İnsan kendi kaderini kendisi mi çizer 5 üzerinden 4.63 | Toplam : 8 kişi
 1. 1
  karamsar17 Üye
  karamsar17
  Üye

  Üye No: 111144
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  İnsan Kaderini Kendi Mi Çizer..?


  merhabalar ben 19 yaşında bir bayanım sınava hazırlanıyorum 3.senem sorum insan kaderini kendimi çizer?Ben ortaokul yıllarımda çok çalışkandım liseye geçince ise arkadaşlarımın psikolojik şiddetine maruz kaldım ilk yıl deprsyona girdim ve çalışamıyordum derslerim berbattı.Lise 2 de ise dershaneye yazıldım ama yine başarısız oldum çünkü dersler beni zorluyordu vede gereken çabayı gostermiyordum ve cabamı yeterli görüyordum yada çalışsam da yapamıyordum lise3 notlarım biraz düzeldi lise sonda ise hiç çalışamadım okul değiştirdiğim için.Sonra mezuna kaldım basta iyi gidsiyordu sonra birden bıraktım Bu yıl ailem son şans verdi ..Aileme çok yük oldugum için derslerim kötü odlugu için geçmişte yaşadıgım olumsuzluklar ıcın cok uzuluyorum bır yolu da yok gibi hataları duzeltmenın sonucta unıye arkadaşlarımdang gec gıdcem cok uzuluyorum............bunların hepsi kader mı sizce benım dusuncem benım hbayatımda oncelıgım derslerımdı Allahı tanımıyordum bıle basıma musıbetler gele gele namaza basladım Allahı tanıdım

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Yaralı Melle Özel Üye
  Yaralı Melle
  Özel Üye

  Üye No: 109405
  Mesaj Sayısı: 168
  Tecrübe Puanı: 2

  Yorum: İnsan Kaderini Kendi Mi Çizer..?


  Allah hidayetten ayırmasın.
  Allah Teala İnsana irade vermiş ve kendi seçimini yapmasına fırsat vermiştir. Allah asla bizi zorlamaz yoksa sınava tabi olmanın bir anlamı da olmaz.


 3. 3
  Muhammed الله اكبر
  Muhammed
  الله اكبر

  Üye No: 76755
  Mesaj Sayısı: 3,575
  Tecrübe Puanı: 36
  Yaş: 30
  Yer: Türkiye


  Bu söz aslında doğru değildir. Neden?...
  Çünkü bu, kaderin tarifi ile ters düşen bir sözdür.
  Kader, Allah'ın kainatı yaratmadan önce, ezelî lmi ile herşeyi önceden bilip kader defterine yazması demektir.
  Yani kader yazılmış ve hadis-i şerifte ifade edildiği gibi mürekkeb kurumuştur. (Kalem yazdı. Mürekkebi kurudu.-Buhari-)
  Allah (cc) kaderi Levh-i Mahfuz'a yazmıştır ve kader yazma işlemi bitmiştir. İnsanın kader yazması diye bir icraati yoktur, olamaz da...
  Fakat bu yanlış cümleyi, insanlar bazen doğru bir maksad için kullanırlar. O da şudur:
  "Her şey gerçi kaderde önceden yazılmıştır ama insan kendi amellerini hür iradesiyle işler. Önceden orada yazılmış olması insanın iradesini ibtal etmez. Çünkü Allah gelecekte senin öyle yapacağını görmüş ve öyle yazmış. Görmeden yazmış da sen artık mecbur öyle yapıyor değilsin" demek isterler.
  Ayrıca insan hayatına yalnızca kendi iradesi yön vermez. Asıl olan Allah'ın iradesidir. O herşeye hâkimdir. İnsanın doğumu, ölümü, rızık mikdarı gibi, başına gelen pek çok olayda ilâhî irade esastır.
  Fakat insan günahları ve sevabları muhakkak kendi iradesi ile kazanır. Allah'ın külli iradesi insanın böyle ammelerinde kulun iradesini kendi külli iradesinin tecellisi için âdi bir şart yapmıştır. Kul dilemedikçe ona zorla hayır veya şer işletmez. Önce kul bir fiil işlemeyi diler; sonra Allah da bu fiili yaratmayı diler ve yaratır.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder