Defalarca küfre giren tövbe edebilir mi? 5 üzerinden 4.67 | Toplam : 6 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Defalarca dinden çıkmak küfre girmenin sınırı var mıdır ?


  Arkadaşlar 1-2 kere küfre düştüm tevbe ettim ama şimdide acaba imanım var mı diye şüphe ettim tevbe ettip böyle sürekli oluyor acaba sürekli küfre düşen biri imanım var mı diye düşünürse imani giderse tevbe ederse geri gelir mi yani 10 kere küfre düşen biri 10 tevbe etse geri gelebilir mi?

  -------

  Bazı kaynaklar Nisa suresi 137. ayete dayanarak 3 kere dinden çıkanın tövbesinin kabul olmayacağını söylüyormuş. Defalarca dinden çıkan biri itikadını düzelterek İslam'ın şartlarını yerine getirirse tövbesi kabul olur mu ?
  Hocam benim asıl merak ettiğim defalarca isteyerek veya istemeyerek dinden çıkarsak (bi daha dinden çıkmak gibi bir niyetim yok tabii ki ama kuluz sonuçta bir yanlış söze bakar) tövbe şansımız ölene kadar var mı ? Sevaplarımız sıfırlanıyor diye biliyorum ama büyük ihtimalle geçmişte defalarca (1 kez isteyerek defalarca farkında olmadan) dinden çıktım. Amelimizi düzeltirsek müslüman olarak ölürsek geçmişteki dinden çıkmalarımızın affı için umut vardır değil mi ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,791
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Defalarca küfre giren tövbe edebilir mi?


  Selamun aleykum. İmanın asla şakası yada hafife alınması mümkün değildir. Dünyaya geliş amacımız ile Ebedi hayatımızı ilgilendiren böyle önemli bir konuda çok dikkatli olmak zorundayız. Defalarca küfre düşen biri gerçekten tövbe ederek İslama dönse yinede müslüman olur. Nisa suresinde geçen bu ayeti kerime ise dili iman ettiğini söyleyerek kalbi ile iman etmeyen münafıklar hakkındadır.


+ Yorum Gönder