli kardeşimiz idrar haram olduğu için çamaşırınıza bulaşır ve sizde namaz kılarsanız malesef O namazı kaza etmeniz gerekiyor. idrarın bulaştığı çamaşırı değiştirmeniz lazım....
  Bu bilgi Şafi Mezhebine göredir.İmam Şafi'nin görüşünü yazarken belirtilmeli değil mi?


 3. 17
  Münevvere Üye
  Münevvere
  Üye

  Üye No: 103868
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 35
  Yer: Ankara

  Cevap: tuvaletimizi yaparken ister istemez iç çamaşırımıza idrar bulaşır. Sonra abdest alıp namaz kı


  Hanefi fıkhıne göre, idrar elin ayasının ortası kadar yani o da 1 tl büyüklüğüne falan tekabül ediyor. Büyük abdestte ise çok küçük bir bulaşma bile temizlenip ibadet yapılmalı..

  eski zamanda değiliz gerçi yani elbise bulmak,yıkamak vs çok zor değil artık. eskiden yalnız kefen parası falan oluyormuş adamın. yada o bile olmayanlar varmışş.. Şükür


 4. Reklam

 5. 18
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: tuvaletimizi yaparken ister istemez iç çamaşırımıza idrar bulaşır. Sonra abdest alıp namaz kı


  selamun aleykum kardesler.... benim su konudan bir az farkli sorunum var.... tuvaletimi yapiyorum ve kendimi temizliyorum.... ama tuvaletten cikib bir az gezindikten sonra akintinin oldugunu hiss ediyorum.... her defasinda boyle oluyor..... cok vesveseye kapiliyorum... safii mezhebi bir damla idrarin namaza mani olacagini soyluyor.... su hususda bir bilginiz var midir?


 6. 19
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  tuvalettden çıkınca yasın kadar adımla daha sonra tekrar gır


 7. 20
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ya kardesim belirli bir miktarda sidik bulasmasi sakincali degil diye biliyorum bunu bir yerimiz kanayinca da ayni sey gecerli


 8. 21
  halilcan Üye
  halilcan
  Üye

  Üye No: 104101
  Mesaj Sayısı: 305
  Tecrübe Puanı: 4

  Ben tuvaletten çıktıktan ve belli adım attıktan sonra abdestimi alıyorum, fakat daha sonra bir damla idrar geldiğini hissediyorum. Bu durumda abdestimi yenilemem gerekiyor mu ve o iç çamaşırımı değiştirmek zorunda mıyım? Eğer avuç içi kadar olmadıysa idrar bulaşan o iç çamaşırı ile abdest alıp namaz kılabilir miyim?


  İSTİBRA, küçük abdestten sonra akıntı ve sızıntının kesilmesine denir ki; bunu yapmak vaciptir. İstibrayı, istincadan önce yapmak abdest ve namazın sıhhatli olabilmesi için gereklidir. Fakat istincadan sonra da yapılır.

  Her insanda, küçük abdestten sonra akıntı olur. Bu akıntı bazı insanlarda çok kısa zamanda kesilirken, bazı insanlarda da uzun zaman devam etmektedir. Herkes kendi durumunu bildiği için, akıntısının sonunu iyice almalı, istincayı sonra yapmalıdır.

  İstibrayı tam bitirmeden abdest alınırsa, abdestten sonra gelecek olan akıntı abdesti bozar. Akıntının sonunu almak için yürümek, hareket etmek, öksürmek, ayakları hareket ettirmek, yatmak ve beklemek gibi tedbirlere başvurulmalıdır.

  Kadınlara istibra icap etmez. Bir müddet beklemeleri onlar için kâfidir. Yoksa abdest aldıktan sonra bir akıntı olursa, abdest bozulur ve abdestsiz namaz kılınmış olur. Onun içinde uhrevi azabı gerektirir. Zira Rasûlullah (asm),

  "Kabir azabının çoğu küçük abdesttendir." buyurmaktadır. (İbn Mace, Taharet, 26)

  İstibra yapmak, kanallarda kalan idrarın boşalmasını sağlamaktır. Bu idrarda birkaç damla kadardır. Dolayısıyle elbiseye veya bedene değmesinden dolayı namaza engel teşkil etmez.

  Elbette idrar damlayan yeri yıkamak veya kağıt kullanarak damlayı elbiseye bulaştırmamak daha güzeldir. Ama idrar damladı diye namazı terk etmek, hiç doğru değildir.

  Tuvaletten sonra kanallarda kalan sıvı zaten yavaş yavaş çıkacaktır. Bunun için aşırı bir hoplama zıplama yapmaya gerek yoktur. Hafifi bir gezinti ve dolaşma yeterlidir. Şöyle otuz - kırk adımlık bir gezinti yeterlidir. Eğer istibra yapmadan abdest alıyorsak, o zaman kalan idrar dışarı çıkıp, abdestimizi bozabilir. İstibra yaparken aşırılıkta hoş değildir.


 9. 22
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bnim mesajım tuvaletimizden sonra iç çamaşıra idrar damlaları damlıyor. Tuvaletten çıkıp abdest alındığında KUR-AN'I KERİM okunurmu


 10. 23
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Tuvaletiniz yaptıktan sonra bir peçete ile sarın ve istibra yapın( belli bir süre bekleyin, yürüyün 40-50 adım veya öksürün) sonrasında idrar gelmez, başka bir yöntemde yine bir parça selpak mendili ufak bir kullah gibi yapıp deliği tıkamak, tıkanan delikten idrar çıkmayacağı için sorun kalmaz, bir iki denemeden avı olabilir sonrasında ömür boyu rahat edersiniz


 11. 24
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ceylan kardesim dikkatli olmasa burada bilgi almak icin ugrasmaz.kırıcı olmaya gerrk yok.kaldiki herzaman tuvalet kağıdı olmayabiliyor heryerde.alimlerin uygun gördüğü fetva da avuc ayasi kadari bozmaz.yanliz kabir azabinin cogu kucuk abdestten oldugu unutulmadan mumkun oldukca temiz kalmaya dikkat edilmeli.allaha emanet


 12. 25
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Tuvaletini yaptiktan sonra mendile o bölgeyi sar kardesim 40 adim yürü abdestini sonra al, sabirli olman iyi


 13. 26
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Merhaba
  Okulda abdestimi almadan once tuvalete girdim tuvaletimi yaptiktan sonra idrar geldigini hissettim namazim kabul olurmu?


 14. 27
  Şem'a Özel Üye
  Şem'a
  Özel Üye

  Üye No: 677
  Mesaj Sayısı: 3,232
  Tecrübe Puanı: 34

  İdrar hissi yeterli bir delil değil, mutlaka idrarın aktığını ve iç çamaşırını lekelediğini görmelisiniz


 15. 28
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Arkadarlar bir soru sorulmuş sizde insanların önüne engel koymayın yok degistirmen gerek sen nerde yasıyorsun hangi alemdesin nasıl degistircen gittin cumaya küçük abdestini yaptın yıkandın bekledim oksurdun sonra ayağa kalkınca bir damla aktı neyapsın bu adam evemi gitsin çamaşır değiştirmeye saçma saçma cevap vermeyin birşey yapıyorsanız araştırın cevap verin Galiz Necasetten Namazın Sıhhatine Mâni Olan Miktar Ne Kadardır?

  Bu pisliğin, kuru veya yaş bir madde olup olmamasına göre, namazın sıhhatine mâni olan miktar değişir. Şöyle ki: Galiz necaset tabir edilen ağır pislik, kuru bir madde ise, bir dirhem, yani üç gramdan az olmalıdır. Üç gramdan fazlası, namazın sıhhatine mâni olur.

  Eğer yaş bir madde ise, el ayası dediğimiz avuç içinden daha geniş bir alana yayılmamış olması şarttır. El ayasından fazla bir kısmı ıslatmış olan pislik, namaza mânidir. Namaz kılabilmek için bu miktardaki pisliklerden temizlenmek farzdır.

  Bu miktarlardan aşağı olan pislikler, namazın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak yine de bu miktar pisliğin -eğer mümkünse- yok edilmesi sünnettir. Fırsatınız ve imkânınız varsa değiştirmek en güzeli sonuçta Rahman ve Rahim olan Allahın huzuruna çıkacaksınız Allaha emanet olun


+ Yorum Gönder
Git İlk 123 Son