Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:29
Misafir
Yönetici

Amenerresulü anlamı

Kayıtsız Üye
Amenerresulü anlamı nedir Amenerresulü ne anlama gelmektedir bana bir açıklama yapar mısınız ?
Amenerresulü anlamı


Cevap: amenerresulü anlamı

imamhatipli42
Amenerrasulu Bakara Suresinin son iki ayetidir.

285 – Peygamber, Rabbi’nden kendisine ne indirildiyse ona iman etti. Müminlerin de hepsi Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler. "Biz Allah’ın peygamberleri arasında ayırım yapmayız, duyduk ve itaat ettik. Ey Rabbimiz, bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır." dediler. 286 – Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başka yük yüklemez. Herkesin kazandığı hayır kendisine, yaptığı kötülüğün zararı yine kendisinedir. Ey Rabbimiz, eğer unuttuk ya da yanıldıysak bizi tutup sorguya çekme! Ey Rabbimiz, bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme! Ey Rabbimiz, bize gücümüzün yetmeyeceği yükü de yükleme! Bağışla bizi, mağfiret et bizi, rahmet et bize! Sensin bizim Mevlamız, kâfir kavimlere karşı yardım et bize.

(Bakara 285-286)


Cevap: amenerresulü anlamı

Şema
Amenerrasulunun manası

Amenerrasululü ayetinin türkçe açıklaması

285. Peygamber, Rabbi tarafından kendisine indirilene iman etti, müminler de (iman ettiler). Her biri Allah a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine iman ettiler. "Allah’ın peygamberlerinden hiçbiri arasında ayırım yapmayız. İşittik, itaat ettik. Ey Rabbimiz, affına sığındık! Dönüş sanadır" dediler.
286. Allah her şahsı, ancak gücünün yettiği ölçüde mükellef kılar. Herkesin kazandığı (hayır) kendine, yapacağı (şer) de kendinedir. Rabbimiz! Unutursak veya hataya düşersek bizi sorumlu tutma. Ey Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır bir yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği işler de yükleme! Bizi affet! Bizi bağış.

Bakara Suresi’nin son iki ayetini oluşturan ve Amenerresulü diye anılan bu mübarek ayetler, ilahi emirler karşısında mutlak itaate yönelen müminlerin inançlarındaki sadakatlerini ifade etmektedir. Ayrıca bir önceki ayette geçen İçinizdekileri açıklasanız da, gizleseniz da Allah sizi hesaba çekecektir haberiyle endişeye kapılan müminlere bu ayetlerle kolaylık bahşedilmiş, mükellefiyetler hafifletilmiştir. Böylece Allah’a tam itaat ve iltica meyvelerini verirken yersiz kuşkular da bertaraf edilmiştir.
Mirac gecesinde Peygamberimize vasıtasız şekilde vahyolunan bu ayetler, Resulullah’ın hadislerinde övülmüş, her zaman ve özellikle yatmadan önce okunması tavsiye edilmiştir. Bir hadiste de: Bu ayetlerin geceleyin yatmadan önce okunması kişiye yeter denilmiştir.


Cevap: amenerresulü anlamı

Kayıtsız Üye
sağolun can kardeşlerim


816291162
sağolun ödevimde yardımcı oldu


Kayıtsız Üye
saol kur-an’ı kerim dersindeki programda okuyacağım


senanur
Çok teşekkür ederim:-) gerçekten de anlamına çok ihtiyacım vardı


Kayıtsız Üye
mükemmel bir ayet.ALLAH müslümanları kötü yollardan uzak tutsun.


Kayıtsız Üye
ben imam hatipte okuyorum ve kuran dersi için elif lam mim amenerresulü tebet ihlas yemek duası anlamlaryla ezberlemem gerekiyo.(elinize sağlık)teşekkürler
o_O


Kayıtsız Üye
– Peygamber, Rabbi’nden kendisine ne indirildiyse ona iman etti. Müminlerin de hepsi Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler. "Biz Allah’ın peygamberleri arasında ayırım yapmayız, duyduk ve itaat ettik. Ey Rabbimiz, bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır." dediler. 286 – Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başka yük yüklemez. Herkesin kazandığı hayır kendisine, yaptığı kötülüğün zararı yine kendisinedir. Ey Rabbimiz, eğer unuttuk ya da yanıldıysak bizi tutup sorguya çekme! Ey Rabbimiz, bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme! Ey Rabbimiz, bize gücümüzün yetmeyeceği yükü de yükleme! Bağışla bizi, mağfiret et bizi, rahmet et bize! Sensin bizim Mevlamız, kâfir kavimlere karşı yardım et bize.

(Bakara 285-286)


Kayıtsız Üye
Teşekkürler çok sağ olun bunun yapılmasına yardım eden herkese çok teşekkür ediyorum ben de imamatipe gidiyorum ve bunu Bu duayı deftere yazmam gerekiyor çok teşekkür ediyorum 😇💗


Kayıtsız Üye
ÇOK sağolun deftere yazmam gerekiyordu yarın sözlü var inşAllah iyi alırım. BENDE İMAM-HATİPLİYİM 🙂


Kayıtsız Üye
gece bu dua yı okuyanın geceyi ibadetle geçirmiş sevabı verilir iyi akşamlar


amenerresulü anlamı, amenerrasulü anlamı, amenerrasulu anlamı

Bu kategoride yer alan Muhammed ismi arapça nasıl yazılır? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Amenerresulü anlamı Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.