1. 1
  gkr Üye
  gkr
  Üye

  Üye No: 107617
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Tesettür hakkında kaç ayet var?


  Kuran'da tesettürle ilgili kaç tane ayet vardır ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 5,721
  Tecrübe Puanı: 67

  Cevap: Tesettür hakkında kaç ayet var?


  Tesettür-Örtünme hakkında Kuranı kerimde iki ayet var

  Nur süresi 31, Ahzab süresi 59. ayetler.


  31. Mü'min kadınlara da söyle: Gözlerini kapasınlar; namus ve iffetlerini korusunlar. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zînetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, ellerinin altında bululan köleleri, erkeklerden, kadına ihtiyacı kalmamış hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zînetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zînetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü'minler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.

  59. Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına cilbâblarını üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. 3. 3
  ismail1 Üye
  ismail1
  Üye

  Üye No: 122292
  Mesaj Sayısı: 16
  Tecrübe Puanı: 1

  Yorum: Tesettür hakkında kaç ayet var?


  Bazı kişiler tesettürde baş örtüsünün bizzat geçmediğini söylüyor böyle kişilere ne cavap verilmeli


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Tesettür hakkında kaç ayet var?


  gayrimüslimler bile müslümanların namaz kıldıklarını örtündüklerini bilir. müslümanlar namaz diye bir şey var onu kılıyorlar, örtünüyorlar der.


 6. 5
  ismail1 Üye
  ismail1
  Üye

  Üye No: 122292
  Mesaj Sayısı: 16
  Tecrübe Puanı: 1

  Kuranda başörtüsünün geçmediğini söylüyorlar yazacaktım


 7. 6
  muvaffak Özel Üye
  muvaffak
  Özel Üye

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 704
  Tecrübe Puanı: 11

  Nur Suresi 31.ayetin mealinde; "Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Açıkta kalanlardan başka süslerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerinden bağlasınlar. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kadınları, hizmetlerinde bulunan köleleri ve câriyeleri, cinsel arzusu bulunmayan erkek hizmetçiler, kadınların cinselliklerinin farkında olmayan çocuklar dışında kimseye süslerini göstermesinler. Yürürken, gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin, umulur ki kurtuluşa erersiniz!" Altını çizdiğimiz yer başın örtülmesiyle direkt olarak bağlantılıdır. Ayetlerin indikten sonra Müslüman kadınların tesettürü baş bağlarından başlatıp ayaklarına kadar süren bir tesettür şekliyle tesettürlendikleri açıktır. Meal farklılıklarından dolayı ayet reddedilmez, bu büyük bir yanlıştır.


 8. 7
  ismail1 Üye
  ismail1
  Üye

  Üye No: 122292
  Mesaj Sayısı: 16
  Tecrübe Puanı: 1

  Ben haşa reddetmiyorum sadece mealde geçen başörtüsü ibaresinin aslında kuranda geçmediği söyleniyor cilbab geçiyor diyenler var cilbab baş örtüsü değildir diyenler bar bunlara karşı cevap verebilmek için sizden yardim istedim


 9. 8
  vel Fecr Üye
  vel Fecr
  Üye

  Üye No: 116932
  Mesaj Sayısı: 1,264
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Ahir Zaman

  baş örtüsü olarak alırsan mesele eksik kalır.
  islam sadece baş örtüsü değil tesettürü emrediyor. böyle git meselede.


 10. 9
  muvaffak Özel Üye
  muvaffak
  Özel Üye

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 704
  Tecrübe Puanı: 11

  Diyanet İşleri Başkanlığı tefsirinden direkt alıntılayarak anlamaya çalışalım:

  "“Başörtülerini yakalarının üzerinden bağlasınlar” emri, bir Câhiliye âdetini değiştirmekte, kadınların uygun bir örtüyle başlarını, boyun ve göğüslerini örtmelerini gerekli kılmaktadır. Bu emirden önce kadınların çoğu, eski âdetlerine uyarak başlarına aldıkları örtünün uçlarını omuzlarının arkasına atarlar ve ön tarafı açık bırakırlardı. Hz. Âişe’nin anlattığına göre bu âyet tebliğ edildiğinde camide bulunan kadınlar hemen alt giysilerinden (izar) birer parça yırtarak bunu başörtüsü yapmışlar ve istenen yerleri kapatmışlardı (Buhârî, “Tefsîr”, 24/12; EbûDâvûd, “Libâs”, 30-32).

  Eğer reddedilmek istenirse verilen emirlerin çoğunun reddedilmesinin bir yolu olabilir. Fakat zaten Kuran'da bahsedilen tesettür biçimi sadece başörtüsünden ibaret olmadığı için de denilebilecek birçok şey vardır. Tesettür başörtüsünden başlayıp ayaklara kadar uzanan bir süreçtir. Reddeden kişiler reddetmekle yanılgı içindedirler, başka da diyecek bir sözümüz yoktur. Ümmet kadınlarının binlerce yıllık yapmakta olduğu tesettür şekline ilimden yoksun birkaç kişinin çıkıp karınlarından konuşmasını ciddiye alacak değiliz. Tesettür hakkında okumak isterseniz İslam Ansiklopedisi'nde birçok makale bulunmaktadır.


+ Yorum Gönder