1. 15
  cavraşım Üye
  cavraşım
  Üye

  Üye No: 97639
  Mesaj Sayısı: 504
  Tecrübe Puanı: 6
  Yaş: 43
  Yer: konya

  Cevap: Sıffın savaşında Muaviyenin komutanları?


  Allah razı olsun kardeş,faydalı bir yazı.

  Alıntı
  Hammad b Zeyd, "Zındıkların Hz Peygamber'e isnad ederek on dört bin hadis uydurduklarını" söylemiştir

  Keza Abdülkerim b Ebü'l-Avca öldürüleceğini anlayınca "Allah'a yemin olsun ki, helali haram, haramı helal kılan dört bin hadis uydurdum" demiştir
  sayılar biraz abartı gibi duruyor ama 1 tane bile uydurmuş olmaları vahim bir durum


 2. 16
  İKTİBAS Üye
  İKTİBAS
  Üye

  Üye No: 98591
  Mesaj Sayısı: 137
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: Sıffın savaşında Muaviyenin komutanları?


  Sayın kardeşim abartı falan yok. İmam Buhari sahihinde ve İbn-i Hacer'in İmam Buhari-Fethul Bari'sinin mukaddime bölümünde, imam Buhari'nin 800.00 hadis arasından seçtiğini söyler. Tekrarlarıyla beraber İmam 9082 hadis almıştır. Düşünebiliyor musunuz 800 bin hadis arasından seçmiş.


 3. 17
  bumerank Üye
  bumerank
  Üye

  Üye No: 2207
  Mesaj Sayısı: 11
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 36
  Yer: Ankara

  Cevap: Sıffın savaşında Muaviyenin komutanları?


  Halid Bin Velid,Hz.Ali'nin oğlu değildir. Annesi Lübabe ve babası ise Mahzum ailesinden Velid'dir.
  Sııfn savaşında,Muaviye'nin safında savaşan ABDURRAHMAN bin HALİD 'dir.Yani Halif Bin Velid'in oğlu.
  Hz.Akil,Sııfn savaşında Muaviye tarafında savaşmamıştır.


 4. Reklam

 5. 18
  karadamlalar Kesintili Üye
  karadamlalar
  Kesintili Üye

  Üye No: 96809
  Mesaj Sayısı: 1,315
  Tecrübe Puanı: 14

  Cevap: Sıffın savaşında Muaviyenin komutanları?


  sünnetin kurana arzı diyorsunuz da iktibas kardeşim, mesela bir kişi kendi aklınca bir hadisi kurana arz ediyor ve kendi kafasında bunu izah edebildiği için sahih olduğunu söylüyor, başka birisi ise bu durumu idrak edemediğinden "hadis kurana terstir" diyor. halbuki hadis kurana ters değil ve de hadis zaten isnadı ile birlikte sahih. bu durumu çok gördüm, hadislerin delilliğinden daha az delil olabilecek bir durum değil midir "hadisin kuran'a arzı" durumu?


 6. 19
  İKTİBAS Üye
  İKTİBAS
  Üye

  Üye No: 98591
  Mesaj Sayısı: 137
  Tecrübe Puanı: 2

  Sayın kardeşim biz zaten İslamın temel meselelerinden yani akideye/imana taalluk eden meseleleri bundan ayırıyoruz. İtikadın konusu Kuran'dır yani itikat edeceğiniz hususlar muhkem olmalıdır, açık ve herkes tarafından anlaşılır olmalıdır. Bütün bu hususlara uyan Sünnet'de elbette bağlayıcıdır.

  Ayrıca biz kimseye hadisleri alın Kuran'a arz edin demedik. Bunu yapabilmek için öncelikle Kuran'ı iyi bilmeniz ve anlamanız gerekir. Kurana vakıf olmadan "a bak bu hadis uymuyor at gitsin" demek doğru değildir. Dediğim gibi zaten biz de bunu demedik.

  Önce Kuran'a hakim olacağız emin olun bu o kadar zor birşey değil siz yeter ki gayretinizi ortaya koyun. Bakınız Rabbimiz diyor ki; "Davamız uğrunda var gücünü harcayanları, elbette kendi yollarımıza yönelteceğiz, ve şüphesiz Allah iyi ve erdemli olanların yanındadır." Sen hele bir gayretini ortaya koy, bak Rabbim seni yollarımıza yönelteceğiz diyor. Ama siz ta baştan "biz Kuran’ı anlamayız, anlayamayız" derseniz tabiiki anlayamazsınız.

  Elbette bu öyle hemen olmuyor. Her gün meal ve tefsir okumaya mutlak suretle alıştırın kendinizi değişikliği sizlerde fark edeceksiniz. Ama maalesef başkalarının İslam'dan anladıklarını okumaktan Kuran'a bir türlü fırsat gelmiyor. Halbuki biz Kuran'dan hesaba çekileceğiz.

  Burada alimleri atalım da demiyoruz. Elbette alimlerden istifade edeceğiz ama önceliğimiz alimlerden Kuran'ı öğrenmek şeklinde değil Kuran'ı Kuran'dan öğrenmek olmalıdır.


 7. 20
  karadamlalar Kesintili Üye
  karadamlalar
  Kesintili Üye

  Üye No: 96809
  Mesaj Sayısı: 1,315
  Tecrübe Puanı: 14

  kardeş kurana hadisleri arz meselesi kesin ve herkesi bağlayacak bir sonuç çıkartmayacaktır, geneli bağlamayacağı için de hem itikadi hem de fıkhi pek çok mevzuda kişilerin algılarından doğan ihtilaflar ortaya çıkacaktır. nice mütevatir hadisler var ki bugün bize Kuran'ın naklolunan kıraatlerinden daha sağlam isnadlar ile gelmişlerdir. hadisler hakkında alimlerin gereken hassasiyeti göstermiş olduğunu görmemiz lazım, bununla birlikte benim gönlümden geçen Allahın izni ile bir gün müslümanlar birlik olup hilafet devleti kurulduğunda bu hadis işinin ümmetin güvenilir uleması tarafından denetlenmesi ve de hadis adı altındaki tüm nakillerin incelenip bunların birleştirilmesidir.


 8. 21
  Çağdaş Madran Misafir
  Misafir

  Sıffin savasi muaviyenin komutanlarinda hz ömerin oğlu ubeydullah, amr ibnül as(hz ömerin komutani) ve oglu halid bin velid(hz Muhammed'in seyfullah lakabini verdigi meshur komutani)ve oğlu abdurrahman ayrica hz Ali'nin abisi Akil de muaviyenin yaninda yer almistir bu isimlerin hicbiri umeyyeogullaondan degildir hasimidir.yani mezhepsel bir olay degil hak batil savasi da degil tamamen siyasi bir olay olarak bakmalisiniz


 9. 22
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Halit bin Velit 642 yılında vefat etmiştir.Sıffın savaşı 657 .Aklınızı kullanın.Halit nasıl Muaviyenin komutanı olur.


+ Yorum Gönder
Git İlk 12