İşaret parmağa yüzük takılır mı? 5 üzerinden 4.10 | Toplam : 10 kişi
 1. 1
  Yakut Bayan Üye
  Yakut
  Bayan Üye

  Üye No: 11544
  Mesaj Sayısı: 331
  Tecrübe Puanı: 6
  Yer: istanbul

  İşaret parmağa yüzük takılır mı?


  kimi takılır diyor kimi takılmaz şaştım en sevdiğim yüzüğümü takamıyorum :(bir hoca arkadaşım hristiyanların yaptığını yapmak biz müslümanlara yakışmaz dedi ama bide sizin bilgilerinden istifade etmek isterim cevap için şimdiden Allah razı olsun :)

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Galus Özel Üye
  Galus
  Özel Üye

  Üye No: 13
  Mesaj Sayısı: 2,722
  Tecrübe Puanı: 30
  Yer: Türkiye

  Cevap: işaret parmağa yüzük takılır mı?


  Yüzük hangi parmağa takılır? Baş parmak ya da şehadet parmağına yüzük takmak caiz midir?

  İslâm'a göre; erkekler de kadınlar da yüzük takabilirler. Ancak, yüzüğün takılış maksadı ve yapıldığı madde ile ilgili bazı şartların gözetilmesi gerekir.

  Hanefî mezhebine göre, maddesi ne olursa olsun ihtiyaç duyulmaması halinde, yüzük takılmaması daha iyidir.

  Altından yapılan yüzükleri erkekler takamazlar. Takarlarsa haram işlemiş olurlar. Kadınlar ise takabilirler.(1) Hz. Peygamber (asm) bir hadisinde; "İpek ve altın ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helal edilmiştir." buyurmuştur. (Tirmizî, Libas, 1).

  Bu konuda fıkıh kitaplarındaki açıklama genellikle şöyledir:

  Kadın ve erkeklerin gümüş yüzük takmaları caizdir. Kadı, sultan ve benzeri, yüzük kullanmaya ihtiyacı olanlar için sünnettir (Eskiden yüzüğü mühür olarak kullanıyorlardı). İhtiyacı olmayanların takmaması daha faziletlidir. Sünnet olan, yüzüğün ağırlığının bir miskal veya daha az olması ve erkek için taşını avucun içine çevirmesidir. Kadınlar ise böyle yapmazlar. Çünkü yüzük onlar için zinet (süs)tür; erkekler içinse süs değildir. Yüzüğün taşını akik ve yakut gibi kıymetli taşlardan yapmak ve üzerine kendi ismini veya Allah'ın ismini yazmak caizdir. Ancak Allah'ın ismi yazıldığı takdirde helaya giderken yüzüğün ya çıkarılması veya sağ ele takılması gerekir.(2)

  Demir, bakır, kurşun ve tunç gibi madenlerden yapılan yüzükler, hem erkeklere hem de kadınlara mekruhtur. (el-Mevsılî, a.g.e., IV, 224). Akîk ve yeşim gibi kıymetli taşlardan yapılanlar ise kadın erkek herkes için caizdir. (İbn Abidin, a.g.e.; V/315).

  Yüzüğün kaşına Allah'ın, Peygamber (asm)'in ya da kişinin kendi adını işletilmesinde mahzur yoktur. Fakat insan ve hayvan gibi bir canlının resminin konulması günahtır. Kaşında Allah'ın ismi veya Peygamber (asm)'in adının yazılı olduğu bir yüzükle helâya giren kişi, yüzüğünü gizlemelidir. Eğer yüzük sol elinde ise taharetleneceğinde parmağından çıkarmalıdır. (İbn Abidin, a.g.e., V, 317).

  Yüzük, her iki elin her hangi bir parmağına takılabilir. Ancak, küçük parmağa takılması sünnettir. (İbn Abidin, a.g.e., V, 316; Kamil Miras, Tecrid Tercemesi, XII, 108).

  Kaynaklar:


  (1) el-Mevsılî, el-İhtiyar fi Ta'lili'l-Muhtar, Mısır IV, 224: Merginânî, el-Hidaye, IV, 82; İbn Abidîn, Reddü'lMuhtar, İst. 1233, V, 216.

  (2) bk. bk. Abdullah b. Mahmud, el-İhtiyâr, IV,159; bk. Davudoğlu, Sahih-i Müslim Tercüme ve Şerhi, IX, 457, Aynî'den naklen; Cezîrî, Kitabü'l-Fıkh ale'l-Mezahilai'l-Erbaa, II, 16; Alâuddin Abidin, El-Hediyyetü'l-Alâiyye, 1978, 318.


 3. 3
  islamyolu Emekli
  islamyolu
  Emekli

  Üye No: 87477
  Mesaj Sayısı: 2,236
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: işaret parmağa yüzük takılır mı?


  Allah razı olsun Galus kardeş çok net güzel bir açıklama olmuş. bilmediğim bir çok şeyide öğrendim. genelde cemaat hocalarında çok gördüm yüzük. onlarda sünnet olsun diye takıyorlardı.


 4. Reklam

 5. 4
  Yakut Bayan Üye
  Yakut
  Bayan Üye

  Üye No: 11544
  Mesaj Sayısı: 331
  Tecrübe Puanı: 6
  Yer: istanbul

  Cevap: işaret parmağa yüzük takılır mı?


  Alıntı
  Yüzük, her iki elin her hangi bir parmağına takılabilir. Ancak, küçük parmağa takılması sünnettir
  Allah razı olsun galus kardeş bu konuyu okumuştum . bir hoca arkadaşım takılmaz hristiyanların yaptığı şeyi müslümanlar yapmaz diyince şüpede kaldım bir hadis vardır diye düşündüm araştırdım bulamadım birde sizlerin bilgilerinden istifade etmek istedim saolasın


+ Yorum Gönder