Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:32
Misafir
Yönetici

Kıskançlıktan kurtulma duası

aycaa93
kıskançlıktan kurtulma duası istiyorum yardımcı olur musunuz


Cevap: kıskançlıktan kurtulma duası

Ecrinim
Hasetten kurtulmak için dua edilmelidir

Hasetten kurtulma duası FELAK süresini okumaktır.

Haset eden kimse, sürekli Allah’ın kendi lütfundan vermesi için dua etmelidir. Çünkü O, kendisi için hayırlı olan şeyi verir ve O her şeyi bilendir. (Tefhimül Kur’ân)

__________________________________________________ _________-

Kıskançlıktan kurtulmak için ne yapmam lazım?
Hasetten kurtulabilir miyiz? Hasetten kurtulmanın yolları nelerdir?
Haset eden kişi ilk olarak bu halinin farkında olup ıslahına çalışmalıdır
Bir mü’mine yakışan, kıskançlık hissi içinde doğduğu zaman, bundan nefret edip def etmeye çalışmaktır. (Kütüb-i Sitte)
Haset eden kişi haset ettiği şeylerin akıbetini düşünmelidir
Hasit (haset eden) adem, haset ettiği şeylerin akibetini düşünsün. Ta anlasın ki rakibinde olan dünyevi hüsün (güzellik) ve kuvvet ve mertebe ve servet fanidir (geçici), muvakkattir. Faidesi az, zahmeti çoktur. Eğer uhrevi (ahirete ait) meziyetler (işler) ise, zaten onlarda haset olmaz. Eğer onlarda dahi haset yapsa ya kendisi riyakardır -ahiret malını dünyada mahvetmek ister- veyahut mahsudu (haset ettiği kimseyi) riyakar zanneder, haksızlık eder, zulmeder. (Mektubat)
İbn-i Şirin şöyle dedi:
Dünyaya ait bir meseleden dolayı hiç kimseye haset etmedim. Çünkü o kimse, eğer cennet ehlinden ise ona dünya malından dolayı nasıl haset ederim. Zira dünya metaı cennette değersiz bir şeydir. Eğer cehennem ehlinden ise yine dünyaya ait işlerden dolayı ona nasıl haset edeyim? Zira o kimse, ateşe varacaktır. (Zübdetü’l-İhya)
Hasetten kurtulmak için dua edilmelidir
Haset eden kimse, sürekli Allah’ın kendi lütfundan vermesi için dua etmelidir. Çünkü O, kendisi için hayırlı olan şeyi verir ve O her şeyi bilendir. (Tefhimül Kur’ân)
Haset eden kişi kıskançlığının hem dinine hem de dünyasına zararı olduğunu düşünmelidir
Kıskanan kimse bilmeli ki, kıskançlığı dinine ve dünyasına zarar verir; kıskanılan kimseye zararı dokunmayıp, aksine onun hem dünyasına hem de dinine menfaat sağlar. (İhya-u Ulumiddin)
Asmaî, bir Arabî’ye:
Ömrün ne kadar uzun? demiştir. O da:
Haset etmedim; rahat yaşadım. diye cevap verir. (Edeb-i Dünya ve-d Din)
Haset gibi kalp hastalıkları, ilim ve amelle tedavi edilebilir
Haset (kıskançlık) kalbin en büyük hastalıklarındandır. Kalp hastalıkları ise ancak ilim ve amel ile tedavi edilebilir. Haset hastalığını tedavi edebilmek için öncelikle hasedin din ve dünya için getirdiği zararları bilmek, bu hususta ilim sahibi olmak gerekir. Üstelik haset, haset edilen kimseye zarar getirmez.
Haset hissi gelen kişi, bunun şeytandan gelen bir hile olduğunu hatırına getirmelidir
Kıskançlığı tedâvî etmenin yolu, şeytanın isteklerini yerine getirmeyerek, hatta aksini yaparak, ona hükmetmesini öğrenmektir. Mesela, içindeki kıskançlık duygusu birisini kötülemesini istediğinde kişi, bunu şeytanın kendisi için hazırladığı tuzağa düşmek demek olduğunu anlayarak tersini yapmalı; onu övmelidir. Kendisinden, birisine karşı kibirli davranmasını istediğinde, karşı koyarak tevazu göstermeli; vermemeyi fısıldadığında vermelidir. Kişinin bu davranışları, karşısındaki insanı memnun eder ve onun tarafından sevilmesine neden olur. Bu şekilde karşılıklı sevgi başlar ve zamanla kıskançlık hastalığı yok olur. (Şafi Ansiklopedisi)
Haset eden kişi ölümü ve ahiret azabını aklına getirmelidir
Ebu Derda (ra) buyurdu:
Her hangi bir kul, fazlasıyla ölümü hatırlarsa, onun sevinmesi azalır; hasedi pek az olur. (İhya-u Ulumiddin)
Haset eden kimse sadece kendini perişan eder. Haset edilen kimsenin durumunda bir bozulma, bir kötüleşme olmaz. O halde, kişi bir âhiret hesabı ve korkusu çekmese bile, aklın gereği olarak bu yararsız azaptan kurtulmayı istemelidir. Üstelik, ahirette neden olacağı ceza da unutulmamalıdır. (Şafi Ansiklopedisi)
Haset eden kişi, kıskançlığın telkin ettiği şeylerin tam tersini uygulamalıdır
Kıskanan kişi, kıskançlığının gerektirdiği her şeyde bu halini kontrol altına almalıdır. Söz ve davranış olarak kıskançlığın telkin ettiği şeylerin tam tersini uygulamalıdır. Mesela kıskançlık, kendisini kıskandığı kişinin aleyhinde laflar etmeye sevkediyorsa, tam ters bir davranış sergileyerek onu övmeye çalışmalıdır. Kırıcı hareketlerinden dolayı özür dilemeli; kıskançlığı yapmakta olduğu iyiliklerini kesmeye sevkediyorsa, iyiliklerini daha da artırmalıdır. (İhya-u Ulumiddin)
Haset eden kişi kıskandığı kişiyle hediyeleşmelidir
Kıskançlıktan kurtulmak için, kıskanılan kişiye hediye gönderilmeli; nasîhat vermeli; onu medhetmelidir. Ona karşı tevâdu’ (barış) göstermelidir. Onun nimetinin artmasına dua etmelidir. (Kütüb-i Sitte)


Cevap: kıskançlıktan kurtulma duası

ravza 2
ALAH C.C razı olsun hasetten hasetçilerin şerrinden korusun


Cevap: Kıskançlıktan kurtulma duası

Kayıtsız Üye
Ben sevdiğim adamı çok kıskanıyorum hem ona hem kendime zarar veriyorum nasil kurtulurm


Şema
Kıskançlık için dua

Kıskançlıktan kurtulma duası


Kayıtsız Üye
Ben eşimi çok kıskanıyorum. Ve huzursuz oluyorum. Eşimi aşırı kıskanmaktan kurtulmak istiyorum.


Kayıtsız Üye
Bak ablacığım bende senin durumdayım bu yüzden ne yapacağımı bilmiyorum sevdiğim adam kıbrısta bense Türkiye’de aksine bide ben hafızlık yapıyorum bu kıskançlık aramizı çok bozuyor anlamadım ki önceden böyle bir huyum yoktu ama bundan sonra Allah’ın izniyle yeneceğim o kıskançlığı sanada tavsiyem dua et şeytanın oyununa gelme ona her hareketinde övgüler ver ve oda zamanla sana ısınacaktır 😊😊🤲🤲


kıskançlığı gideren dua , kıskançlıktan kurtulma duası, kıskançlıktan kurtulmak için dua

Bu kategoride yer alan HasbinAllah ve nimel vekil anlamı nedir başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Kıskançlıktan kurtulma duası Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.