İlk insan zamanında DİNAZORLAR neden yaratıldı? İnsanlar önce yazarakmı yoksa konuşarak mı anlaştılar? 5 üzerinden 4.44 | Toplam : 32 kişi
 1. 1
  burcealtug Bayan Üye
  burcealtug
  Bayan Üye

  Üye No: 94504
  Mesaj Sayısı: 719
  Tecrübe Puanı: 8
  Yer: ALLAHÜTELANIN ARŞININ ALTINDA HERHANGİBİR YER

  İlk insan zamanında DİNAZORLAR neden yaratıldı? İnsanlar önce yazarakmı yoksa konuşarak mı anlaştılar?


  DİNAZORLAR neden yaratıldı?Yani ilk insan zamanında?
  Brde ADEM as RABBİMİZ dünyaya gönderdiği zaman tüm eşyanın adını ve nasıl çalıştığını anlatmış öğretmiştir. Bilgisiz değildir. O zaman neden arkeoloji bilmi ilk insanın konuşamadığını mağra duvarlarına yazı yazarak anlaştığını açıklamıştır?Bu asparagas bir habermidir?Evrimciler gibi....tekerlek nasıl icat edilmiş o zaman?
  İsmail as ve ibrahim as önce mi mağra duvarlarına yazı yazmışlar. Bu sorular beni çok merak içinde bırakıyor lütfen bilgilendiriniz.
  Şimdiden ALLAH RAZI OLSUN

  İlgili Yazılar

 2. 2
  DieHard ..Hayat Werenin Kulu..
  DieHard
  ..Hayat Werenin Kulu..

  Üye No: 94253
  Mesaj Sayısı: 147
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: Hep oldum olası bu soruyu merak etmişimdir


  Öncelikle insanlar yaşadıkları çağa uyum göstermek zorundadırlar.. Adem (a.s) a öretilenler o zamanın şartlarında yapılabilecekler we o zamanda yeterli olacak şekildedir.. O çağlarda insanlar geçimlerini sağlamışlardır zira hayatlarını da sürdürmüşlerdir.. En basitinden., bundan 20 hatta 15 yıl önce cep telefonu diye birşey yoktu., düşünebiliyor musunuz o zamanları.?? Matbaalar., silahlar., we bir çok şey daha bir asır öncelerinde hayata bağlanmak zorunda kaldı.. Zorunda kaldı diyorum çünkü buluşlar bulundukları için değil ihtiyaç olduğu için ortaya çıkmaktadır.. Yüce Rabbimiz insanların ihtiyacını bildiği için yaratmış bu niğmetleri.. Yaratmış ama herşey zamanı gelince ortaya çıkacaktır.. Mesela Konyada neden gemi yok., çünkü gemiye ihtiyaç yok.. Daha çok örnek werilebilir bu konuda., inşallah faydalı olmuştur..

  Alıntı
  DİNAZORLAR neden yaratıldı?
  Peki ben size şöyle bir soru sorsam; Karıncalar neden yaratıldı., kuşlar hatta kuş türleri., uçan karıncalar., köpek balığı., deniz anası ws.. Biz neden yaratıldığını tefekkür ederek düşünmeliyiz..

  Affınıza sığınarak bir hikaye anlatmak istiyorum..

  Bir gün adamın biri yolda giderken "bok böceği"
  görür (böceğin başka bir ismi olmadığından bu şekilde söylemek zorunda kaldım) .. Böcek pisliği yuwarlamış gidiyor., adam düşünür "Allah'ım herşey iyi güzelde bu bok böceğini neden yarattınki., sabahtan akşama kadar bu şeyi yuwarlayıp duruyor, başka birşey yaptığı yok.." Aradan bir kaç hafta geçer we adam amansız we sancılı bir hastalığa yakalanır.. Hekim., hoca., bitki ws.. ne yaptıysa hastalığına çare bulamamış.. Birgün bilgenin biri bu adamı ziyaret etmiş., adam konuyu anlatınca bilge; "hastalığının tek bir çaresi war, 40 tane bok böceği yiyeceksin aksi takdirde bu acıyı çekersin.." Adam gözüne kestirememiş., o pis haywanları nasıl yiyebilirim derken aradan bir kaç gün geçince sancılara dayanamayarak 40 tane böceği yemiş we bir kaç günde eski sağlığına kavuşmuş..
  Aylar sonra bir gemi yolculuğundayken denizin ortasında fırtına we yağmura yakalanmışlar., gemidekiler ellerini açıp Allah'a yalwarıyorlar ama bir bakmışlar o adam sakin bir şekilde oturuyor.. Dayanamayıp sorarlar; "Efendi biz burada altımıza yapıcaz nerdeyse., sende aç ellerini de Allah'a yalwar, kurtulalım bu fırtınadan.." Adamın cewabı; "Wallahi ben bir kez Allah'tan olan bir şeyin hikmetini sorguladım 40 tane bok böceği yedim., ne yaparsanız yapın ben karışmam.."


  Biraz uzun oldu ama anlatmakta fayda olduğunu düşündüm.. Selametle...


 3. 3
  burcealtug Bayan Üye
  burcealtug
  Bayan Üye

  Üye No: 94504
  Mesaj Sayısı: 719
  Tecrübe Puanı: 8
  Yer: ALLAHÜTELANIN ARŞININ ALTINDA HERHANGİBİR YER

  Cevap: Hep oldum olası bu soruyu merak etmişimdir


  :))))Ben dinazor yiyemeyeceğime göre dinazor beni yiyebilir:))))))
  ALLAH RAZI OLSUN .


 4. Reklam

 5. 4
  berkehan Emekli
  berkehan
  Emekli

  Üye No: 79359
  Mesaj Sayısı: 223
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 50

  Cevap: Hep oldum olası bu soruyu merak etmişimdir


  Hz. Adem den önce dünyada insan olabilme ihtimalini düşündünüz mü?


 6. 5
  burcealtug Bayan Üye
  burcealtug
  Bayan Üye

  Üye No: 94504
  Mesaj Sayısı: 719
  Tecrübe Puanı: 8
  Yer: ALLAHÜTELANIN ARŞININ ALTINDA HERHANGİBİR YER

  Hayır.......Hz ADEM A.S ilk insandır. Bu kesin kardeşim.


 7. 6
  berkehan Emekli
  berkehan
  Emekli

  Üye No: 79359
  Mesaj Sayısı: 223
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 50

  burcealtug Nickli Üyeden Alıntı
  Brde ADEM as RABBİMİZ dünyaya gönderdiği zaman tüm eşyanın adını ve nasıl çalıştığını anlatmış öğretmiştir. Bilgisiz değildir. O zaman neden arkeoloji bilmi ilk insanın konuşamadığını mağra duvarlarına yazı yazarak anlaştığını açıklamıştır?
  Bu sorunuzun cevabını nasıl veriyorsunuz?


 8. 7
  burcealtug Bayan Üye
  burcealtug
  Bayan Üye

  Üye No: 94504
  Mesaj Sayısı: 719
  Tecrübe Puanı: 8
  Yer: ALLAHÜTELANIN ARŞININ ALTINDA HERHANGİBİR YER

  oKUDUĞUM KİTAPLARDAN ............
  İLK İNSAN ADEM AS OLDUĞUNDAN ......
  KAYNAK ENVERUL AŞIKIN KİTABI
  BU KİTAPDA HZ ALAHIN EVRENİ YARATMASINDAN ÖNCE KALEMİ HZ PEYGAMBERİMZİN RUHUNU AKLI YARATTIĞI YAZMAKTA. EVRE EVRE AŞAMA AŞAMA YARATTIKLARI VAR. AMA DÜNYAYA İLK İNSAN OLARAK HZ ADEM A.S GÖNDERİYOR SONRA HZ HAVVAYI........


 9. 8
  Jıhad Emekli
  Jıhad
  Emekli

  Üye No: 95699
  Mesaj Sayısı: 176
  Tecrübe Puanı: 0

  ‘Sen olmasaydın Ya Muhammed! evreni yaratmazdım’ Uydurmadır.


  ''Hz Adem günah işlediğinde şöyle dua etti:
  Ya Rabb! Muhammed'in hakkı için benim günahımı bağışlamanı diliyorum.
  Allahu Teala dedi ki: Ey Adem! Sen Muhammed'i nereden biliyorsun, ben onu daha yaratmadım.
  Adem: Ey Rabbim, Sen beni yarattığında ve ruhundan bana üflediğinde başımı kaldırdım ve arşın sütunları üzerinde 'Lailahe İllallah Muhammedun Rasulullah' yazılı olduğunu gördüm. Ve bildim ki, Sen kendi adının yanına ancak en çok sevdiğin kişinin ismini ilave edersin.
  Allahu Teala dediki: Doğru söylüyorsun ey Adem, o (Hz. Muhammed sav) benim en sevdiğim kulumdur. Sen Benden onun (Hz Muhammed sav) hakkı için istedin, Ben seni bağışladım. Muhammed olmasaydı Ben seni yaratmazdım''
  ( Hakim Mustedrek 2/615 Hz Ömer (ra)'dan merfu olarak ;İbn Asâkir (2/323), el-Beyhâki, Delâil’un-Nubuvve (5/488) )

  Uydurmadır.
  Râvilerinden olan Abdurrahm an b. Zeyd b. Eslem hakkında İbn Hibbân şöyle der: «Hadis uydurmakla itham olunmuş, Leys, Malik ve İbn Lehi’a üzerine hadisler uydurmuştur. Dolayısıyla imâm ez-Zehebî rivâyet hakkında uydurma ve batıl derken, İbn Hacer el-Askalânî de ona katılır.
  Zehebi, bu hadis hakkında: ''Hadis uydurmadır. Abdurrahman yalancıdır. Ve Abdullah İbni Meslem el-Fahri'nin kim olduğunu bilmiyorum'' demektedir.

  Mizan'ul-İtidal'de bu hadis için ''batıl bir haberdir'' denilmektedir.

  Beyhaki Delail Nubuvve'de ''Abdurrahman İbni Zeyd İbni Eslem zayıf ravilerdendir'' der.

  El-Elbani bu hadisi aktardıktan sonra '' Sonuç olarak ben derim ki: Bu hadisin Peygamber (sav)'den aslı yoktur. Bu hadise iki muhterem hafız -Askalani ve Zehebi- batıl hükmü vermiştir. ( Zayıf Hadisler Silsilesi 1/hadis no 25) diyerek hadisi eleştirmektedir.


  Şeyhul İslam İbni Teymiyye (ra): ''Hakim bu rivayeti sahihi sakimden (zayıf) ayırma babının girişinde aktarmakta ve Abdurrahman İbni Zeyd İbni Eslem'in babasından rivayet ettiği hadisler uydurmadır'' demektedir.


  El-Sagani “uydurulmuş” dedi. ( El-Sagani El-Hadis El-Mevzuat sy.7)
  Elbani'de aynı şeyi söylemiştir. (Silsile el-Zayif 1/450 no 282)
  El Acluni Uydurma olduğunu söylemiştir( el-Aclûnî, Keşfu'l-Hafâ, II, 214.)

  Şeyh Molla Aliyyul Kari ’Zayıftır ama anlamı doğrudur…” (Aliyyul Kari El-Esrar El-Merfuat sy 67-68) der ve şu iki hadisi bu görüşüne delil getirir:

  a. İbn Esakir tarafından nakledilen hadis ”sen olmasaydın dünya yaratılmazdı.” İbni Cevzi bunu nakletti ve şöyle dedi ”uydurulmuştur” (İbni Cevzi El-Mevzuat 1/288) ve Suyuti’de aynı şeyi söylemiştir. (Suyuti El-Laai 1/272)

  b. Deylemi’den nakledilen bir hadis ”Ya Muhammed! Sen olmasaydın Bahce (cennet) yaratılmış olmazdı ve Sen olmasaydın ateş (cehennem) yaratılmış olmazdı
  ElBani derki ”Deylemi’den hadisin sahih olduğunu ortaya koymadan gerçekliğini onaylamak doğru olmaz ki Hiç bir alimin bu konu üzerinde durmuş olmasına rastlamış değilim… Deylemi’nin bunu aktaran tek kişi olması benim için bu hadisin zayıf olduğuna inanmak için yeterlidir, dahası Musned’inde (Deylemi Musned 1/41/2) rastladığımda zayıf olduğuna inandım.
  (El Elbani; Silsile El-Zayıf, 1/451 no. 282)

  Yukarıdaki sözün uydurma olduğuna bir delil de yine başka bir rivayetten ! Akıl sahiplerini çelişkiyi görmeye davet ediyorum :

  Adem (a.s.)’ın Nebî (s.a.v.)’i, kendi yaratılışından sonra cennette iken yer yüzüne inmesinden bilmesidir. Halbuki zayıf, ancak daha iyi bir senedle gelen başka rivayette:
  Adem (a.s.) Hindistana iner ve yanlızlık hisseder, bunun üzerine Cebrâil inerek; Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Eşhedu En Lâ İlâhe İllallâh(iki defa), Eşhedu Enne Muhammeden Rasûlullâh (iki defa)deyip ezan okur. Adem şöyle der: «Muhammed de kim»? Cebrâil: «Peygamberlerden son oğlundur» der.
  İbn Asâkir (1/323/2).

  Râvilerinden Ali b. Behrâm bilinmemekte, diğer bir râvi olan Muhammed b. Abdullâh b. Süleyman aynı şekilde bilinmemektedir.
  Bir önceki rivâyette Âdem (a.s.) daha cennette iken Peygamber (s.a.v.)’i tanıyordu, bu ikinci rivayette ise, Âdem (a.s.) yer yüzüne indiği halde Muhammed (s.a.v.)’i tanımamıştır.
  Menfaatları için birbirinden habersizce Panik halinde hadis peydahlayanların düştüğü bu trajikomik durum tam ibretlik !


 10. 9
  burcealtug Bayan Üye
  burcealtug
  Bayan Üye

  Üye No: 94504
  Mesaj Sayısı: 719
  Tecrübe Puanı: 8
  Yer: ALLAHÜTELANIN ARŞININ ALTINDA HERHANGİBİR YER

  nE DEMEK UYDURMADIR KARDEŞİM. hz. MUHAMMET ALEMLERE RAHMET OLARAK GÖNDERİLMİŞTİR. BU KESİNDİR. BUNUN NASIL UYDURMA OLDUĞUNU İDDA EDİYORSUN Kİ.


 11. 10
  berkehan Emekli
  berkehan
  Emekli

  Üye No: 79359
  Mesaj Sayısı: 223
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 50

  burcealtug kardeşim zaten sizin söylediğiniz enbiya suresinin 107. ayeti,bu hadisin zayıf ya da uydurma olabileceğinin ispatıdır.Yani Peygamber Efendimiz kainatın yaratılışının sebebi değilde o kainata anacak rahmet olarak gönderildiğini anlıyoruz.

  Hadis alimleri,bu hadis için ravilerinin içinde yalancı ve bilinmeyen kişiler olması sebebiyle çok zayıf ya da uydurma olduğunu söylerler.


 12. 11
  musab Hadis Öğrencisi
  musab
  Hadis Öğrencisi

  Üye No: 87643
  Mesaj Sayısı: 3,255
  Tecrübe Puanı: 33
  Yer: "İslam Düşüncesinde Sünnet" okuyorum

  burcealtug Nickli Üyeden Alıntı
  nE DEMEK UYDURMADIR KARDEŞİM. hz. MUHAMMET ALEMLERE RAHMET OLARAK GÖNDERİLMİŞTİR. BU KESİNDİR. BUNUN NASIL UYDURMA OLDUĞUNU İDDA EDİYORSUN Kİ.
  onlar iddia ederler öyle.buhari müslimdeki hadisi bile inkar ederler.sebep olarakda kuranda yok derler.sitedeki en meşhur hadis inkarcısıda berkahandır.alışırsın yakında.:)bir kaç tane daha vardı onun gibi ama banlandı galiba onlar.:)


 13. 12
  burcealtug Bayan Üye
  burcealtug
  Bayan Üye

  Üye No: 94504
  Mesaj Sayısı: 719
  Tecrübe Puanı: 8
  Yer: ALLAHÜTELANIN ARŞININ ALTINDA HERHANGİBİR YER

  bEN BU SORUYU DÜN ACELEDEN ADMİNLERE YÖNLENDİRDİM. cEVABINI YAZMIŞLAR MI BİLEMİYORUM AMA KAFAM KARIŞTI ŞİMDİ.
  DOĞRU DEĞİL ÖYLE Mİ?
  DOĞRU ÖYLE Mİ?
  YA ALLAH RIZASI İÇİN BANA AKILLICA KAYNAKLI OLARAK BİRİ AÇIKLASIN.


 14. 13
  kibrit Üye
  kibrit
  Üye

  Üye No: 93862
  Mesaj Sayısı: 409
  Tecrübe Puanı: 5

  Alıntı
  DİNAZORLAR neden yaratıldı?Yani ilk insan zamanında?
  Brde ADEM as RABBİMİZ dünyaya gönderdiği zaman tüm eşyanın adını ve nasıl çalıştığını anlatmış öğretmiştir. Bilgisiz değildir. O zaman neden arkeoloji bilmi ilk insanın konuşamadığını mağra duvarlarına yazı yazarak anlaştığını açıklamıştır?Bu asparagas bir habermidir?Evrimciler gibi....tekerlek nasıl icat edilmiş o zaman?
  İsmail as ve ibrahim as önce mi mağra duvarlarına yazı yazmışlar. Bu sorular beni çok merak içinde bırakıyor lütfen bilgilendiriniz.
  Şimdiden ALLAH RAZI OLSUN
  Dinozorların ne zaman yok olduğu muallaktır. 7 bin (daha doğru gibi) veya bir hadise göre 10 bin seneliktir insanlık tarihi.
  Daha önce forumda anlattığım gibi bu devirdeki ilaç, tarih vs konular siyonistler tarafından bilinçli olarak çarptırılmıştır. Örnek vermem gerekirse; Bugün şifa niyetine kullandığımız bir çok ilaç zararlıdır. En basiti diş macunları! Diş macunlarının zararlı etkisini öğrenmek için araştırabilirsiniz. Öte yandan misvak geriliğin simgesi olarak gösterilmiştir.

  Tarih konusu da böyledir. Yakın tarihimiz bile inanılmaz yalanlarla doludur.(80 sene evveli) Bunu göz önünde bulundurduğumuz da tüm o evrim masallarını desteklemek ve insanların maneviyatını, bilim adını verdikleri çoğu uydurma şey ile, tahrip etmek amaçlanarak yalan yanlış yazılmıştır. Mesela bir national geography belgeseli izlersiniz ve size gösterdikleri hayvanın başka hayvandan evrildiğini anlatırlar. Ya da tarih derslerinde insanların konuşmayı sonradan öğrendiği ve yazının 5-6 bin yıl önce bulunduğu kaydedilir. Halbuki 5-6 bin yıl önce bulunan o ilk yazı zaten ilk insanlara aittir. Buradan yola çıkarak ilk insan yazıp konuşabilen, bedeni de senden benden farksız bir insandı (daha uzun ve daha iri) aynı zamanda kullandıkları aletler bizim kullandığımız aletlerin daha ilkel olanıydı. Onlarda çit sürüyorlardı, onlarda kürek kullanıyorlardı vs.


 15. 14
  burcealtug Bayan Üye
  burcealtug
  Bayan Üye

  Üye No: 94504
  Mesaj Sayısı: 719
  Tecrübe Puanı: 8
  Yer: ALLAHÜTELANIN ARŞININ ALTINDA HERHANGİBİR YER

  Güzel sanatlar fak.resim bölümü mezunuyum.
  GENEL SANAT TARİHİ KİTAPLARINDA mağra duvarlarına çizilen resimlerden bahsederlerdi
  Konuşma bilmedikleri içinmiş.
  O zaman HZ ADEM nasıl konuşma biliyordu peki?
  ALLAH onu yarattığında tüm eşyaların adlarını ne işe yaradıklarını tek tek öğretmiştir.
  Sağol ....


+ Yorum Gönder
Git 12 Son