Defalarca tövbe edip bozmak. 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  misafir23 Üye
  misafir23
  Üye

  Üye No: 97664
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1

  Defalarca tevbe edip bozmak


  Ben istimna yapıyordum ama bunun günah olduğunu bile bile defalarca tevbe edip bozdum. şimdi yine tevbe etsem Allah kabul eder mi?

  lütfen cevap verin :(

  İlgili Yazılar

 2. 2
  imamhatipli42 Özel Üye
  imamhatipli42
  Özel Üye

  Üye No: 7
  Mesaj Sayısı: 2,126
  Tecrübe Puanı: 37

  Cevap: Defalarca tövbe edip bozmak.


  Allah cc kullarının tevbe etmesini bekler ta ki ölüm gelinceye kadar sen de sürekli tevbeni bozmayı bırak bir gün tevbe edecek zamanın kalmaz. Rabimizin rahmeti geniştir tevbeni kabul edip etmeyeceğini biz bilemeyiz ama ümit ederiz. 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Defalarca Kez Tövbe Edib Bozdum


  Hayırlı ramazanlar...

  Ben büyük bir günah işledim ve Allah'a tövbe ettim. Dayanamadım bir kez daha o günahı işledim ve tekrar tövbe ettim. 7-8 kez her defasında tövbe edip yine o günahı işledim.

  Size sorum;
  - Her o günahı işlediğimde çok fazla pişman oluyorum, tövbe ediyorum ama belli bir süre sonra nefsimi durduramayıp tekrar o günahı işliyorum. Ne kadar dayanmaya çalışsam da bir türlü vazgeçemiyorum. Bu durumdan nasıl vazgeçerim?

  - 7-8 kez -belki de daha çok kez- bu günahı işleyip tövbe ettim, her defasında bozdum. Artık Allah'a tövbe etmeye utanıyorum çünkü Allah'la oyun oynamış gibi hissediyorum. Bir daha o günahı işleyeceğimden korktuğumdan tüm inancımla tövbe edemiyorum. Ne yapmalıyım?


 4. Reklam

 5. 4
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 625
  Tecrübe Puanı: 7

  Yorum: Defalarca Kez Tövbe Edib Bozdum


  zararlarını öğrenirsen inşaallah istimnadan uzak durmak hususunda muvaffak olabilirsin.

  insanın gizlide işlediği günahların onun izzetini ve şahsiyetini kırdığını söylemişler. insan aslında günahını ahmetten mehmetten gizlerken, haliyle kendisinden gizleyemeyeceği için farkında olmadan kendi kendine: senin nefsinin bir kıymeti yok ki, esas ahmetin mehmetin nefsi nefis, sen esas onlardan gizle dermiş. tabi ki günahlar açık edilmez, allah avc her günahı bağışlar yeter ki sonrasında açığa vurulmasın ancak gizlide günah işlemenin zararlarını bilmek de belki bunlardan uzak durmak hususunda yardımcı olabilir.

  ayrıca bu tür günahlar suçluluk duygusuyla gizlide alelacele işlenir ve bu durum ileride insanın evlilik hayatına da yansıyabilir. halbuki bu fiil gönül rahatlığıyla ve ancak helal yoldan yapıldığı zaman sağlıklı olabilir. henüz bekarlığa tahammül edemeyecek yaşlarda değilsin, onun için bunu kendini tanıma veya kendini kurcalama aracına dönüştürme. yani kendini tatmin ettiğini sanma, kendini kurcaladığının farkına var.

  bunlar bir tarafa ayrıca kadınların yumurta sayısı bellidir, halk arasında da erkeklerin sperm sayısının belli olduğunu, bu tür fiilleri fazlaca yapmanın, insanın erken yaşta testinin içinde ne var ne yok devirmesine, boşa harcamasına neden olabileceğini söylemişler.

  sonuçta bunun tek yolu evlilik. hayatın şartları ortada, insanların zihniyetleri ortada. buna esir olmak hususunda zorunlu olmasan da, bekarlığa tahammül edemeyecek yaşlara gelmeden şahsiyetini kazanmaya kendini donatmaya ve sorumluluğunu üstlenmeye bak. fazla vakit kaybetme.

  ayrıca dikkat ediyorsundur ancak bunun en önemli etkeni gözlerden ve kulaklardan, kalbe ve zihne girenlerdir. farkına varmadan orada yer edinirler. nelere baktığına ve neleri dinlediğine çok dikkat et. gözlerine ve kulaklarına sahip çıkmak hususunda kararlılık göstermezsen, bunların zihninde yer etmesine mani olamazsın.


+ Yorum Gönder