İmsak saati kime göre neye göre? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  lastworld Üye
  lastworld
  Üye

  Üye No: 112407
  Mesaj Sayısı: 7
  Tecrübe Puanı: 1

  İmsak saati kime göre neye göre?


  Selamun aleykum.
  Bu zamana kadar hep diyanet takvimlerindeki imsak saatlerini dikkate aldik. Bursa'da yaşyorum. Şu anda imsak saati 3.38 görünüyor imsakiyelerde. Fakat bugün arkadaşlarımla konuşurken biz fazilet takvimine göre oruca bağyoruz. 3.18'de imsak oluyor dediler.
  Eve gelip bir fazilet takvimine baktığımda gerçekten 3.18 yazıyordu fakat elimizdeki imsakiyede imsak vakti 3.38 görünüyor. Bizim tuttuklarimiz kabul oluyor mu gercekten oruc tutuyormuyuz Åpheye düştüm. Yardimci olun lütfen.
  Teşekkür ederim.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 5,458
  Tecrübe Puanı: 86
  Yer: Türkiye

  Yorum: İmsak saati kime göre neye göre?


  Diyanet işleri başkanlığı takvimini nasıl ve kimler tarafından hazırladığını açıklamıştır. Diyanetten daha iyi uzaman bir ekip yoktur okuyun araştırın birilerinin fitnesine kanmayın

  Alıntı
  Takvim konusunda Diyanet Açıklaması:

  "İmsak vaktinin hesapla belirlenmesi yeni bir hadise değildir. Namaz vakitlerinin hesaplarla belirlenmeye başladığı hicri üçüncü asırdan itibaren imsak vakitleri de hesapla belirlenmektedir. Müslüman astronomi alimleri geçmişten günümüze imsak vakitlerinin hesaplanmasında genellikle bugün Diyanet İşleri Başkanlığının imsakin hesaplanmasında esas aldığı kriterleri benimseyerek 'Fecri sadık'ı tespit edegelmişlerdir.
  Geçmiş İslam alimlerinin büyük çoğunluğu, imsakin hesaplanmasında Diyanet İşleri Başkanlığının esas aldığı 18º yi benimseyerek 'fecri sadık'ı hesaplamışlardır. Bazıları ise daha ihtiyatlı davranmak üzere 19º yi esas almışlardır. 1949 yılında Diyanet İşleri Başkanı Ahmet Hamdi Akseki'nin talimatıyla Kandilli Rasathanesinin kurucusu Prof. Fatin Gökmen başkanlığında Kamil Miras, İstanbul Müftüsü Ömer Nasuhi Bilmen, Eyyüp Müftüsü İsmail Habib Erzen ve Muvaakıt Yusuf Ziya Gökçe'den oluşan komisyon da imsakin belirlenmesi için 19º yi esas almıştır. Ancak Başkanlığımız, 1982 yılında imsak vaktinden temkini kaldırdığı sırada İslamın kolaylaştırma ilkesi doğrultusunda 19º yerine bilimsel bir kriter olan 18º'yi benimsemiştir."
  -"En ihtiyatlı görüş tercih edildi"
  İslam dünyasının neredeyse tamamına yakınının imsak vaktinin hesaplanmasında Diyanet işleri Başkanlığının imsakin belirlenmesinde esas aldığı ölçüyü benimsediği vurgulanan açaklamada, bu itibarla geçmişteki İslam astronomlarının bu meseleyi anlamadığı, İslam dünyasındaki onlarca İslami Astronomi cemiyetinin bu işi bilmediği, şimdilerde birilerinin bu işi doğru anlamaya başladığı gibi bir sonuca götürecek yaklaşımlarla milletimizin zihninde tereddütler uyandırmaya çalışılmasının isabetli olmadığı belirtildi.

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, orucun başlangıç vakti konusunda fıkıh kitaplarında yer alan farklı görüşleri bildiği dile getirilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

  "Ancak Başkanlık, sorumluluk sahibi bir kurum olarak fetvaya esas olan en ihtiyatlı görüşü tercih ederek imsak vakitlerini hesaplamaktadır. Başkanlığın bu tercihi, vaktin ilk sınırını tespit esasına dayanmaktadır. Bunu da bilimsel bir kriteri esas alarak gerçekleştirmektedir.
  Diyanet İşleri Başkanlığı, imsakin belirlenmesinde bilimsel bir kriter olarak astronomik tanın başlangıcı olan 18º'yi esas almaktadır. Böyle bilimsel bir kriter ölçü alınmadığı takdirde toplum içinde birliğin sağlanması asla mümkün değildir. Bu hususta bugün şikâyet edilen tablo gibi manzaralar ortaya çıkar. Nitekim günümüzdeki uygulamalarda kimi takvimler imsak vaktini Diyanet takviminden yaklaşık 20 dakika önce başlatırken kimileri Diyanet takviminden bir saatten daha fazla bir süre sonra başlatmaktadır.

  Başkanlığımız ibadet vakitlerine ilişkin olarak dile getirilen her türlü görüş ve düşünceyi ciddiyetle takip etmenin bir gereği olarak imsak ve yatsı vakitlerinin bilimsel gözlem yöntemleriyle belirlenmesi için Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ile ortak bir gözlem projesi yürütmektedir.

  Şu ana kadarki gözlemler Ankara Bâlâ ilçesindeki bin 500 rakımlı Beynam ormanları, Bolu'nun Gerede İlçesindeki bin 900 rakımlı Arkut Dağı ile Türkiye'nin güneyinde ve deniz seviyesindeki Mersin'in Anamur ilçesinde yürütülmüştür.

  Gözlem çalışmalarının insan gözüne endeksli aletlerle yapılan kısmında sonuca ulaşılmıştır. Buna göre; Başkanlık takvimlerinde hesaplanan imsak vakitleri ile fecirde ortalama tan beyazlığının başlama vakti arasında ise -0.8 +- 3.5 dakika fark görülmüştür. Bu sonuç, güneşin 17.8 derece ufka yaklaştığı zamana denk gelmektedir. Başkanlık takvimlerinde yatsı vakti için güneşin 17º ufkun altına inişinin, imsak vakti için ise güneşin ufka 18º yaklaşması ölçüsünün esas kabul edildiği dikkate alındığında insan gözüne endeksli aletsel rasatlarla yapılan gözlem sonuçlarının Başkanlık takviminde verilen imsak vakti ile örtüştüğü görülmüş ve bu sonuçlar Ramazandan önce Diyanet işleri Başkanımız tarafından halkımızla ve basınımızla paylaşılmıştır.

  Gerek aletsel gözlemlerle ve gerek çıplak gözle yapılan rasatlarla ulaşılan sonuçlarda şu ana kadar, günümüzde seslendirilmeye başlayan ve imsakin güneşin 10º ufka yaklaşmasından daha az bir zamana tekabül eden bir vakitte başlatılması yolundaki görüşü destekleyen en ufak bir bulguya rastlanmamıştır. Zaten söz konusu iddia sahiplerinin dile getirdiği görüşleri İslam tarihi boyunca kabul eden hiçbir ciddi ilim insanı olmadığı gibi günümüz İslam dünyasında bu alanda söz sahibi olan hiçbir ilim insanı ve astronom da benimsememektedir." 3. 3
  AraxieL Üye
  AraxieL
  Üye

  Üye No: 112427
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  Kafam Çok Karışık İmsak Saati Konusunda


  Arkadaşlar Ben Sahura Kadar Ayakta Kaldım Sahurumu YaPtım ezan okundu bende niyet ettim sonra aradan 18 dakika geçti bende tutmicam dedim niyetimi bozdum internete baktım diyanet cok erken okuyormus falan diye işte fecr Vakti falan filan bende iyi dedim yarın oruc tutmam diye suyumu içtim fakat korkuyorum ya diyanetin imsak saati dogruysa arkadaşlar orucum bozulurmu kefaret gerekirmi lutfen soyleyin BU ARADA LUTFEN KOPYALA YAPISTIR YAPMAYIN İSTEMİYORUM OKUDUM ONLARI! Lütfen soyleyin bana mantıklı gelmişti.. ne bilim diyanet erken okuyor diye dusundum lütfen cevaPlayın cok korkuyorum


 4. Reklam

 5. 4
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,672
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: İmsak saati kime göre neye göre?


  Sen işine geleninin yapmışsın sadece. Oruç imsak ile başlar ve orucun bozulmuştur. Niyetinden vazgeçme düşüncesine girmiş olman uygun bir düşünce değil. Oruç namaz gibi farzdır yani bir emirdir. Dileyen tutmaz diye bir şey yoktur. Orucun bozulmuştur Ramazandan sonra bir gün kaza edersin.


+ Yorum Gönder