Anasayfa
12 Mayıs 2021, 13:23
Misafir
Yönetici

Kadın kocasının her istediğini yapmalı yapmazsa günah olur mu?

kader balcı
kadını çalışıp kazandığı para günahmı kadın çalışamazmı neden dinimizde böyle kadınlar erkekler olmadan yaşayamazmı


Cevap: Kadın kocasının her istediğini yapmalı yapmazsa günah olur mu?

Ehfiya
Kadın, kocasının; mâhiyeti günâh olmayan her emrine kayıtsız – şartsız olarak uymak zorundadir. Erkegin haklarina saygi gösterilmesi konusunda bir çok hadisler vardir.

Peygamber’imiz (s.a.v)buyuruyor ki:

«— Kocasi kendisinden hosnut bir halde ölen kadin. Cennet’e girer.»

Peygamber’imiz zamaninda adamin biri bir yolculuga çikarken karisina evin üst katindan alt katina inmemesini tembih eder. Kadinin babasi alt katta oturmaktadir. Adam hastalanir. Kadin birini Peygamber’imize göndererek evin alt katina inip babasini görmeye izin ister. Peygamber’imiz «Kocanin emrine uy» diye haber gönderir. Bu orada kadinin babasi ölür. Kadin yine alt kata inmek için Peygamberimizden izin ister. Peygamber’imiz tekrar «Kocanin emrine uy» diye haber gönderir. Kadinin babasi topraga verildikten sonra Peygamber’imiz ona, kocasinin emrine uydugu için Allah’in, babasini afvettiginî bildirir.

ERKEGIN KARISI ÜZERINDEKI KAKLARI:

Peygamber’imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

“Kadin, farz namazlarini kilinca. Ramazan Orucunu tutunca, irzini koruyunca ve kocasinin emrine uyunca, Rabb’in Cennetine girer.”

Görülüyor ki. Peygamber’imiz kocanin emrine uymayi. Islâm’in temel sartlan ile birlikte zikretmistir.

Peygamber’imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

«— Hâmile olan, çocuk doguran, çocuk emziren ve çocuklarina sefkatle bakan kadinlar, eger kocalarina itaatsizlik etmezlerse, namaz kilanlari Cennete girer.»

Peygamber’imiz

«Bana Cehennem gösterildi. Cehennemliklerin çogunu kadmlarin meydana getirdigini gördüm.» buyurdu. Kadinlar «Ne yüzden ya RasûlAllah diye sordular. Peygamber’imiz «Cok lanet okuduklari ve iyi geçimli kocalarina karsi nankörlük ettikleri için» diye cevap verdi.

Diger bir hadiste Peygamberimiz

«Cennet bana gösterilince oradakilerin arasinda kadinlarin azinlikta oldugunu gördüm. «Kadinlar nerede?» diye sorunca Cebrail (A.S.) Bana: «Altin ve parlak boyalar onlari alakoydu» diye cevap verdi.»

Hz. Ayse buyurur ki:

«Bir gün evlilik çagma Varmis gene bir kiz Peygamberimize gelerek «Yâ RasülAllah

evlenmekten korkuyorum, kocanin kadin üzerindeki haklari nelerdir?» diye sordu. Peygamber’imiz de ona

«Eger onun vücudu tepeden tirnaga irin olsa da onu dilin ile yalayip temizlesen yine hakkini ödeyemezsin» diye cevap verdi.

Genç kiz bunun üzerine «O halde evlenmeyeyim mi» diye sordu. Peygamberimiz
«Hayir, ne münâsebet, evlen, çünki o daha hayirlidir» diye cevap verdi.

Ibni Abbâs buyurur ki;

«Hasam kabilesinden bir kadin Peygamber’imize gelerek

«Yâ RasülAllah ben dul bir kadinim, evlenmek istiyorum, koca haklari nelerdir» diye sordu. Peygamber’imiz ona su cevabi verdi:

«— Kocanin karisi üzerindeki baslica haklan sunlardir:

1 — Kocasi kadin ile yatmak isteyince kadin deve sirtinda bile olsa onu reddetmemelidir.

2 — Kocasinin evinden, onun iznini almadan hiç bir sey vermemesidir, eger verirse sevabi kocasinin, günâhi onun olur.

3 — Kocasinin iznini almadan nafile oruç tutmamasidir. Eger tutarsa sâdece açtik ve susuzluk çekmis olur, hiç bir sevabi olmaz.

4 — Eger kocasindan izinsiz, evden çikarsa eve dönünceye veya yaptigina tevbe edinceye kadar melekler ona lanet eder.»

Peygamber’imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

«— Bir insanin diger insana secde etmesini emretseydim, karisi üzerindeki hakkinin öneminden dolayi, kadinin kocasina secde etmesini emrederdim.»

Peygamber’imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

«— Kadinin Rabb’inin Rizâsi’na en yakin durumu evinin dört duvari arasinda bulundugu zamandir. Evinin dört duvari arasinda kildigi namaz, camide kilacagi namazdan, odasinda kildigi namaz, evinin diger her hangi bir yerinde kilacagi namazdan ve iç odasinda kilacagi namaz, odasinda kilacagi namazdan daha faziletlidir.»

Peygamber’imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

«— Kadin avrettir. Disariya çikinca onu seytan gözetler.»

Peygamber’imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

«— Kadinin on tane avret yeri vardir. Evlenince kocasi bir avret yerini, ölünce toprak bütün avret yerlerini örter.»

Buna göre erkegin esi üzerinde bir çok haklari verdir. Baslicalars ikidir.

Biri namusunu korumak ve örtmek» öbürü de ihtiyaci disinda kocasindan bir talebde bulunmamasi ve onu haram yollar ile kazanç saglamaktan alakoymasidir.
Ilk müslüman kadinlarin hâlleri böyle idi. Kadinlar kocalarini ve kizlar babalarini disariya ugurlarlarken onlara «Sakin haram kazançlara sapma. Biz açlik ve sikintiya dayaniriz, ama cehenneme kazanamayiz» derlerdi.

Ilk müslümanlardan bir erkek, bir yolculuga niyetlenir. Komsulari yola çikmasini dogru bulmazlar. Karisina «Kocanin yolculuga çikmasina niye razi oluyorsun? Halbuki sana nafaka birakmadi» derler. Kadin komsularina su cevabi verir. «Kocami bildim bileli rizik verici olarak degil, yiyici olarak tanidim. Benim rizkimi veren Rabbim var. Simdi yiyici gidiyor, fakat riziklandirici bakîdir.»

Ismail’in kizi Râbia Hatun Ahmed ibni Ebül Havariye evlilik teklif eder. Fakat Ahmed ibadet ile mesgul oldugu için: «Ben, kendi halim ile mesgul oldugumdan kadinlara karsi arzu duymuyorum.» diyerek bu teklife yanasmaz.

Râbia’ da ona «Ben de kendi hâlimle senden daha mesgulüm. Cinsî arzum yok. Fakat kocamdan bana yüklü bir miras kaldi. Bu mali din kardeslerine dagitarak senin vasitan ile sâlihleri tanimak ve kendime Allah’a giden bir yol hazirlamak istedim» diye cevap verdi.

Râbia’nin bu cevabi üzerine Ahmed «Hocama danisayim» dedi ve Ebû Süleyman-üd Daranî’ye gitti: (Hadisenin devamini Ahmed’den dinleyelim):

Hocam; «Dostlarimizdan kim evlendi ise bozuldu» diyerek daha önce evlenmeme karsi çikardi. Fakat, Râbia’nin söyledigi sözleri duyuna« bana «Onun ile evlen, çünkü o bir Allah Dostudur. Bu söz siddiklarin söyleyebilecegi bir sözdür.» dedi.

Râbia ile evlendim. Evimizde kerpiçten bir bölme vardi. Yemekten sonra hemen çikmak isteyenlerin el yikamasi yüzünden yikildi. Yemekten sonra ellerini sabunla yikayanlar buna dahil degildir, üzerine üç sefer evlendim. O bana helâlinden yedirir, güzel kokular sürer ve «Simdi haydi öbür eslerinin yanina kuvvetli olarak git» derdi.

Sam’li olan bu Râbia. Basrali Râbia-ül Adeviye’ye benzerdi.

Kadinin kocasina karsi olan vazifelerinden birisi de, malini israf etmemesi, daha dogrusu onu korumasidir.

Peygamber’imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

«— Kadinin, kocasinin iznini almaksizin onun evinden yiyecek bir sey vermesi helâl degildir. Sadece bozulmasindan endise edilebilecek sulu yemek müstesna. Eger kocasinin izni ile yemek yedirirse kocasinin mükâfati kadar mükâfat kazanir. Eger onun iznini almaksizin yemek verirse, mükâfati Kocasinin, günâhi ise kendisinin üzerine olur.»

Kadinin ana – babasina düsen vazifeler de vardir. Bunlarin en önemlisi kizlarina kocasi ile iyi geçinmeyi ögretmeleridir. Nitekim, bildirildigine göre. Haricet-ül Ferazî’nn kizi Esma, kizini evlendirirken ona söyle der:

«Sen içinde yetistigin yuvadan çikip tanimadigin bir yataga giriyor ve bilmedigin bir arkadasa variyorsun.

Sen ona yer ol ki, o da sana gök olsun. Sen ona dösek ol ki, o da sana direk olsun. Sen ona köle ol ki, o da sana kul olsun. Onu hic bir zaman gücendirme ki
, seni üzmesin. Ondan uzak kalma ki, seni unutmasin. Sana sokulursa sen de ona yaklas. Senden kaçarsa, sen de ondan uzak dur. Burnunu, kulagini ve gözünü muhafaza et, senden yalniz güzel koku alsin, sadece güzel söz duysun ve sirf güzel sey görsün.»

Sâirin biri karisina söyle seslenir:

«Kusurlarimi görmezlikten gel kî. Sevgimin devamliligini
saglayasin.

Kizdigim zaman beni daha da öfkelendirecek söz söyleme.

Tef çalar gibi isin aslini ögrenmeden beni tefe koyma.

Çünki isin iç yüzünün ne oldugunu bilemezsin.

Arzuna kapilip asiri sekilde yakinma ki.

Kalbim senden uzaklasir, cünki kalbler degisir.

Benim görüsüme göre sevgi ve sikinti bir kalbde biraraya gelirse.

Sevgi durmaz, gider.»


Cevap: Kadın kocasının her istediğini yapmalı yapmazsa günah olur mu?

Kayıtsız Üye
eşim benim kapanmamı istiyor. bende terettüt içindeyim kapanmayı çok istiyorum bi yandanda çekiniyorum olmucak,yakşmıcak benim ne yapmam gerekiyo cevap yazarsanız çok memmun ourum


Cevap: Kadın kocasının her istediğini yapmalı yapmazsa günah olur mu?

Kayıtsız Üye
Selam Misafir,

kapanmanis bizi elbette sevindirir ve Allahi dahada cok sevindirir. Ama tesettür giyimi sakin sadece kapanma ile bitmis sanmayin. Daha cok sartlari vardir…Bu altdaki Nurretin Yildiz Hocanin videosuna bakin.

Tesettür’ü Cazibe İçin Kullanan Bayanlar!


Kayıtsız Üye
Kocam bana gecenlerde su kelimeyi söyledi.benim dedigim dogruda olsa yalnisda olsa dinliceksin sadece benim dedigim olcak dedi.bunun dogrulugu nedir.


Kayıtsız Üye
ehfiya sadece kıssa ve hadislerden örnek vermişsin benim tam güvenim Kuran’adır. İsra41-89 En-am 38-98-105-114 de Kuran’da gereken herşeyin açıklandıgı yazar . Bu bahseddiklerinin ayetle sağlamasını yapmak zorundasın.


Kayıtsız Üye
Hocam karım hic söz dinlemiyor benle yatmıyor biz yeni evliyiz bes aylık karım benle yatmak istemiyor ben bu konuda ne yapmam gerekiyor kapan diyorum kapanmıyor bunun günahı varmi


nasih
< bes aylık karım benle yatmak istemiyor ben bu konuda ne yapmam gerekiyor >
Seninle yatmayacaksa neden evlenmiş peki 🙂
Onu bir doktora götür bak derdi var mı


Kayıtsız Üye
Hayirli akşamlar hocam ben tesettürlü bir bayanım pardüsesiz gezmem ama eşim pardüse giymemi istemiyor bol kıyafet giymemi istemi Yo ne yapmalıyım


Şema
< eşim pardüse giymemi istemiyor bol kıyafet giymemi istemi Yo >
Örtünmenizi Allah emrettiği için kocanıza bu konuda itaat edemezsiniz.
Pardösü istemiyorsa bol kıyafet giyin, onu da istemiyorsa ona Allahın emrini çiğnemeyeceğinizi söyleyin.
Size tavsiyem yumuşaklıkla kocanızı ikna edin ve sabredin. Ona hidayeti için dua edin.


Kayıtsız Üye
İyi günler arkadaşlar ben nişanlıyım nişanlım benim açılmamı istiyorum sizce ne yapmalıyım ama ailemin vereceği tepkiden çok korkuyorum


Şema
< nişanlım benim açılmamı istiyorum >
Ne nişanlıya ne aileye uyulmaz, örtünmek Allahın emridir hiç kimseye itaat etme bu konuda


ne yapayım.
Ben tesetturluyum,ıbadetlerımı yapar,haramlardan olabıldıgınce kacarım,evden cocuklarla ılgılı okul park vs dısında cıkmam,hatta komsularım dıne uzak dıye yan komsum dahıl kımseye gıtmem.ama arada kuran veya dını ıcerıklı yerlere evde cok daraldıgım İcın gıderdım …ammaaa eşim is dolayısıyla hep dısarda evdeyken de bılgısqyardan kafasını kaldırmaz bı ılgı ıstedıgımde hakaretler bazen dayak .hepsıne razı oldum sustum ama kadın erkek plajlara gıtmesı benı mahvedıyor dayak yemeyı bıle goze alarak gıtmenı ıstemıyorum dıyorum bana hemen nadıren gıttıgım kuran toplantılarını one suruyo sen benden habersız cıktın o haram degılmı dını kafana gore uyduruyosun vs dıyo. Her oralara gıttıkce daha da soguyorum.ama esım ve ona muhtacım 4 cocukla ben yalnız ayakta duramam.cok bunaldım bana plaja gıtmeme karısacaksan bosan kafana gore koca bul dıyor.ben ne yapayım.


Kayıtsız Üye
Allahin emri seni dusundurmuyorda yakisirmi yakismazmi onumu dusunuyorsun bacim yol yakinken yap ama hayat senin karismak bize düşmez


Kayıtsız Üye
Hayırlı günler eşim bana ben ne dersem o olur saçın siyah yap dersem siyah olucak . Annene babana gitme dersem gitmeyeceksin diyor. Kendimi köle gibi hissediyorum . Eşimle ılımlı konsuyorum beden vücut benim ise benim de fikrim olsun ne yapmam gerektiğine dedim karşı çıkıyor .ne Dersiniz ne önerirsiniz .


Kayıtsız Üye
Adı üstünde nişanlı. Nikahlı değilseniz ona karşı bir mecburiyetiniz yok.

ben senin yerinde olsam kapatırdım başımı çünkü istediği şey kötü değil aksine seni büyük bir azaptan kurtarıyor


Kayıtsız Üye
Allahın emrinden daha mı önemliymiş.Rabbim yardımcı olsun


Kayıtsız Üye
Tesettür asla güzel dursun yakışsın diye takılmamalı. Allah rızası için kocan istedi diye tak ki mükafatını güzel alasın.


Kayıtsız Üye
Hocam kocam kapanmamı istiyor ama ben buna kendimi hazır hissetmiyorum oda ben senden yükümlüğüm ben istiyorsam yapmak zorundasın diyor kapanmasam günahını kocamdamı çekecek ne yapmam lazım ?


ACİLSERVİS
Soruyu Rabbine sor eğer açık kalmana izin veriyorsa kalırsın. Hoca sana izin vermeye yetkili değil. Rabbinin bu konuda ayetleri var.


Kayıtsız Üye
Selamın aleyküm hocam benim 7 aylik bebegim var emziriryorum ve oruc tutuyorum esim oruc tutmami istemiyor cocuk anne sütünü yeterli alamaz diye sizce onun sözünü tutmamasam günah olur mu


mum
< esim oruc tutmami istemiyor >
Bebek sütü azalıyor ve onu doyurmuyorsa kocanıza itaat edin.
Süt oruca rağmen yeterliyse tutun orucunuzu


Kayıtsız Üye
Hocam Kolay gelsin.Ben karima yillarca iyi baktim.Her istedigini yaptim.Kocalik vazifemi elimden geldigi kadar..Fakat esimin her sene kendi memleketinde 2-3 ay kalmasini istemiyorum en fazla 2 hafta kal geri don diyorum ancak israrlarima ragmen anne evinde kalmaya devam ediyor.Ve benden habersiz bazen baska akraba veya tanidiklarina gidiyor aklim orda kaliyor hazmedemiyorum.Benim gunahim nedir ? Bir kere bile elimi kaldirmadim o kadar anlayis gostermeme ragmen birde kendisine kapanmalisin diyorum icinden gelmeli diyor.Ne dusunuyorsunuz bu konuda ..Bunun sikintisini ahirette bana sormayacaklar mi ?


mum
Size tavsiyem, kırmadan usandırmadan Mutlaka eşinizle bu iki huydan vazgeçirin
mutlaka kapalısın ve mutlaka izin verdiğiniz ölçüde memlekette kalsın.
Dinimizde, Koca karısına izin vermeden başka yere gidemez. Kapanma konusu ise başta yanlış yapmışsınız ama iş işten geçmeden mutlaka kapansın kapanmayı sevdirin bir hoca hanımla tanıştırın


Leyla.azer
Esselamü aleykum.ben de kapanmak istiyorum ama eşim ve ailesi izin vermiyor. Zorla kapandım 2 gün sonra başımdan örtümü çekip aldılar. Böyle bir kocaya itaat etmelimiyim?


imam
Leyla kardeş sabret ve namaz kılarak Allahtan yardım iste
İnşAllah güzel şeyler olacak

Ölüleri dirilten cenaze adlı sohbeti izler misin


vel Fecr
< Esselamü aleykum.ben de kapanmak istiyorum ama eşim ve ailesi izin vermiyor. Zorla kapandım 2 gün sonra başımdan örtümü çekip aldılar. Böyle bir kocaya itaat etmelimiyim? >
Allah tealanın emirlerine karşı olan bir kocaya itaat edilmez.


imam
Vel fecr kardeş dediğin doğru ama…
Hz Nuh ve Hz Lut Peygamberlerin eşlerine ne kadar sabrettiklerine bakmalısın


fth123
Alevi erkeklerle evlenirseniz bu sorunu mutlaka yaşarsınız.


vel Fecr
< Vel fecr kardeş dediğin doğru ama…
Hz Nuh ve Hz Lut Peygamberlerin eşlerine ne kadar sabrettiklerine bakmalısın >

bir kadın Allah tealanın hükmünü yerine getirecek ve kocası gelip buna engel olacak ?
sonra bu kocaya itaat edecek.

dediklerin doğru ancak ufak detayı kaçırıyorsun.

örnek verdiklerin hem nebi hemde erkek.

erkek ailede kavvamdır ailesinden sorumludur. hanımını islama göre hazırmalak zorundadır. ve bununla sürekli mücadele eder ama evdeki kavvam olan erkek Allahın hükümlerine karşı geliyorsa, kadın burda aciz durumdadır. erkeğe koyacağı tavırlar belli ve sınırlıdır.

bu bacım meselesini kendi çözecek durumda değil kendi ailesinede durumu açması gerekiyor.


Kayıtsız Üye
Hocam selamün aleyküm ben yedi yıldır evliyim kayın babam bize ev alçak ama bunun için annesiyle oturmamı istiyor ben eşimin baba annesiyle oturmak istemiyorum eşim evimizin olması için katlancan diyor ben kiralarda oturamam diyor sözümü dinle diyor ne yapmam lazım ben anlaşamıyorum baba anesiyle


kadın kocasının her dediğini yapmalı mı, kadin kocasinin her dedigini yapmak zorunda mi, kadın kocasına vermezse

Bu kategoride yer alan Hızma takmak dinimizce caizmi islami değerlere göre caizmidir başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Kadın kocasının her istediğini yapmalı yapmazsa günah olur mu? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.