1. 1
  ugur2015 Üye
  ugur2015
  Üye

  Üye No: 106245
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1

  Oy Vermemek günah mı?


  Selamün Aleyküm benim sormak istediğim soru ben internette dolaşırken oy vermeyin şirktir falan diyordu bende saf gibi inanıp oy vermedim.
  şimdi öyle pişmanım ki son yaşananlardan dolayı çok korkuyorum hepsi benim yüzünden olduğunu düşünüyorum vicdanım hiç rahat değil. tövbe etsem allah beni bağışlarmı? :agla: :agla:

  İlgili Yazılar

 2. 2
  doganozguc Üye
  doganozguc
  Üye

  Üye No: 106197
  Mesaj Sayısı: 43
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: Mersin

  Cevap: Oy Vermemek


  Müslümanımızın bilgi ve bilinç seviyesini gösteren hususlardan biri de budur; her seçim zamanı böyle söyleyen ve bunu yaymakla kendilerince şirkten kaçınmaya çağıran vatandaşlarımız olur.

  Mantık şudur: Türkiye Cumhuriyeti bir şeriat devleti değildir. Demokrasi de İslam değildir. Partiler demokrasinin kurumlarıdır. O halde herhangi bir partiye oy vermek Allah'ın hükmünden başka bir hükmü, yani başka bir yönetim biçimini istemek, onu kabullenmek demektir. Oysa 'Kim Allah'ın indirdikleriyle hükmetmezse ya kâfirdir, ya zalimdir, ya da fasıktır' (5/44,45,47). Önce malumu bir kez daha ilam edelim: Türkiye elbette bir şeriat devleti değildir.
  Demokrasi de elbette İslam değildir, İslam da demokrasi değildir. İslam bir devlet kuracak olsa elbette bugünkü anlamıyla demokratik bir devlet kurmayacaktır. Ne var ki demokrasi içi boş bir şablondur. İnsanlara bir değer ya da inanç dayatmaz.

  Demokrasinin temel rüknü, halkın kendisini yönetenleri seçmesi, beğenmediğinde de değiştirebilmesidir. Bunun dışında demokrasi için söylenenlerin hepsi doğal hukukun ve evrensel ahlakın verileridir, demokrasi değildir. Bu iki şartı İslam da kabul eder. Dolayısıyla İslam demokrasi değildir ama demokrasinin içi İslam'la doldurulabilir.

  Az kötüyü seçmek de yine kötülükten yana olmaktır ve oy vermezlerse ne olur? Verselerdi yüz seçmenin mesela elli beşi az kötüyü iktidara getirecek ve çok kötü kırk beş kişide kalacakken, vermedikleri takdirde az kötü kırka düşecek, çok kötü yüzde altmış oyla iktidara gelmiş olacaktır. Bu durumda işte o çok kötünün seçilmesini sağlayanlar bu akıllı şeriatçılardır.


 3. 3
  @hmet Özel Üye
  @hmet
  Özel Üye

  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 4,740
  Tecrübe Puanı: 51
  Yer: gölbaşı

  Cevap: Oy Vermemek


  Oy veren herkes sorumludur. İyiye vermediğinden ve kötüye vermişse verdiğinden.
  Oy vermek şir değil bir görevdir, herkes Allaha yakın olanı seçmek zorundadır.


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Oy Vermemek günah mı?


  Seçilen kişilerin belli islami vasıflara sahip olup olmadığı irdelenmeden araştırılmadan yapılan seçimlerin islama aykırı olduğu kanaatindeyim.

  Şöyleki; bizi yöneteceklerde Allah korkusu geri kaldığında adı İslamcı da olsa şeriatçı da olsa bu kimlikler sözde kalıyor, ve bu kişilerin islami yönetimden ziyade kendi yapmacık zihniyetlerine gore yapmacık bir din anlayışları olduğunu görüyoruz.

  Yani içki, kumar, şans oyunları, faiz, vb. pislikleri ortadan kaldıracak bir parti var dır belki o da dindar görünümlü cahil insanlar tarafından secilemiyor maalesef


 6. 5
  @hmet Özel Üye
  @hmet
  Özel Üye

  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 4,740
  Tecrübe Puanı: 51
  Yer: gölbaşı

  Alıntı
  seçimlerin islama aykırı olduğu kanaatindeyim.
  İslama en yakın olanı desteklemek bir görevdir.


+ Yorum Gönder