Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:54
Misafir
Yönetici

Anneleri aynı babaları farklı olan bir kız ve bir erkek evlenebilir mi?

Kayıtsız Üye
Anneleri aynı babaları farklı olan 1kız ve 1erkek evlenebilir mi? dini hükmü hakkında bilgiler verir misiniz ?


Cevap: Anneleri aynı babaları farklı olan bir kız ve bir erkek evlenebilir mi?

Desert Rose
Anne bir baba ayrı olan kişiler kardeştir.

Evlenmeleri yasaktır.


Cevap: Anneleri aynı babaları farklı olan bir kız ve bir erkek evlenebilir mi?

Kayıtsız Üye
ben yabancı biriyle evlencem.onunda kızı var oğluma alabilirmiyim


zihniacar
Yabancı kişi ile evlensen bile ilişkiye girdiğiniz halde senin ve onun önceki evliliklerinizden olma çocuklar birbirlerine es olarak dusmezler


Kayıtsız Üye
Babalar aynı anneler farklı babanın ikinci eşinden olan erkek çocuğunun baş örtülü gördüğünde harammı helalmi yanında başı açık gezebilirmiyiz


arifselim
Babalar aynı demek bunların kardeş olması demektir. Kız pek tabii olarak saçlarını erkek kardeşlerinin yanında açabilir bu haram değildir.


Kayıtsız Üye
Babaları aynı anneleri farklı Kızkardeşim kızıyla eklenebilir mi


arifselim
Babanız aynı olan kişi senin öz be öz kızkardeşin olur ve onun çocukları da senin yeğenlerin olur onunla evlenemezsin bu haramdır.


Kayıtsız Üye
benim anne bir baba ayrı erkek kardeşim benim kızıma namahremmi oluyor


arifselim
Bu kişi senin öz kardeşin gibidir ve senin çocuğununda ya dayısı veya amcası hükmünde olur. Bir anne veya bir babanın farklı olması durumu değiştirmez.


Kayıtsız Üye
Simdi benim babam ve annem ayrildiginda bir tek ben varmisim annem evlenmis ve kizi olmus ben bu kizla evledin birey olur mu ve cocugumuz olacak bosanmam mi lazim


arifselim
Annenden doğan kız senin öz be öz kız kardeşindir demektir. Bu nasıl bir söz öyle! Kız kardeşi ile evlenmek haramdır ve en büyük günahlardandır. Hemen ayrılmalısınız. Çocuk olsa bile bir şeyi değiştirmez.


Kayıtsız Üye
Anneleri ve babaları farklı iki kişinin, annesi ve babası evlenirse bu çocuklar biriyle evlenebilir mi?


arifselim
Dinen tam ve geçerli bir nikah ile evli olan kadın ve erkeğin önceki eşlerinden olan çocukları birbiri ile evlenmeleri caizdir. Çünkü bu kişilerin evliliğe engel teşkil edecek bir yakınlıkları bulunmamaktadır. Yani bu kişilerin anneleri de babaları da bir değildir. Ama bu çocuklar evlenmiş olan (ve cinsel birleşme gerçekleşmiş olan) anne ve babaları ile ebediyen evlenmeleri caiz olmaz.


Kayıtsız Üye
Annem babamla evlenmeden önce bir evlilik yapmış ve bir kızı olmuş, sonra ayrılmışlar. Annem babamla evlenmiş ben oldum
Annemin ilk evliliğinden olan kızının oğlu ile (annemin torunu oluyor) ben evlene bilir miyiz? Üvey yeğen oluyor anı yaştayız evlilik haram olur mu?


Ensar
Annenizin diğer evliliğinden olan kızı, babanız farklı olsa da anne aracılığıyla sizi kardeş yapar. Dolayısıyla onunla evlilik birlikteliği kurulamayacağı gibi, kız kardeşinizin kızı sizin yeğeniniz olduğu için onunla da evlilik birlikteliği kurulamaz.


Kayıtsız Üye
Anneleri kardeş ve babaları kardeş iki kuzen kardeş sayılır mı


ACİLSERVİS
Hayır kardeş olmazlar sadece kuzenler.


Skandalkemal
Hocam öncelikle şunu sormak istiyorum nesep hakkı babaya ait olduğu için anneleri bir fakat babaları farklı olan 2 kimsenin evlenmesi doğru olur mu dinimizde buna müsaade var mı acil cevaplayabilirseniz çok memnun olacağım


Ensar
Annesi bir Babaları ayrı olanlar dinimizce kardeş sayılırlar evlenmeleri kesinlikle yasaktır. Bu duruma dikkat etmeli ve ona göre davranmalıyız. O kişi yada kişiler sizib kardeşleriniz olmaktadır.


anne bir baba ayrı kardeş olur mu, anne bir baba ayrı kardeşler evlenebilir mi, anne bir baba ayrı kardeşler

Bu kategoride yer alan Bağışlamak için güzel ve anlamlı uzun dua başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Anneleri aynı babaları farklı olan bir kız ve bir erkek evlenebilir mi? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.