Sürekli akıntı ve kanaması olan bir kişi nasıl abdest alıp ibadet eder? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 15
  Darusselam Üye
  Darusselam
  Üye

  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 2,732
  Tecrübe Puanı: 28

  Cevap: Dudağım Kanıyor. Nasıl Abdest Alabilirim?


  Alıntı
  1ht1baron Nickli Üyeden Alıntı Dudağım kanıyor. Tam duruyor. Abdest alırken yüzüme su vuruyorum ve tekrar kanamaya başlıyor. Kaç saattir onla uğraşıyorum. Akşam ezanına da 1 saat 40 dakika kaldı. Nasıl ikindiyi kılacağım?

  kendi sorunun cevabını bulmuşsun senle uğraşmam ne sorduğunu kendinde bilmiyorsun


 2. 16
  1ht1baron Üye
  1ht1baron
  Üye

  Üye No: 102317
  Mesaj Sayısı: 29
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Dudağım Kanıyor. Nasıl Abdest Alabilirim?


  jerusselam Nickli Üyeden Alıntı

  kendi sorunun cevabını bulmuşsun senle uğraşmam ne sorduğunu kendinde bilmiyorsun
  Ya ne alakası var. Sen tutturdun özürlü abdesti diye :S
  Ayrıca cevabı haleda bulamadım. Normal abdest alıp kana filan bakmadan kıldım. Ben evde boş boş oturuyorum. Ya bu olay bir işte çalışırken ya da okuldayken gelseydi? Yani namaz kılmak için çok az vaktim olsa ve kan hiç durmasa ne yaparım? Bugün tam 3 saatimi bu kanı durdurmakla harcadım.


 3. 17
  Darusselam Üye
  Darusselam
  Üye

  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 2,732
  Tecrübe Puanı: 28

  Cevap: Dudağım Kanıyor. Nasıl Abdest Alabilirim?


  Vücudun herhangi bir yerinden çıkan kan, irin, kanlı su ve benzeri bir akıntı, çıktığı yeri aşıp etrafa yayılırsa, o takdirde abdesti bozmuş olur. Yaranın ucunda kalır, etrafa yayılmazsa -bir kolaylık olmak üzere- abdesti bozmaz. Fethulkadir, Bahrirâik ve Fetâvâ-yı Hindiyye'de bu meseleye yer verilmiştir. Serahsî'nin Muhitin'de yeterince açıklanmıştır. En sahih olan görüş de budur.
  Çıkan kan ya da irin, yaranın başından büyür, ama etrafa yayılmayıp çıktığı yerde kalırsa, yine de abdesti bozmaz.
  Akan kan durmazsa vakit de müsait ise, kanın durması beklenir. Kanama durduktan sonra abdest alıp namaz kılınır. Şayet vakit dar ise kanamanın durmasını beklemeden kılınır.

  Alıntı
  Bir rahatsızlıktan dolayı kanama ve akıntısı olan bir kişi, özürlüler hükmüne göre abdest alarak ibadetlerini ifa edebilir.

  Sürekli devam eden abdest bozucu hallere "özür" denir. Meselâ, idrarını tutamama, devamlı gaz çıkarma, sık sık burnu kanama, yarasından devamlı su akma gibi haller, birer özür hâlidir. Kendisinde bu gibi abdest bozucu bir özür bulunan kimseye ise, sâhib-i özür (özür sâhibi) veya ma'zur (özürlü) denir.

  Kişinin özürlü sayılabilmesi için, abdest bozucu bir hâlin, tam bir namaz vakti boyunca devam etmesi, yani, abdest alıp namaz kılacak kadar kısa bir süre dahi olsun kesilmemesi şarttır. (Bu özrün başlamasının şartıdır.) Bundan sonra da, her namaz vaktinde, en az bir kere aynı hâl ortaya çıkmalıdır. (Bu da özrün devamının şartıdır.)

  Bunu bir misalle îzah edelim:

  Bir kimsenin burnu, öğle vaktinin başlangıcından itibaren kanamaya başlasa ve bu hal, öğle vakti geçinceye kadar hiç kesilmeden devam etse, bu kişi için özür hâlinin başlama şartı gerçekleşmiş olur. Artık bundan sonraki her namaz vakti içinde en az bir kere bu kanama hâli görülse, o kimse "ÖZÜRLÜ" sayılır.

  Çünkü, her namaz vakti içinde özür hâli tekerrür ettiği için, özrün devam ettiği ortaya çıkmış, özürlü sayılmanın ikinci şartı da böylece gerçekleşmiştir. Özür durumunun ortadan kalkması için, özür hâlinin bir namaz vakti içinde tamamen ortadan kalkması, hiç görülmemesi gereklidir. Böyle olan kimse, artık özürlü sayılmaktan çıkmış olur.

  Özür sâhipleri için, dînimiz büyük bir kolaylık göstermiştir. Bunların abdestleri, abdest bozucu özürleri devam ettiği halde bozulmaz. Bu halde iken namazlarını kılarlar. Abdest bozucu kan, irin, idrar gibi akıntıların kirlettiği yeri tekrar temizlemekle de mükellef tutulmazlar. Çünkü, bu kirler temizlendikten hemen sonra yeniden vâki olmaktadır.

  Meselâ, devamlı idrarı gelen bir kimsenin, abdestini idrar akıntısı bozmadığı gibi, gelen bu idrarın kirlettiği yeri yıkamak mecburiyeti de yoktur. İdrar kirletmesi mevcut olduğu halde namazını kılar. Dînimizin özür sâhiplerine sağladığı bu kolaylığa karşı, onların da dikkat edecekleri bir husus vardır. O da şudur:

  Özürlü olduğunu tesbit eden kimse, her namaz vakti için ayrı abdest alır, o vakit için aldığı bu abdestle dilediği kadar nafile veya kaza namazı kılabilir. Vitir ve cenaze namazlarını edâ edebilir. Özür sâhibinin aldığı abdest, sadece içinde bulunduğu namaz vakti süresince geçerlidir. Bir namaz vaktinin çıkıp diğer vaktin girmesiyle abdesti bozulur. Giren yeni vakit namazı için, yeniden abdest alması gerekir.

  Meselâ; bir özür sâhibi sabah namazı için vaktinde abdest alsa, bu abdesti sabah namazının vaktinin çıkmasına kadar muteberdir. Vaktin çıkmasıyla, yani, güneş doğmasıyla abdest bozulur, hükmü kalmaz. Artık bu abdestle hiçbir namaz kılamaz.

  İlave bilgi için tıklayınız:

  ÖZÜR

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet 4. Reklam

 5. 18
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,517
  Tecrübe Puanı: 98

  Cevap: Sürekli akıntı ve kanaması olan bir kişi nasıl abdest alıp ibadet eder?


  Hanefi mezhebinde de yolu var şafiide de.
  Abdest alıp, kanı durdur ve namazını kıl.


 6. 19
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamün aleyküm Benim kol altımda sürekli bir iltihapla karışık kan akıntısı söz konusu kol altımda peçete ile geziyorum benim sormak istediğim abdest konusu vakit girer girmezmi yani ezan okunur okunmazmı abdest almalıyım yoksa ezan okumadan daha önce abdest alıp ezan okunduğunda gidip namazımı kılayımmı? Yani konu hakkında Araştırma yaptım birçok yerden ama bir tanıdığım abim bana vakit girmeden önce abdest al mesela öğle namazını kıl sonra ikindi için ikindi vakti girmeden yine abdest al dedi bende size sormak istedim şimdiye kadar hep ezan okunur okunmaz abdest alıyordum ve camiye bile gitmez oldum bu durum yüzünden Allah’a emanet olun


 7. 20
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 16,685
  Tecrübe Puanı: 206

  Akıntı sürekli her vakit geliyorsa bu özre girer ama arada bir günde bir iki defa akıntı varsa özre girmez
  Özür durumu varsa vakit girdikten sonra abdest alınır ve namaz sırasında akarsa da namaza ve abdeste bir zararı olmaz.


+ Yorum Gönder
Git İlk 12