Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:29
Misafir
Yönetici

Kahve içmek sünnette varmıdır?

Kayıtsız Üye
kahve içmek sünnetmi kahve içtiğimizde ağzımızdan kokusu gidene kadar melekler bize istiğfar ederlermiş nakşi olan bi komşumuz söylemişti ama ilk defa duydum doğrumu bu?


Cevap: Kahve içmek sünnette varmıdır?

Desert Rose
Kahvenin tarihi 15.yüzyılda Yemende başladığı
17.yüzyılda Türkler tarafından dünya ya yayıldığı bilgileri var
bu halde asrı Saadette kahve bilinmiyor anlamına
geliyor kardeş Sünnet ve hadislerde kahveye dair
bir rivayet sanırım yok.Kahve ile bir fetva var buyur oku.

——————-

2996 – Behce Fetvalarından: "Kullanılması yaygın bulunan kahvenin içilmesi helâldir" (H.Ec. 2/161)
Açıklama: Kahvenin İslâm aleminde yayılmaya başladığı sıralarda, Müslümanlar arasında, kahve içmenin caiz olup olmadığı münakaşası yapılmıştır. Bazı şahıslar, kahveyi keyif verici bir madde olarak göstermekte ve içilmesinde mahzur aramaktaydı. Birtakım kimseler de kahvenin yandığını ileri sürerek içilmesinin haram olduğu görüşünü savunmaktaydı.
Mesele fukahaya intikal edince, kahve ilim süzgecinden geçirilmiş ve helâl olduğuna fetva verilmiştir. Kahve, tiryakiliğe yol açmakta ise de, sekir verici veya fütur (gevşeklik) getirici bir hassaya sahip değildir. Kıvamında kavrulduğu zaman kahveyi yanmış bir madde olarak mütalaa etmek doğru değildir. Bu sebeple, İslâm fakihleri kahve içmenin helâl olduğuna fetva vermiş bulunmaktadırlar.


Cevap: Kahve içmek sünnette varmıdır?

rana
böyle bir sünnet yok 🙂


Cevap: Kahve içmek sünnette varmıdır?

Desert Rose
< böyle bir sünnet yok >
tabiiki yok:):) olsaydı İslam fukahasının fetva vermesine gerek kalmazdı
kahve Efendimiz(s.a.v)den çok sonraları çıkmış
bunları nerden uyduruyorlar acaba


rana
< tabiiki yok:):) olsaydı İslam fukahasının fetva vermesine gerek kalmazdı
kahve Efendimiz(s.a.v)den çok sonraları çıkmış
bunları nerden uyduruyorlar acaba
>

yani müminler biraz daha mantikli düsünüp ve kuran ve sünnetten ayrilmazlar ise zaten bunlara inanmayip yanlis oldugunu anlarlar..

malesef öyle insanlar varki bazi tarikata bagli olanlarda bir misalda ben verim
seyhleri sigara iciyor yarisini birakip gidiyor ardindan devam icerler, bitirirlerse sifa olurmus 🙂
aglanacak hale geldik, üzücü olanda buna inanmalari, yani kahve yine iyimis : ))) tövbe tövbe


Allah sonumuzu hayr etsin..


Hoca
Kahve içme konusunda ne sünnet/hadis var ne de yasak 🙂

islamda kahve içmek
kahve kokusuna melekler gelir mi? turk kahvesi icmek sunnet mi ?
kahve icmek sunnet mi, kahve kokusuna meleklerin istiğfarı
gibi sorular hep halk arasında meşhur sorulardır fakat dini dayanakları yoktur.

Kahve içmek sünnette varmıdır?Kahve içmek sünnette varmıdır?Kahve içmek sünnette varmıdır?

Kahve içmek için 11 neden

1- Kahveyi sadece koklamak bile sizi stresten uzaklaştırabilir.
Seul Ulusal Üniversitesi’nden araştırmacıların fareler üzerinde yaptığı bir deneye göre az uyku nedeniyle strese giren fareler kahve aromasına maruz kaldıklarında, beyinlerinde bu strese bağlı olarak oluşan proteinde de bir değişim yaşanıyor.

2- Kahve Parkinson hastalığıyla ilgili semptomları azaltabilir
Science Daily’de 2012 yılında Dr. Ronald Postuma tarafından kaleme alınan bir çalışmaya göre, kahve içmek Parkinson hastalarının hareketlerini kontrol etmelerinde onlara yardımcı oluyor.
Ayrıca kahve içenlerin Parkinson hastalığına yakalanma oranları da daha düşük.

3- Kahve karaciğeriniz için çok yararlı
2006 yılında 22 yaş üstü, 125 bin kişiyle yapılan bir araştırma, günde en az bir bardak kahve içenlerin karaciğer sirozuna yakalanma ihtimallerinin yüzde 20 daha düşük olduğunu ortaya koydu.
Araştırmayı yönetenlerden Arthur L. Klatsky, The Guardian Gazetesi’ne verdiği demeçte, kahve tüketiminin özellikle alkol kullananların yakalandığı siroza karşı koruyucu yararları olduğunu vurguladı
Ayrıca araştırmalar, kahvenin alkolle bağlantısı olmayan karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıkları önlemede de yararlı olduğunu ortaya koydu

4- Kahve daha mutlu hissetmenizi sağlayabilir
National Health Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde dört bardak ya da daha çok kahve içenler, hiç içmeyenlere oranla yüzde 10 oranında daha az depresyona giriyor.
Bunun sadece kahvenin içerisinde bulunan kafeinle ilişkili olmadığı da belirtiliyor.
Araştırmayı yürütenlerden Dr. Honglei Chen, kahvenin mutluluk vermesinin nedenini, içindeki güvenilir antioksidanlara bağlıyor.

5- Kahve tüketiminin daha düşük intihar oranlarıyla da bir ilişkisi var.
Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde iki ile dört bardak kahve tüketimi, hem erkekler hem de kadınlar için intihar oranını yüzde 50 civarında düşürüyor.
Bunun nedeni de kahvenin hafif bir antidepresan olarak da etki gösterip serotonin, dopamin gibi sinirsel salgıların üretimine yardımcı olması olarak gösteriliyor.

6- Kahve, cilt kanserine yakalanma ihtimalinizi düşürebilir: Harvard Tıp Okulu ve Boston’daki Brigham andWomen’s Hospital, tam 20 yıllık bir süre boyunca 112 bin 897 erkek ve kadını takip etti.
Günde 3 bardak ve üstü kahve içen kadınların, hiç kahve içmeyenlere göre cilt kanserine yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğunu net bir şekilde ortaya koydu.

7- Kahve sayesinde daha iyi bir atlet olabilirsiniz

8- Kahve, Tip 2 diyabetin gelişim riskini azaltabilir

9- Kahve içmek, zihninizi daha uzun süre sağlıklı bir biçimde korumanıza yardımcı olabilir

10- Kahve sizi daha zeki yapabilir

11- Kahve depresyona girme riskini düşürüyor


Kayıtsız üye
Benim bildiğim kadarıyla kahve ile ilgili bir hadis yok, lakin kahvenin asıl tarihçesini iyi araştırdığımız da bazı güçlü rivayetler göre kahveyi bulan ve ismini koyan kişinin Allah ın izni ile Yemen illerinden Veysel Karani olduğunu görebilirsiniz. Yemen den dünyaya yayılmasını da araştırıldığında sağlam kanıtlarla gözükmektedir. Veysel Karani hz. Peygamber Efendimizin sav. zamanında yaşamıştır. Kahve yi bulduğu zaman Peygamber Efendimiz sav. yaşadığı dönem içindemiydi yoksa sonrasındamıydı onu bilemiyoruz. Ama bu bilgilere istinaden Peygamber Efendimiz sav. zamanında kahvenin olma ihtimali olabilir.


Kayıtsız Üye
melekler kahvenin kokusunu severlermiş diye bir şey dıuymuştum…ne derece doğru bilemem.


Kayıtsız Üye
imam buhari hazretleri zuhuratta gormus s.a.v efendimiz kahve kokusuna melekler gelir demis bu hadis serif mi degilmi kato olarak yok boyle bisey denmesi dogru degildir ve osman li zamanninda damat kahveden once9 su icerse sunnete riayet ediyo derlermis sonra icip kokusunu giderdigi icin


Kayıtsız Üye
Ben de okumuştum.Meleklerin kahve kokusunu sevdiğini.Bizim çocuğun bir elinde fincan bir elinde limonatalı fotosunu paylaşmak için tekrar araştı
rayım demiştim.


Kayıtsız Üye
Kahve Hz. Süleyman (a.s) sünnetidir. İlk Belkıs annemizin sarayına gittiğinde içmiştir.


kahve içmek sünnet mi, kahve kokusuna melekler gelir mi, peygamberimiz kahve içer miydi

Bu kategoride yer alan Gerçek ilk yazılan kuranı kerim kitabı şu an nerededir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Kahve içmek sünnette varmıdır? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.