1. 1
  ses_5 Üye
  ses_5
  Üye

  Üye No: 102142
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Bilerek veya bilmeyerek küfre düşen birinin amelleri ne olur?


  Bilerek veya bilmeyerek küfre düşen birinin küfre düştükten sonra(eğer tevbe etmemişse) kıldığı namazlar ve tuttuğu oruçlar kabul olur mu?. Küfre düşmüşsek ve tevbe etmeden ibadetlerimize devam etmişsek, bu ibadetlerin kazası gerekir mi?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhasibi Üye
  Muhasibi
  Üye

  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 4,019
  Tecrübe Puanı: 42
  Yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: Bilerek veya bilmeyerek küfre düşen birinin amelleri ne olur?


  Her Müslümanın Allahü teâlânın emirlerine uyması, yasak ettiği şeylerden kaçması gerekir. İbadetleri yapmaya, haramlardan sakınmaya önem vermeyenin imanı gider, kâfir olur. Kâfir olarak ölen kimse, ahirette sonsuz olarak Cehennemde çeşitli azaplara maruz kalır. Affedilmesine ve Cehennemden çıkmasına imkan ve ihtimal yoktur.

  Bir Müslümanın küfre düşmesi, yani kâfir olması çok kolay olur. Çünkü her sözde ve her işte kâfir olmak ihtimali çoktur. Bunun için küfrün sebebi bilinmese de, her gün bir kere, Ya Rabbi, bilerek veya bilmeyerek küfre [kâfirliğe] sebep olan bir söz söyledim veya bir iş yaptımsa, pişman oldum, beni affet demelidir. Böyle tevbe eden muhakkak af olur, Cehennemden kurtulur. Cehennemde sonsuz kalmamak için, her gün muhakkak tevbe etmelidir. Müslümanın bu tevbeden daha önemli görevi yoktur.

  Kul hakkı bulunan günahlara tevbe ederken bu hakları ödemeli, kılınmamış namaz borçlarına tevbe ederken de, bunları kaza etmeye çalışmalıdır. (Seadet-i Ebediyye) 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yanlışlıkla küfre düşen birinin sevapları silinir mi


  Ben gece tvde kelime i şehadeti anlatan program gördüm ve 2 3 defa kelime i şehadet getirdim sonra Müslüman olmayan bi arkadaşımı aklımdan geçirerek 5 vakit namaz kılıyorsun bumu saçma geliyor dedim sonra bunu söylerken ne kastettiğimi anlamaya çalıştım sonra bunun küfre girip girmediğini anlamaya çalıştım ama bana daha çok küfürmüş gibi geldi ve küfre giren şeyi söyleyince dinden çıkıp çıkmadığımı araştırdım çıkıyormuş bunu gördüm kelime i şehadet getirdim sonra kıldığım namazların kaza etmem gerektiğine baktım hocam ben dinden çıkmış mıyımdır yoksa kıldığım namazları kaza etmem gerekir mi ben Hanefiyim lütfen hızlı cevap verirseniz sevinirim


 4. Reklam

+ Yorum Gönder