Üzerimde Nazar Mı Var? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  patala08 Üye
  patala08
  Üye

  Üye No: 121530
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  Üzerimde Nazar Mı Var?


  Merhaba. 23 yasındayım ve hayatım boyunca yaşadığım bir sıkıntıyı dile getirmek istiyorum. Hayatımda sürekli olumsuz şeyler oluyor. Sürekli benim modumu düşüren manevi olarak güçsüzleştiren şeyler. Hiç mi iyi şey yaşamıyorsunuz derseniz yaşıyorum ama burnumdan geliyor. Neye sevinsem ardından kötü olaylar hemen geliyor. Annem sürekli olumsuz düşündüğün için basına böyle şeyler geliyor diyor. Maddi manevi hep zarardayım ve ne yapacağımı bilmiyorum. Yaşadığım şeyler için Allah'a isyan bile etmiyorum ama neden bu haldeyim bilmiyorum. Yaşadığım olumsuzlar yüzünden geleceğe karşı da olumsuz düşüncedeyim. Acaba başıma şimdi ne gelecek diye paranoya yapıyorum. Sizden fikir olarak yardım bekliyorum. Teşekkür ederim.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 625
  Tecrübe Puanı: 7

  Yorum: Üzerimde Nazar Mı Var?


  anneniz muhtemel cevabını vermiş aslında. hicret esnasında allah rasulü nün yakalanması için ödül koyduklarında büreyde el eslemi isimli zatta bu ödülün peşine düşmüş ve karşılaştıklarında ebubekir ra endişelenmiş allah rasulü onu teskin etmiştir. allah rasulü büreydeye isimini sormuş, büreyde cevabını alınca rasulullah sav ebubekir ra a dönerek, büreyde serinlik demektir allah bize serinlik gönderdi demiştir. sonra allah rasulü büreyde ye dönerek hangi kabileden olduğunu sormuş, eslem kabilesinden olduğunu öğrenince ebubekir ra a dönerek, allah bizi selamette kıldı buyurmuştur. sonra eslem kabilesinde kimlerden olduğunu sorunca, sehmoğullarından cevabını alınca allah rasulü ebubekir ra a dönerek, sehm pay demektir payımıza hayır düştü buyurmuştur. büreyde el eslemi rasulullah sav e kim olduklarını sorunca, rasulullah sav de künyeleriyle kendini tanıtınca; büreyde el eslemi önce şaşırdı sonra şehadet getirerek müslüman olmuş ve adamlarıyla beraber rasulullah sav in arkasında namaz kılmışlardır. ne yazıkki biz hayra yormak nedir unuttuk, hayra yoramaz olduk, karamsarlık ise tek azığımız oldu. düşüncelerinize dikkat edin önce gerçek olurlar sonra kaderiniz olurlar gibi psikolojik çıkarımlarda vardır ancak hayata baktığınız zamanda bir işin ne başı, ne ortası, ne de sonu; ne sizin ne de kimsenin istediği gibi olmuyor. bari sizin istediğiniz gibi olsaydı diyorsunuz o da olmuyor. ne yazık ki başından sonuna hareketlerimizi yönlendiren tek şey kaygılarımız oluyor ve neticesi de bu yönde oluyor ve siz bunun farkında bile olmuyorsunuz. kaygılarınızla ve nedenleriyle yüzleşmeli, en azından istediğiniz gibi olmasa bile bunları; mutedil, açık, net, neden sonuç ilişkisine sokup soyut karamsarlıklardan sıyırmanız gerekir. kimisi iyimser düşünme hususunda daha başarılı oluyor, kimisi girdiği düşünce süreçleriyle seneler içinde bunu kendine kaybettirmiş oluyor belki bunların muhasebesini yaparken en son en zor düzeltebileceğiniz husus bu iyimserliğin tekrar kazanılması da olabiliyor. isabet etmemek yanılmak pahasına iyimser olma ve hayra yorma hasletini kazanmaya bakınız. bir şeyi zaten çok istemezseniz hayal kırıklığına da düşmezsiniz böyleydi böyle oldu hayırlısı olsun der geçersiniz.

  ayrıca hasede üzerinizdeki nimetleri anlatmayın, siz hiç hırsıza evinizdeki mücevherin yerini söylüyor musunuz demişler. tabi etrafınızda hased aramamalı, sevinçlerinizi ölçülü yaşayıp allah ın üzerinizdeki nimetlerini izhar etmeli fakat insanların gözlerinin içine sokmamalısınız. allah avc nin sizi eriştirdiği muvaffakiyetlere şımarmamalı şükretmelisiniz. şımarmak sözünüde yanlış anlamayın oh be ne güzel oldu bakın ne güzel oldu demeden önce bir dönüp allah a şükrediniz. alah ın size bağışladığı, bağışlayacağı nimetlerin, muvaffakiyetlerin, şükür ve allah ın himayesinin arasına kimse giremez. tabi dayı ne yaptın bizim istediğimizde atla deve değildi, şatolar kral kraliçe tacları değildi, zafer dediğimizde belgradın romanın fethi değildi kendi çapımda bişeyler istiyorum diyebilirsiniz. allah ın verdiği her zaman tatlı olur peşinde koştuklarımız ise çoğu zaman yorucu kıvrandırıcı ve bereketsiz olur. ister bir hurma olsun ister bir ziyafet, hepsi sonuçta aynıdır ve huzura bakar.

  tabi size yazmasamda başlığı okuduğumda bu hususlarda genel düşüncemde aklıma geldi... insanlar hele kadınlar, nazardan korktuğumuzun yarısı kadar allahdan korksak, herhalde asrı saadeti yaşardık. ne nazar mı, aman nazar olmasın. olur olur bak şöyle korun, tamam bundan sonra öyle yaparım oluyor. nazardan korunmak için allah a sığın bunun en önemli koruyucusu da nimetleri insanların gözlerinin içine sokma dediğin zaman, bu nimeti insanların gözlerinin içine sokmayacaksak kibirlenmeyeceksek ne anlamı kaldı ki, ben ne anladım o zaman bu nimetten diye düşünülüyor. tabi allah ın üzerinizdeki nimetleri izhar etmek farklıdır allah kuluna bağışladığı nimetleri üzerinde görmek ister.

  biraz uzunca oldu bazen genele kaçtı ama yazdıklarınızı okuyunca annenizin düşüncesinin isabetli olduğunu düşündüm.


 3. 3
  patala08 Üye
  patala08
  Üye

  Üye No: 121530
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  Yorum: Üzerimde Nazar Mı Var?


  Çok güzel açıklamışsınız gerçekten çok teşekkür ederim. Dikkat edeceğim iyi akşamlar


 4. Reklam

 5. 4
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 625
  Tecrübe Puanı: 7

  Yorum: Üzerimde Nazar Mı Var?


  bende teşekkür ederim hayırlı sabahlar


+ Yorum Gönder