Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:52
Misafir
Yönetici

Besmele ile haram işe başlamanın hükmü nedir? sigaraya besmele ile başlamak gibi

Kayıtsız Üye
Besmele ile haram işe başlamanın hükmü nedir? sigaraya besmele ile başlamak gibi


Cevap: Besmele ile haram işe başlamanın hükmü nedir? sigaraya besmele ile başlamak gibi

Desert Rose
Besmele çekmenin mekruh olduğu yerler:

Avret yerini açarken, necaset bulunan yere girerken,
Berae suresini önceki sureye bitişik okurken, sigara içmeye ve
bunun gibi kötü kokulu, mesela soğan, sarımsak gibi şeyleri yemeye
başlarken ve sakal tıraşı olmaya başlarken Besmele çekmek mekruhtur.

Besmele çekmenin haram olduğu yerler:

Haram işlemeye başlarken Besmele çekmek haramdır.
Haramlığını kabul ederek yaparsa haram olur, harama önem vermeden
veya helal kabul ederek yaparsa küfür olur.


Yorum: Besmele ile haram işe başlamanın hükmü nedir? sigaraya besmele ile başlamak gibi

Nicker
İmam-ı Azam Ebu Hanefe’nin Fıkh-ı Ekber’inde ve asırlarca Osmanlının kaynak eseri olan Mülteka’ın şerhi olan Dâmâd’da bu konuda şöyle bir kayda yer veriliyor:

"Bir kimse, haram olduğu kesin olarak bilinen fiilleri işlerken Bismillah derse, imanı tehlikeye girmiş olur. Mesela; kumar oynarken, şarap içerken, zina ederken, yenmesi haram olan bir malı yerken "Bismillah" derse dinden çıkar. Çünkü bu insan Allah’ın ismini hafife almış, onunla alay etmiş oluyor.

Şimdi benim anlamadığım durum şu; …haram olduğu kesin olarak bilinen fiilleri işlerken Bismillah derse… Buradaki kesinlik söyleyen kişi tarafından bilinmesi mi yoksa genel olarak çoğu kişi tarafından bilinmesi midir?


Yorum: Besmele ile haram işe başlamanın hükmü nedir? sigaraya besmele ile başlamak gibi

Kayıtsız Üye
Selamun Aleykum Hocam Hayırlı Geceler benim sorum olacaktı benim hoşlandığım bir kız var sosyal medya hesabımdan takip etmek istemiştim beni engelledi bende Başka bir hesap açıp ona istek atmıştım isteğimi kabul ettimi diye hesabıma girerken besmele çektim ve şuan çok pişmanım sizce dinden çıktım mı acaba cevaplarsanız çok rahatlayacagım hocam Hayırlı geceler.


ACİLSERVİS
Dinden çıkmak gibi boş düşünceler cehaletten gelir. Dininizi öğrenin namazınızı kılın ve orucunuzu tutun. Bunun ilacı sadece budur.


harama besmele ile başlamak, besmele cekmek

Bu kategoride yer alan Kız Arkadaşım Bakire Olmadığı İçin Onu Kabul Edemiyorum başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Besmele ile haram işe başlamanın hükmü nedir? sigaraya besmele ile başlamak gibi Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.