1. 1
  Fuzuli Üye
  Fuzuli
  Üye

  Üye No: 105444
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  Allah'ı Hissedemiyorum


  Selamun Aleyküm,

  Ben genç bir kardeşinizim. Çok şükür dinimin gereklerini yapıyorum.
  Fakat bir sıkıntım var. Bugüne kadar yaptığım ibadetlerde ne Allah'a ibadet ediyormuşum gibi hissettim ne de başka bir şey. Sadece yere boş boş kalkıp eğilmek gibi geldi bana. Bir türlü yaradana ibadet ediyormuş gibi hissedemedim. Nasıl kurtulacağım bu durumdan abilerim ablalarım ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  zeyn-eb Üye
  zeyn-eb
  Üye

  Üye No: 105419
  Mesaj Sayısı: 9
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Allah'ı Hissedemiyorum


  Size çok basit ve çok etkili bir yöntem söyleyim naçizane: Yemek yerken Allah'ı düşünün, o nimetleri size
  veren Rabbinizi düşünün; namazlarınızı da etki edecektir inşaAllah.


 3. 3
  Fuzuli Üye
  Fuzuli
  Üye

  Üye No: 105444
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Allah'ı Hissedemiyorum


  Allah razı olsun. Deneyeceğim inşaAllah.


 4. Reklam

 5. 4
  Ufkuaçık Üye
  Ufkuaçık
  Üye

  Üye No: 35628
  Mesaj Sayısı: 469
  Tecrübe Puanı: 6
  Yaş: 59

  Cevap: Allah'ı Hissedemiyorum


  Sevgili Fuzuli evladımız.....

  Sen ilk önce kime ve niye ibadet ettiğini kendi kendine sorgulamalısın.Eğer sen şeytanın vesvesesine kapılıp da "nasıl olsa bu namazı yat, kalk, doğrul!" gibi yapıyorsun yaptıkların boşa gidecek, var sen bu namazı hemen terket! diye kalbinden bir hutûrat (vesvese, vehim, evhamlar) geçmiş olabilir.Sen hiçbir zaman bu hutûrata kapılıp da namazlarını terketmeyesin.Zira bunlar gelip geçicidir.Şeytanın tuzaklarıdır .Seni aldatmaya, ibadetlerini aksatmaya yönlendiriyor.Dikkat et, o nice insanlara böyle vesveseler vererek dosdoğru yoldan saptırmıştır.

  Senin şimdi yapacağın bir şey var, o da şudur."Ben Allah'ın rızasını nasıl kazanabilirim?.Ne yapmam gerekiyor, ilmim ne derecededir?.Ben, öğrendiklerimi Allah rızası için yapmıyorsam bu yaptıklarımın hesabını Allah'ın huzurunda nasıl verebilirim?.Elalem cennete giderken ben büyük bir pişmanlık ve hasretlikle cehenneme gönderilirsem acaba halim nice olur?." diye kendi kendine telkin et!.Bak, işte o zaman ufkun açılacak ve kalben içinde huzur bulacaksın. Şu ayetler sana büyük bir ümit ve teselli olsun.Beni de acizane olarak dualarında eksik etmeyesin.Allah senin kalpgözünü açsın ve gerçek anlamda kul olmaya ve ibadet etmeye muvaffakiyet nasip etsin (Amîn)


  Sabredenlerin mükafatını yapmakta olduklarının daha güzeliyle vereceğiz (Nahl suresi-96)

  Sabredenlere, mükafatlar hesapsız verilir. [Zümer Suresi 10]


  Ey iman edenler, Allah’tan sabır ve namazla yardım isteyin. Allahü teâlâ elbette sabredenlerle beraberdir.
  [Bakara Suresi- 153]

  İnkâr edenler ve (insanları) Allah yolundan alıkoyanlar var ya; işte Allah onların bütün amellerini boşa çıkarır.” (Muhammed Suresi- 1)

  Bir kaç hadis vereyim sana...

  Allahü teâlâ buyurdu ki: Benim hükmüme razı olmayan ve verdiğim musibete sabretmeyen benden başka Rab arasın.
  [Taberani]

  Hak teâlâ, sabırlı ve ihlaslı olanı, sorguya çekmeden Cennete koyar.[Taberani]

  Allahü teâlâ buyurdu ki: "Kimin, bedenine, evladına veya malına bir musibet gelir, o da güzel sabrederse, kıyamette ona hesap sormaya hayâ ederim. [Hakim]

  İslam âlimleri buyuruyor ki:
  Belalar, sıkıntılar, cahil için sıkıntı ise de, Evliyaya, sevdiklerinden gelen her şey, tatlı gelir. Nimetlerden lezzet aldıkları gibi, belalardan da lezzet duyarlar. Hatta, bela sadece sevgilinin arzusu olup, kendi istekleri karışmadığı için, daha tatlı gelir. Nimetlerde bu lezzet bulunamaz. Çünkü, nimetlerde, nefislerinin istekleri de vardır. Bela gelince, nefisleri ağlamakta, inlemektedir. Bu büyükler, belayı nimetten daha çok sever. Bela, bunlara, nimetten daha tatlı gelir. Bunların dünyadan aldıkları lezzet, belalardan, musibetlerden gelmektedir. Dünyada dert ve bela olmasaydı, bunların gözünde, dünyanın hiç değeri olmazdı. Dünyanın acı olayları olmasaydı, onu boş, abes görürlerdi. Belaya sabrettikleri için de, büyük nimetlere kavuşacaklardır.

  Her namazın peşinden şu ayeti 3 veya 7 kere oku ve Allah'a tevekkül et!...

  "Hasbiyallahü la ilahe illa hû, aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül-arşil-azîm"ayet-i kerimeyi okuyanın Allahü teâlâ sıkıntısını giderir.


  Evet,Bir kimse inkâr konumuna düşerse dünyada yaptığı iyi ve yararlı amellerin karşılığını dünyada görse bile (Ahkâf Suresi-20) ahirette hiçbir yararını göremez. Çünkü imansız amelin ahirette hiçbir faydası olmaz, çünkü kâfirin dünyada yaptığı ameller boşa gitmiştir:

  “Her kim iman edilmesi gerekenleri inkâr ederse bütün ameli boşa gider ve bu kimse ahirette ziyana uğrayanlardan olur.” (Maide Suresi- 5)

  “İnkâr edenlere gelince, yıkım onlara! Allah, onların işlerini boşa çıkarmıştır. Bu, Allah’ın indirdiğini beğenmemeleri ve Allah’ın onların amellerini boşa çıkarması sebebiyledir.” (Muhammed Suresi- 8-9)

  İnsan; aklını, idrakini ve yeteneklerini iyi kullandığı, varlık âlemini ve Allah’ın son mesajı Kur’an-ı Kerim’i incelediği zaman kendisini inkârdan kurtarır ve iman eder. Kâfirlerin inkâr bataklığından kurtarılması konusunda müminlere önemli görevler düşmektedir. Mümin söz, eylem ve davranışı ile insanları imana davet etmekle yükümlüdür. Bu yükümlülükten hiçbir kimse kendisini müstağni sayamaz. Müslüman olarak biz her zaman, her yerde ve her fırsatta Rabbimizi, Peygamberimizi, kitabımızı, iman, ibadet ve ahlakımızı insanlara anlatmalı ve İslam’a uygun yaşantımızla göstermekle yükümlüyüz.

  ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN..

  Not:Kafana takılan bir soru veya mesele varsa elimizden geldiği kadar cevaplamaya çalışırız.

  Allah'a emanet ol, Selamün aleyküm... 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben hep Allah tan kendimin bu benliğimin düzelmesi için dua ediyorum ama kendimin çok kötü biri olduğunu düşünüyorum hiç birşey hissetmiyorum hep başkaları için yaşıyorum kendimi önemsiz değersiz görüyorum baktığım bilmemem gereken şwyleri bilemiyorum ne yaptığımı bilmiyorum bu küçğklüğümden beri bende böyle kendimi anlatamıyorum çünkü kendimi bilmiyorum bunun içşn namaz kılıyorum ana o huzura kavuşamıyorum


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam ben bundan 4 ay önce felaket derece de vesvese aldım ve en sonunda da bunu kendi düşüncem gibi hissettim 4 aydır devam ediyordu ve ayda bir kez yeniyordum ve hem yenmek istiyordum ızdırap acı çekiyordum hep ağlamaktaydım psikolojim bozulmuştu. Ama sonrasında bunlsr benden bir gitti hiç bir şekilde dinde gibi hissetmiyorum ve hiçbir şey hissetmiyorum artık düzeldim gibi oldu ağlamıyorum ama inancım yok gibi yani aslında düzelme değil de daha kötüye gitme oldu. İçimde nedenini bilmediğim bir mahzunluk var yediğim önümde yemediğim arkamda gibi öncesinde bu durumdan kurtulmak için dinin gerektirdiği ger şeyi yapıyordum ve Allahı hissediyordum şimdi ise haşa yaratıcı yok gibi geliyor beynim bulandı ben hep öncesinde yaratıcı var ve evet eskisi gibi hissedilen aklım kabuk edecek diyordum aklım kabul etmiyor gibi sanki şimdi dil işe hiç bir zaman inancım yok demedim diyemem korkuyorum ama büsbütün var da diyemiyorum öncesinde bu süreçte cehennemi düşünerek kafayı yiyecek gibi oluyordum ve kurtulmaya çalışıyordum. Şimdi yorulmuş gibi hiisediyorum ya da psikolojiksen anlamış değişim keşke ben başda bir yardım alsaydım gitmedim psikologa falan belki o zaman düzelirdim. Şimdi tuhaf hissediyorum hem de çok tuhaf


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kardeşim namazini iyi kil tesbih namazı kıl gece teheccudde kalk ve gözyaşları ile dua et senin bu yasadigin durumu bende su anda yaşıyorum dediklerimi yap kurtulursun 1000 defa kalbinden Allah de ve güzel kardeşim asla ümitsizliğe kapılma tamamı allah yardımcın olsun ama dedigim gibi içine oturan o kotu hissi yen hadi allaha emanet ol haram lokma yeme dua al kalp kırma


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kardeşim aynı durumu bende yaşıyorum şu an. İçimde bi mahzunluk var kalbimi hissetmiyorum kendimi Allah'a karşı günahkar hissediyorum sanki inanmiyormus gibi bi his var icimde anlayamadim. Namazlarima devam ediyorum ancak bu durum zorluyor beni. Dua ederken bile zorlaniyorum cok tuhaf bi haldeyim. Cozumu nedir bunun bilgilendirirseniz sevinirim. Allah yardimcimiz olsun.


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  merhaba,

  bu konu hakkındaki soru ve sorunlarınıza cevap verebilecek, çözüm bulabilecek yetkinlikte bir kişiyi burada bulmanız mümkün değil maalesef.

  bunun bir tek çözümü var. size mahsus, şahsınıza yardım etmek için özel olarak Allah tarafından görevlendirilmiş bir rehberiniz var. Onların her birine mürşid (irşad eden, doğru yolu gösteren, gafletten uyandıran) denir. bu kişiyi bulmanız, rehberliğine tabi olmanız gerekiyor. kendisini bir çeşit ruh doktoru olarak düşünebilirsiniz. psikiyatr değil, gerçekten ruhunuzun doktoru.. ruhun ihtiyaçlarını ve rahatsızlıklarını bilen, bu konuda çare bulmaya ehil ve yetkili olan kişi, özellikle de sizin ruhunuzun.

  şimdiki soru şu, onu nasıl bulacaksınız.. sizi herhangi bir kişiye yönlendiremem. zira bu konuşmadaki kişilerin her birinin mürşidi, diğerinden farklı bir kişi olabilir. onu bulmak için yapmanız gereken, akşam namazlarının ardından, seccadenizden kalmadan ve başka bir kimseyle konuşmadan, mümkün olduğunca sessiz / huzurlu bir ortamda, aceleye getirmeden, 25 adet "estağfurullah" dedikten sonra Cenab-ı Hakk'tan sizi mürşidinize ulaştırmasını niyaz etmeniz.

  bu konuda kendinizi bir doktora teslim edecek gibi, teslim olmaya hazır olursanız kısa bir sürede netice alacaksınız. samimiyet dereceniz bu konuda çok etkili.

  mürşidi ile ilk irtibatı kimileri rüyasında kuruyor, kimilerine ummadıkları bir tanıdıkları tarafından bilgi veriliyor, kimileri tesadüfen onun bulunduğu yere gidiyor vb. şekillerde fakat kesinlikle mürşidinize ulaşıyorsunuz.

  sonra nasıl mı düzelecek bu arızi durum..
  "o" ne derse yapacaksınız. doktorun bana verdiği eşki şurubu içmeye direnmemem gibi ;) size öğretecek ve denetleyecek. bir öğretmen, bir rehber olacak. inşallah bu sıkıntılarınız ve belki de daha az önemli gibi olan ya da farkında bile olmadığınız başka ruhsal sıkıntılarınız da ortadan kalacak.


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Nerdeyse 1 sene olmus ama bende tam olarak ayni şeyleri hissediyorum çok boşluktayım


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bende yaklaşık 2 aydır imani konularda şüphe tarzında vesveseler yaşıyorum.Kainattan deliller bularak özellikle internetten risalei nur sohbetleri dinleyerek bu vesveseleri yenmeye çalıştım.Sanki onları yenmiş gibiyim ama yukarıda bi arkadaşın yazdığı gibi aklım kabul etmek istemiyor islam ile ilgili şeyleri.Bu vesveseler başlamadan önce çok huzurlu namaz kılıyordum bu vesveseler geldikten sonra ne namazlarımdan ne ibadetlerimden tat olamaz oldum.Sanki samimi değilmişim içimden inanmıyomuşum gibi geliyor.Kendime sürekli bizi Allah yarattı bizi imtihan için dünyaya gönderdi diye söylüyorum ama sürekli ben desemde eski haline dönüyo sabah bi uyanıyorum en başa sarmış gibi tekrar kendime nasihat ediyorum ama yoruldumda artık kalpten Allahı da hissedemiyorum eskiden namaz kılarken dua ederken huzur bulurdum şehit olmak için can atardım ama şimdi onlar gitti islami bir meselede tarafda olamıyorum zorluyorum kendimi ama olamıyorum eskisi gibi psikiyatriye de gittim ilaçda kullanıyorum ama bilmiyorum zamanla düzelir mi çünkü normal bir hastalık olsa canın acır ama bu ebedi olarak cehennem azabında kalma korkusu insanı mahvediyo moralini düzeltemiyor insan yukarıda yazanlar düzeldi mi zamanla gider mi bu düşünceler.Boşlukta gibiyim kurtulmak istiyorum bu duygulardan düşüncelerden olmuyo yoruldum artık bunları düşünmekten de sürekli içimden bi ses ne zorluyosun kendini bırak uğraşma diyo bende diyorum belki imtihanımdır Allah beni imtihan ediyor diyorum.Bunun çaresini bulan varsa yazsın Allah rızası için.


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bak kardeşim şeytan senin ile fena halde uğraşıyor sen ona aldanma sakın! Sen birşey hissetmesende devam et ibadetlerine Allah a dua et Tevbe et ve herşey düzelecektir insAllah. Hırsız boş eve girmez seytanda senin ile uğraşıyor çünkü sen boş biri değilsin kendini üzme.


 14. 13
  vel Fecr Üye
  vel Fecr
  Üye

  Üye No: 116932
  Mesaj Sayısı: 1,264
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Ahir Zaman

  bunu şu şekilde yenebilrisiniz o da rabbinizi tanımaktır. bir alim " kişi rabbini bilirse kendini bilir " der.

  yani size düşen rabinizi tanımaktır. isim ve sıfatlarını tek tek açıklamaları ile okumanızda ve tefekkür etmenizde fayda var.

  mesela; rezzak rızık veren.
  zuntikam: intikam alanların en hayırlısı
  şafi , şifa veren
  latif ; lütfeden
  tevvab : tövbeleri kabul eden vs vs. hayatınız ona göre şekillenecek inş.


 15. 14
  ayseiclal99 Emekli
  ayseiclal99
  Emekli

  Üye No: 116763
  Mesaj Sayısı: 83
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: ankara

  Banada oluyordu ama geçti,gidin deniz kenarında yürüyün,ağaçlara çiçeklere bakıp temiz hava alın.Rahman suresini dinleyin.Tam anlamıyla tefekkür edersiniz.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son