Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:30
Misafir
Yönetici

Timur taş Hoca kimdir?

Kayıtsız Üye
Timurtaş Uçar Hoca Kimdir?


Timurtaş Uçar

mumsema
TİMURTAŞ UÇAR

Timur taş Hoca kimdir?

Kürsünün hakkını veren adamdı Adaletsizlikle savaştı
Yarın ölümünün 1. yıl dönümü. O’nu rahmetle anıyoruz. Kürsülerin haşmetli ve celalli hocasıydı. Vaazlarını on binler dinlerdi. Ama hakkında peşi peşine davalar açıldığında arkasında bir tek kimseyi bulamamıştı. Doğuda devletçi hoca diye propaganda yapılırken, basın onu laikliğe aykırı davranmakla suçluyordu. Onlarca davanın hepsinden de beraat etmişti.

Allah vergisi bir hitabet ve bu istidadını cami kürsülerinde değerlendiren bir vaiz. Vaazlarına koşan on binlere, en girift meseleleri bile sular seller gibi anlatan zeki ve cesur din adamı. Uğradığı haksızlıklar karşısında ise camileri dolduran on binleri yanında bulamayan yapayalnız bir çile insanı. Geçen yıl 20 Ocak’ta Hakk’ın rahmetine kavuşan Tarık Timurtaş Uçar’dan bahsettiğimizi sevenleri hemen tahmin etmiş olmalı. 1980 öncesinin sisli dönemlerinde verdiği vaazlarla ve elden ele dolaşan kasetleriyle önemli bir boşluğu dolduran; ancak daha sonra pek ön plana çıkmayan ‘Timurtaş Hoca’ meşhur; ancak layıkıyla tanınmayan bir isim.

Başarılı bir öğrenciydi
1944 tarihinde Elazığ’ın Sivrice ilçesi Uslu köyünde doğdu. Babası Bekir Uçar, İstanbul’da Demiryolları’nda çalıştığından anne ve kardeşlerinden ayrılarak ilkokulu Haydarpaşa’da Yeldeğirmeni İlkokulu’nda tamamladı. Kuleli Askeri Lisesi’ni birincilikle kazanan Uçar, başarılı bir subay olabilirdi; ama kaderinde İstanbul İmam Hatip Lisesi’ne kaydolmak ve başarılı bir din adamı olmak vardı. İHL’ye kaydolmasında Fatih’te ikamet eden ilim adamlarının tavsiyeleri etkili oldu. İHL’de kıymetli hocalardan ders aldı. Bunlar arasında Ömer Nasuhi Bilmen, Ahmed Davudoğlu, Mahir İz, Peyami Safa, Ömer Kirazoğlu, Nihad Sami Baharlı, Nureddin Topçu gibi Türk maarif tarihinde iz bırakmış isimler var.

Uçar, kelamda mahir olduğu kadar kalemde de mahirdi. İHL’de hocası Mahir İz’e ithafen yazdığı "Kelamda da mahiriz / Kalemde de mahiriz" beyti ile hocasının sevgisini kazandı. Okulu ikincilik derecesi ile bitirdi. Okul arkadaşlarından o dönemde pek çok ilahiyatçı, iktisatçı ve siyaset adamı yetişti. Diyanet İşleri eski Başkanı Tayyar Altıkulaç ve yasaklı başkan R. Tayyip Erdoğan, Uçar’la aynı sıralarda dirsek çürüttü.

1967 yılında Bağlarbaşı’nda bulunan Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Askerliğini yedeksubay olarak yaptı. 1970’te evlendi. İlk görev yeri olan Malatya’da 6 yıl kaldı. Heyecanlı, coşkulu hitap tarzıyla dikkat çekti ve kalıcı hizmetler verdi. Malatya halkınca çok sevildi, tanındı. Muş’a tayin oldu. Bir yıl kadar görevden sonra müftü muavini olarak İstanbul’a atandı. Yeni Cami ve Şehzadebaşı’nda 2 yıl kadar etkili vaaz ve irşadda bulundu. Bu arada birçok ilçede ve camide vaazlara devam etti.

Çok yargılandı; ama tek sabıkası olmadı
12 Eylül 1980 ihtilalinde tutuklandı ve ailesi aylarca nerede olduğunu bilemedi. Sıkıntılı hayat dönemi bundan sonra başladı. Sıkıyönetim mahkemeleri, ağır ceza mahkemeleri, devlet güvenlik mahkemelerinde 55 kez yargılandı. Malatya’da idamla yargılandı. Ev aramaları, gözaltılar, göz hapsi ve yurtdışı yasakları dolayısıyla 1992’ye kadar hac ve umreye gidemedi.

Avukat bulabildiği, bulamadığı günler oldu. Bazan bir günde iki duruşmaya çağrıldı. Vefat ettiği gün bir evrak için adliyeye giden oğluna "Sabıka kaydına rastlanmamıştır" yazılı belge verildi. Davaları hep beraatle sonuçlanmıştı. Avukat bulamayan babasının hukuk mücadelesini minik bir çocuk iken izlemeye başlayan oğlu Tarık, azmetti okuyup avukat oldu. Annesi Mevlüde Hanım bu olayı o zamanlar avukat bulmanın mümkün olmadığını belirterek, "Herhalde Tarık’ımızın da hukuka yönelmesinin sebebi bu." diye açıkladı.

Bu arada idarî sıkıntı da başladı. Uçar, önce Bilecik’e sürüldü, Artvin ve Bursa görevlerinden sonra, Şile’ye imam tayin oldu. Ardından Beykoz Çavuşbaşı köyüne… Yıllar sonra Ümraniye ilçesine geldi. Cemaat yoğun bir özlemle onu hep takip etti. Devlete hiç karşı çıkmadı. Karşı çıktığı; bozuk sistem, adaletsizlikler ve zulüm idi. Ne üzücüdür ki Doğu Anadolu’da aleyhinde ‘devletçi hoca’ diye propaganda yürütülürken, batıda basın yoluyla devlete karşı imiş gibi gösterildi.
Hakkında açılan davalar hep "laikliğe aykırı propaganda yapmak" suçundan oldu. Vaazlarını kasede kaydedenler yurtiçi ve dışında her yere ulaştırıp dağıttılar. Uçar, maddî olarak kaset satışlarından hiçbir menfaat elde edememesine rağmen onlarca dava yine bu kasetlerden açıldı. Ancak özel kayıt ve ticarî maksat olmadığından çoğundan beraat etti.

Babamın, kaseti satanlardan en fazla şu talebi olabilirdi: "Bari dava açıldığı zaman sizin avukatınız beni de savunsun, yani benim de evrakımı takip etsin, müdafaamda akıl göstersin, onu bile yapmadılar." (Onur Kaya / İSTANBUL (cha)

Timurtaş Hoca’nın avukat oğlu Tarık: İstismar ettiler
Kasetlerden köşeyi dönenler Uçar’ın vefat ettiği gün vicdan azabını taşıyamayıp cenazesine geldiler. Naaşının başında bekleyen avukat oğlu Tarık Yusuf’tan helallik dilediler. Sonrasını Yusuf’tan dinleyelim: Cenazenin başında birkaç kişi geldi yanıma. Dediler ki: "Biz sizin pederin kasetlerini çok doldurduk, yaydık, sattık, çok gelir elde ettik. Hakkınızı helal edin."

İsimlerini vermeyeceğim, tanınan insanlar da var içlerinde. Ben de dedim ki: "Babamın hakkı geçtiyse kendisiyle hesaplaşmanızda fayda var. Çünkü o bundan hep şikâyet etti. Evet o kasetler belki bir hizmet ifa etti, yayıldı, satıldı; fakat onların hep sıkıntısı geldi pedere. Hakikaten bu işten çok gelir elde edenler oldu.
Çok profesyonelce yaptılar bu işi. Mesela bizim pederin Şehzadebaşı’nda vaazı var. Avlusuyla birlikte 7 bin, 10 bin kişilik bir cemaat toplanabiliyor. Cuma namazından önceki vaazı kaydediyor adam kasede. Hemen götürüyor, Unkapanı İMÇ’de çoğaltıyor. Daha tesbihat bitip de çıkana kadar hazırlıyorlar ve satıyorlar. Yapılan tetkiklerde kasetlerin stüdyolarda doldurulmadığı hatta tahrifat bile yapılabildiği anlaşıldı. Çünkü bazı devlet ve millet düşmanlığı yapan tipler, sağını solunu keserek o konuşmaları istismar ettiler.
alıntıdır.


Yanıt: Timur taş Hoca kimdir?

YaZaROW
Bu alıntı işinize yarayacaktır. Çok sevdiğim bir hocadır Timurtaş Uçar hoca. Bu da benim yorumum olsun 🙂

Bilindigi gibi Timurtas (Uçar) Hoca efendi 20.01.2000 tarihinde saat 1.30’da Hakka yürüdü.
Bizde Timurtas Hoca efendiyi unutmak istemedik:

Sevenlerinin agzindan Uçar

Dostlari Timurtas Uçar Hocaefendi’yi söyle anlattilar;

Diyanet isleri Baskan Yardimcisi Sami Uslu: En yakin arkadasimdi. Okulda ayni sirayi paylastik. 1956’da basladigimiz IHL’den 1967’de bitirdigimiz Yüksek Islam Enstitüsü’ne kadar ayni siradaydik. Aktif, çaliskan, çok zeki, sen-sakrak, her an hareketli bir arkadasimizdi. Son dönemi zorluklar içinde geçti. Çesitli konusmalarindan hakkinda tahkikat takibat oldu. Bagcilar Müftüsü Cihan Kurt: Tam bir hocaefendi idi. Hizmet ehli idi. 1982’de istanbul’dan Bilecik’e tayin edilmisti. Birlikte 6 ay vaiz olarak görev yaptik. O dönemden beri samimiyetimiz var. Etrafina isIk tutan cemaati sürükleyen bir din adamiydi. Menfaati hiç düsünmeyen ikrami seven bir insandi. Bazi yerlere giderdik, bizlere hiç cüzdan açtirmazdi.


Cevap: Timur taş Hoca kimdir?

Muhammed
< Kürsünün hakkını veren adamdı Adaletsizlikle savaştı
Yarın ölümünün 1 yıl dönümü O’nu rahmetle anıyoruz Kürsülerin haşmetli ve celalli hocasıydı Vaazlarını on binler dinlerdi Ama hakkında peşi peşine davalar açıldığında arkasında bir tek kimseyi bulamamıştı Doğuda devletçi hoca diye propaganda yapılırken, basın onu laikliğe aykırı davranmakla suçluyordu Onlarca davanın hepsinden de beraat etmişti
Allah vergisi bir hitabet ve bu istidadını cami kürsülerinde değerlendiren bir vaiz Vaazlarına koşan on binlere, en girift meseleleri bile sular seller gibi anlatan zeki ve cesur din adamı Uğradığı haksızlıklar karşısında ise camileri dolduran on binleri yanında bulamayan yapayalnız bir çile insanı Geçen yıl 20 Ocak’ta Hakk’ın rahmetine kavuşan Tarık Timurtaş Uçar’dan bahsettiğimizi sevenleri hemen tahmin etmiş olmalı 1980 öncesinin sisli dönemlerinde verdiği vaazlarla ve elden ele dolaşan kasetleriyle önemli bir boşluğu dolduran; ancak daha sonra pek ön plana çıkmayan ‘Timurtaş Hoca’ meşhur; ancak layıkıyla tanınmayan bir isim >

Çok sevdiğim hocalardan biridir.Allah rahmet eylesin…


Kayıtsız Üye
slmn alykm ben rahmetli hocamızı ilk kez 2011 yılında internette dolaşırken dinledim daha önce ne adını duydum nede vaazlarını dinlemiştim fakat ilk defa dinlerken dedim Allahım bu nasıl bir etkileyici ses ve insanlığa müslümanlığa nasıl da tek kelime ile doğruları gerçekleri konuşuyor bu adam ben bu adamı bulup bugüne kadar yaptığım herşeye tövbe edicem hemen araştırdım ismini falan ve birde okudum ki hoca efendi uzun zaman önce hakkın rahmetine sevgili yaradanımızın huzruna kavuşmuş ben 1974 d.yum ve dinim adına çok fenalık yaptım rabbimin bana verdiği islamiyetin hakkını vermedim şimdi vermeye çalışsam da Allah c.c. hepimizi affetsin. sizden ricam mümkünse ve mümkün oldukça rahmetli hoca efendi ve onun gibi insanları ön plana çıkarmanız çünkü gerçekten islamiyete davetkar oluyorlar ve etkilide oluyorlar ve böyle insanlardan Allah her zaman razı olsun insanları kötülüklerden arındırıyorlar ve herkesin timurtaş hoca efendinin vaazını en az 1 tanesini 1 kez olsun dinlemesini isterim hayatını okudum kasetlerinin insanlarca çoğaltılıp rant yapıldığını falan ve çok üzüldüm. onun gibi bir adamın en azından yalnız bırakılmasına daha da çok üzüldüm bu büyük nankörlüktür adiliktir. ve Allah huzurunda yaptıkları cezasız kalsın istemem rahmetli affetsede inş. cenabı hak affetmez inşAllah suratlarına hakkın tokadı düşer yaptıklarından dolayı zaten o tip insanlar yüzünden sahtekar insanlar yüzünden dinimizde ülkemizde ne halde değilmi tek kelime suratlarına tükürüp yazıklar olsun. evet suratlarınıza tükürüyorum her kimseniz o adama yardım etseydinizde ben ve benim gibi ruhu çökmüş insanları bir an önce ailesine dinine ibadetine insanlığına dönmesine daha çok kişilere yardımcı olsaydı ya varsa kabahatim affola okudukça kendimi tutamadım


Kayıtsız Üye
Allah timurtaş hocadan razi olsun inşaAllah


Kayıtsız Üye
Allah mekanini cennet eylesin.peygamberimize komsu eylesin.böyle hocalara ihtiyac var


Kayıtsız Üye
Allah ganigani rahmet eylesin hocamıza


Kayıtsız Üye
bu kadar değerli ve övgü ile bahsedilen hoca efendi için bir kaç yerde” PEDER” kelimesisinin kullanılmasını yadırgadım açıkcası.ALLAHrahmet etsin…


Kayıtsız Üye
Boyle mubarek hocalari ve evliyalari dinlemeyen ve etkilenmeyen ,sirat koprusunden cehennem ateşine duştuğü zaman iyi etkilenecek ve onlarin buyüklüğünü anlayacak….eyvahlarolsun….


timurtaş hoca kimdir, timur taş hoca kimdir, timurtas hoca kimdir

Bu kategoride yer alan Kur'an okuduktan sonra okunacak dua başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Timur taş Hoca kimdir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.