İslamın arap dini gibi gösterilmesi 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  HamzaT33 Üye
  HamzaT33
  Üye

  Üye No: 120670
  Mesaj Sayısı: 58
  Tecrübe Puanı: 1

  İslamın arap dini gibi gösterilmesi


  Pek çok ateist ve diğer dine mensup olanlar dinimiz İslamiyetin arap dini olduğunu savunuyor, evet arap değil hepimizin dini kitabımızda evrensel biliyorum ama böyle iddialar karşımıza çıktığında verecek cevap aklıma gelmiyor İslamiyetin hepimizin dini olduğuna dair verilecek cevaplar söyleyebilir misiniz

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: İslamın arap dini gibi gösterilmesi


  Ateistlerin düşündükleri şey şu: eğer Allah bir kitap göndericekse bütün insanlara aynı anda göndermeli ve insanlar arasında dilsel bir farklılık olmasın ki herkese bu kitap hitap etsin. Ama böyle bir durumda ırk diye bir kavramın olmaması lazım. Baktığımızda ise insanlar birçok farklı topluluktan meydana geliyor. Yani onların bahsettiği gibi bir durumun olması imkansız. Allah bir kitap göndereceği zaman bu kavimlerden birini seçer ve daha sonra o kitap bu kavim üzerinden diğer kavimlere de ulaşabilir. Allah son mesajını göndermek için Arap toplumunu seçmiş. Çünkü Allah ancak mesajlarını sapıtmış, doğru yoldan uzaklaşmış toplumlara gönderir. Araplar da bu toplumlardan biriydi. Bu gönderilen kitapların da anlaşılması için kitabın içindekilerinin o topluma hitap etmesi lazım. Onların alışık olduğu şeylerden de bahsetmesi lazım ki anlamaları kolay olsun. O yüzden Kuran'da hep Arap toplumunun karşılaşacağı örnekler verilir. Dağlar, develer, hurma, sinek vs. Allah eğer başka bir kavim seçse bu sefer onların çevrelerinde görebileceği örneklerden bir kitap gönderirdi. Fakat bu durum mesajın evrenselliğine ters değil. Çünkü toplumlar farklı kültürlerden meydana gelse de insanlar farklı kültürlere ait olsa da özü itibari ile insandırlar. Temel duygular bütün insalarda aynıdır. O yüzden kitabın bölgesel örneklemelerinden faydalarak bütün insanlara hitap eden mesajlar, öğütler çıkartılabilir.
  Şunu tekrar etmek istiyorum. Allah'ın bütün insanlara tek bir dilde kitap yollaması için bütün insanlığın tek bir toplum olması lazım. Ten rengi farklılıkları, dil farklılıkları, coğrafi koşullara bağlı olarak kültürel farklılıkların olmaması lazım. Ama böyle bir durum söz konusu değil. O yüzden Allah zaten bir kitap göndereceğinde herhangi bir kavmi seçiyor böyle bir durum olmadığı için.


+ Yorum Gönder