Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:49
Misafir
Yönetici

İsimleri kısaltma günah mı

Kayıtsız Üye
isimleri kısaltma günah mı lakap takmak gibi bu caiz midir.


Cevap: isimleri kısaltma günah mı

Altundal
Lakap takmak günahtır Abdullah a Apo demek gibi


Yorum: İsimleri kısaltma günah mı

Kayıtsız Üye
Hz Hamzanın lakabı aslan diye biliyorum. Ama o zaman lakab caiz değilmi ? Mesela benim akıllı bi arkadaşım olsa onu zeki siye çağırsak ismi yerine, o zaman bu günah mı? Veya mesela süslü bir arkadaşa, kokoş demek (bu onunda hoşuna gidiyorsa) günah mı? Ve isim kısaltmaya gelince, mesela Eyüb isimli bir insana eyoo demek günah mıdır ? (Eyüp peygambere hakaret amaçlı değilse)


Yorum: İsimleri kısaltma günah mı

ACİLSERVİS
Hz. Hamza aslan avlardı ve aslan diye lakabı varsa ona aslan diye seslenildiği anlamına gelmez. Eyüp isimli birine eyoo demek bir hakarettir kokoş demekte öyle senin anladığın lakap ile Hz Hamza’ya ait olan lakap aynı şey değildir.


isim kısaltmak

Bu kategoride yer alan İlias/İlyas İsmi Caiz Mi başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

İsimleri kısaltma günah mı Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.