1. 1
  TÜRKİSH POWER Üye
  TÜRKİSH POWER
  Üye

  Üye No: 122118
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Kürtçede hebu ne demek


  Merhaba,güneydoğu anadolu bölgesi kürtçesinde kullanılan "hebu" kelimesinin manasını kürtçe bilen birisi buraya yazabilir mi sitede ve farklı sitelerde bu kelimenin manasını çok aradım, ama bulamadım. bu yüzden konu açıyorum saygılar

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,611
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Kürtçede hebu ne demek


  Merhaba, Hebu vardı anlamında bir kelimedir. Bitmiş olabilir, kalmamış olabilir, sanırım vardı anlamlarına yakın bir kelime.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Kürtçede hebu ne demek


  yorumunuz için teşekkür ederim. size buradan duyduğum anlamını bulamadığım kürtçe kelimeleri sorabilir miyim ?


 4. Reklam

 5. 4
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,611
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Kürtçede hebu ne demek


  Güneydoğunun tümü aynı Kürtçeyi konuşmuyor. Mardin ve Diyarbakır'ın Kürtçesi batmandan daha doğudaki illerin Kürtçesi ile aynı değil. Mardin ve Diyarbakır'ın Kürtçesinden bildiğimiz olursa cevaplarız.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  bize bu konuda yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederiz. diyarbakır kürtçesi işimize yarıyacaktır. bunlar burada duyup,anlamlarını internetten çok arayıp bulamadığımız kelimeler le kê,mezekê,narê şu kelimeninde kürtçesinide merak ediyoruz "söyle"


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  " Söyle " kelimesinin kürtçe karşılığı : " bêje " ( şapkalı ê : biraz E ile İ arası bir ses... en azından Ağrı ve yakınları bu şekilde söyler.


 8. 7
  BOŞVERADIMI Üye
  BOŞVERADIMI
  Üye

  Üye No: 126213
  Mesaj Sayısı: 6
  Tecrübe Puanı: 1

  Kardeşim Ben batmanda yaşıyorum hebu'nun anlamı kürtçede VARDI demek ama bazı aşiretlerde yada toplumlarda başka bişey oalbilir mesela kürtlerde kendi arasında 4 e ayrılıyor Zazalar,Soran,goran,kurmanc :D bide kurmanc larda kendi aralarında sanırım 3e ayrılır Koçer,Ği,Dinbili bide bunlarda kendi arasında farklı gurplara ayrılır örneğin koçerler 7 farklı gruba ayrılıyor onlarda kendi aralrında aşiretlere ayrılıyor hiç sorma :D:D:D ama Hebu kelmesinin anlamı VARDI demektir.


+ Yorum Gönder