1. 1
  Hesoyam Üye
  Hesoyam
  Üye

  Üye No: 96455
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Sevgilimin elini tutunca zevk suyu geliyor gusül gerekirmi


  Selamun aleyküm , Ben 18 yaşında bir erkeğim aynı yaşta kız arkadaşım var Bazen parktaki banklarda yanyana oturunca veya sarılıp elini tutunca insanlık hali mezi geliyor .Bu kız ilerde evlenme planları yaptığım bir kız yani zamani insanları gibi bir ilişkimiz yok ama insanlık hali iç çamaşırım onun yanındayken ıslanıyor. Sorum şudur ; acaba bu durumda hergün gusul almam gerekir mi birine daha sormuştum gerekmez demişti ama ben yinede bilgili bir kardeşime sormak istıyorum. yoksa sadece iç çamasırımı temızleyip o bölgeye su tutup normal abdest mi almak gerekir ? şimdiden teşekkürler

  birde İslamda sevgili durumları normalmidir ? mesela ben o kızla ilerde evlenme planları yapsam bile elini tuttugum için o bana haram mı ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,476
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Sevgilimin elini tutunca zevk suyu geliyor gusül gerekirmi


  Aleykum selam. Sevmek, insanlık hali olan ve elde olmayan bir durum olsa da helal olmayan durumlarla bir araya gelmek ve bir ihtiyaç olmadan konuşmak caiz değildir. Yani zamanı geldiğinde bunun tek çaresi evlenmektir. Bu şekilde görüşmen ve elini tuman haramdır.

  Bu gelen sıvı ise mzidir ve mezi seni cünüp etmez sadece kirlenen yeri temizlersin ve abdestin varsa o bozulmuş olur.


 3. 3
  Ercan Üye
  Ercan
  Üye

  Üye No: 88468
  Mesaj Sayısı: 1,709
  Tecrübe Puanı: 19
  Yer: Gaziantep

  Cevap: Gusul almam gerekir mi bana yardımcı olabilirmisinz ?


  İslam dininde kadın-erkek arkadaşlığı yoktur. Arada nikah olmadan karşı cinse dokunmak sarılmak vb.şeyler haramdır.

  Sorunuza gelince, mezi gusül abdesti almayı gerektirmez. Selametle 4. Reklam

 5. 4
  Muhasibi Üye
  Muhasibi
  Üye

  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 4,019
  Tecrübe Puanı: 42
  Yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: Gusul almam gerekir mi bana yardımcı olabilirmisinz ?


  İslamda Mezinin Hükmü / Mezi gelince ne yapmalı

  MEZİ

  Erkeğin hanımı ile oynaşırken, idrar yolundan gelen berrak su. Kadınlarda erkeklerden daha çok görülür. Bu kelime "mezy" ve "meziy" şeklinde de okunabilir. Hatta bazıları "meziyy" şeklinde şeddeli okunmasını daha uygun görmüşlerdir (el-Abâdî, Avnul-Ma'bûd Şerh'u Sünen'i Ebi Dâvud, Medine 1968, I, 354).

  Mezi, meni gibi şehvetle akmaz. Aktığı zaman, insan tarafından hissedilmez. Mezinin akması ile şehvet kesilmez (Ahmed b. Muhammed b. İsmail et-Tahtâvî, Haşiye ula Merakil-Felâh Şerhu Nuril-İzâh, Mısır 1970, s. 80).

  Kur'ân-ı Kerim'de mezi hakkında herhangi bir bilgiye tesadüf edilememesine karşılık ilgili bazı hadisler bu konu ile ilgili açıklayıcı bilgiler verir.
  Mikdâd b. el-Esved'den nakledildiğine göre, Hz. Ali ona şöyle buyurmuş: Ben Hz.Peygamber (s.a.s)'ın damadıdır. Onun için O'ndan utanıyorum. Sen O'ndan sor. Bir adam hanımı ile şakalaşırken idrar yolundan mezi gelirse, ne yapmak gerekir İtikdâd; bu durumu Hz. Muharnmed (s.a.s)'e sordum, aşağıdaki cevâbı verdi, demiş:

  "Herhangi birinizin idrâr yolundan bu şekilde mezi gelirse, avret yerini (zekerini) yıkasın ve namazı için abdest alsın " (İmâm Malik, el-Muvaıta, Tahare, 53; Buharî, Gusl, 13; Müslim, hayz, 4; Ebu Davut, Tahare, 82).

  Rivâyet edildiğine göre, Sehl b. Huzeyf; "benden çok mezi geliyordu ve ben her seferinde gusledip yıkanıyordum" demiş ve bu durumu Hz. Peygamber (s.a.s)'e sorduğunu söylemiş Hz. Peygamber (s.a.s) ona, mezinin guslü gerektirmediğini, yalnız abdesti bozduğunu buyurmuş. Tekrar: "Yâ Resûlâllah, elbiseden mezinin bulaştığı yeri ne yapmak gerekir?" diye sorunca, Rasûlullah (s.a.s), mezinin bulaştığına kanaat getirilen yerlerin su ile silinmesinin yeterli olduğunu açıklamıştır (Ebu Davud, Tahare, 82; Tirmizî, Tahare, 84).

  Hz. Ali, Rasûlullah (s.a.s)'den mezi ile ilgili soru sormuş. O da; "Mezi abdesti ve meni guslü gerektirir" diye buyurmuştur (Tirmizi, Tahare, 83).
  Meziden dolayı gusül yapmak, yıkanmak gerekmez. Aneak meıi abdesti bozar. Bunun için abdesti yenilemek gerekir.

  Hadislerde de işâret edildiği gibi, mezinin bulaştığı yerleri yıkamak icâb eder. Çünkü mezi necistir (İbnul-Humâm, Şerhu Fethil-Kadir, Mısır 1315, I, 46; Vehbe ez-Zuheylî, el Fıkhul-İslâmî ve Edilletuhu, Dımaşk 1989, I, 368). Nureddin TURGAY


 6. 5
  kibrit Üye
  kibrit
  Üye

  Üye No: 93862
  Mesaj Sayısı: 379
  Tecrübe Puanı: 4

  Kardeşim, Allah ve resulü böyle bir şeyi tamamen yasaklamıştır! Şu an büyük haram işlemektesin çabuk tövbe edip o günaha bir daha geri dönme. Evlenme planı falan sadece süstür. Evleneceksen kıza söylersin ailene söylersin o da kendi ailesine söyler, işin gücün varsa uzatmadan nişan ve gene uzatmadan nikah kıyılır.

  Karşı cinsle ne şekilde olursa olsun arkadaşlık kurmak yasaktır.

  Bu arada mezi değil meni gelirse boy abdesti alman gerekir.


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben Sevgilimle telefonla konuşurken mezi geliyor ne yapmam lazım bilmiyorum gusul almak gerekir mi nf yapacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  Bende erkek arkadasımla konusurken heycanlaniyorum telefonla konustuktan sonra cinsellik konustugunda kıziyorum cunkü oyle konular konusmayi sevmiyorum ne kadar uyarsamda dizinde uyuyum opeyim vs gibi seyler diyor gece yine telde konustum yine aynı konusmaları yaptı sonra kücuk tualetimi yaptıktan sonra ozel bölgemin icinde yoğun beyazimsı noktacıklı sümuk gibi bi sey vardi akıntı gibi burundan akan yoğun sümük gibi menimi mezimi bilmiyorum gusul abdesti almalıyım bu yuzden ne yapmam gerekiyor?


 8. 7
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,476
  Tecrübe Puanı: 10

  İlk olarak helal olmayan konuşmalardan kaçınmanız gerekir. Bu gelen sıvı ise mezidir ve mezi kişiyi cünüp yapmaz. Mezi namaz abdestini bozar ve bulaşan yerlerin temizlenmesi gerekir.


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Slm aleyküm hocam ben orucluyum hanimimi öptüm şaklaştik ve mezi geldi orca bir zarar verdimi


 10. 9
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 4,919
  Tecrübe Puanı: 81
  Yer: Türkiye

  Mezi gelmesi orucu bozmaz ama daha dikaktli olmak gerekir yoksa meni de çıkabilir


 11. 10
  Alone Üye
  Alone
  Üye

  Üye No: 112436
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Kardeşim eğer bir trafik kazası olmuşsa kazazedenin kolu kırılmış ve kalbi durmuşsa ona kalp masajı yapılır ki hayata dönsün kırık sonrasındaki bir mesele, sorundur.Yani senin sorduğun soru da buna benziyor.Sen öncelikle o haram olan ilişkinden vazgeçeceksin eğer birbirinizi seviyorsanız bugüne kadar ki günahlarınızdan tevbe istiğfar edip helal daire de evleneceksiniz, bunun başka bir yolu yok.Eğer evlenemiyorsanız da ayrılacaksınız, yoksa Allah muhafaza birbirinizi severken birbirinizin ateşini hazırlamış olursunuz.Kimse sevdiği insanın cehenneme gitmesini istemez, bu haram ilişkiyle birbirinin cehennemine sebep olabilecek bir ihtimal varken gerçekten seven insan ya evlenir ya da o haramdan yüz çevirir.Allah sizi bu haramdan kurtarsın.Selam ve dua ile.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hayırlı akşamlar benim olayım sanırsam rahatsızlık sevgilim veya farklı konuşmalar olmadan şeffaf sıvısı bir şey akıyor normal bayan arkadas ile konuşuyorum sesli bile değil mesajla bu sıvı gusül abdesti gerektiği söylendi doğrumu


 13. 12
  dr_ebuzer Üye
  dr_ebuzer
  Üye

  Üye No: 495
  Mesaj Sayısı: 31
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 49

  Öncelikle bu sıvılara isim koyman gerekiyor sıvı demek olmaz. Kola da sıvıdır ayranda sıvıdır. Akıntı çeşitlerini araştır. Meni, vedi, ve meziyi araştır. Bunların içinde sadece meni gusül gerektirir. Dini bir cevap aldığın yerin veya kişinin doğru yer ve kişi olduğundan emin ol çünkü yazışmayla gelen akıntıya gusül gerektirir diyen halt etmiş. Böyle bir durumda meninin çıkma ihtimali neredeyse sıfırdır.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamün aleyküm hocam erkek esine dokunur oper oynasir ise bunda cima olmaz ise tamemen alt kıyafeteri üzerlerinde ama erkekten mezi geldi meni boşalma olmadı cimada bu mezi gusul gerektirir mi?


 15. 14
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,476
  Tecrübe Puanı: 10

  Aleykum selam. Mezi guslü gerektirmez. Eşi ile sevişmesi, eğlenmesi ve oynaşması ile gelen mezi cünüp yapmaz. Sadece Meni şehvetle çıkması durumunda gusül lazım olur. Üzerinde elbise olsun yada olmasın yinede mezi cünüp etmez.


+ Yorum Gönder