Anasayfa
16 Ekim 2021, 16:41
missa04
Editor


İman küfür konusunda bilgisi olan cevap yazsin lütfen.

noıdnoname
selaminaleyküm.
Arkadaslar benim büyük bır derdim var derdim şu;
Ben aslında Allahtan aşırı korkan biriyim ama içimden bir ses sürekli Allahımin beni yakacağını söylüyor ben Allahın merhamet yönlerini okuyorum ve ozaman sevgim çok artıyor. sonra
içimden bir ses sürekli kötülük emrediyor vesvese diyebilirsiniz ama eskiden bu vesveseler susardı şimdi susmuyor sürekli devam ediyor acaba bende iş bitmiş mi Allah hakkında kötü düşünceye sahip olmak istemiyorum çünkü beni o yarattı rizk veren de o en güzel yolda onun yolu ben kötü düşüncelere irademle karşı koyuyorum ama Allahımin beni yakacak olması düşüncesi beni öldürüyor daha önce büyük günahlar işlediğim için oluyor olabilir bunlar.keşke 6 ay önceye dönebilsen ama bu imkansız . Allahın bana sevgisi azalmış midir günahlardan dolayı ?


Cevap: iman küfür konusunda bilgisi olan cevap yazsin lütfen.

Guray
Aleykum Selam
Sen imanını kuvvetlendirmeye çalıştığın sürece şeytanda vesvese verip seni umutsuzluğa düşürmeye çalışacak vesveseyi bu kadar dert etmeyin o kötü düşüncelerden sen sorumlu değilsin bırak istediğini desin sen hayatını islama göre yaşa. Vesveseden korunmak için felak nas ayet-el kursi okuyabilirsin aklına kötü düşünceler geldikçe eüzü besmele çek dinini iyi öğren ki neyin doğru neyin vesvese olduğunu anla Rabbimin merhametinden umut kesilmez hayatta olduğun sürecede işin bitik değil.
Cevap: iman küfür konusunda bilgisi olan cevap yazsin lütfen.

noıdnoname
evet doğru bende umut kesmiyorum belki bunlar benim düşüncem olmayabilir ama rabbimin karşısına çıkmaktan korkuyorum ara sıra keşke bir ağaç olsaydım diyorum belki günahtır söylediklerim bilmiyorum.


Cevap: iman küfür konusunda bilgisi olan cevap yazsin lütfen.

Guray
Kardeşim şeytanı mutlu etme Rabbine uy ne kadar günahın varsa affetcek olan Allah’tan başkası değil günahların nedeniyle üzülmen güzel bişey ancak bunu tevbeyle birleştirmen gerek vesveseyle değil


rana
ve aleykumusselam ve rahmetullah,seytan imanli insanlarla ugurasir..
kendini Allah’a teslim edenlerle.. Allah yolunda gidenlerle..

kardesim Allah’a iman ediyormusun?! Meleklerine iman ediyormusun?! Kitaplarina iman ediyormusun?! Peygamberlerine iman ediyormusun?!
Ahiret gününe iman ediyormusun?! Kaza ve Kadere, hayr ve serrin Allahdan geldigine inaniyormusun?!Evet se kendini yorma imanin yerinde, seytana kanma, kendini yipratma!

Seytanin vesvesesi sizi baya perisan etmis..Herseyi düsünmek dogru degildir, iman edin ve Allah’a teslim olun.. iman konusu öyle bir şey ki düsündügünüz an seytana bir firsat vermis oluyoruz..
bizlerin ibadeti zaten Rabbimizin rizasini kazanmak icindir, ben rabbimi istiyorum cenneti degil bir durusunda olursak belki daha bir vesveseden kurtulusunuza sebeb olacaktir..Bu ayet pusulaniz olsun..

“De ki: Benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm hep âlemlerin Rabbi Allah içindir. (EN’AM/162)Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
allah-u Teâlâ’nın zatını düşünmeyin. O’nun nimetlerini ve yarattığı varlıkları düşünün. Çünkü siz Allah’ın zatını düşünmeye güç yetiremezsiniz.
Muhammed Nâsıruddin el-Albânî Sahiha

Gücümüzün yetmedigi birseye neden kalkisalim ki?
Kildiginiz namazlari, abdest alirken yaptiginiz dualari bilincli yani manasini anlamaya calisarak alin, kilin.. öylelikle seytana firsat vermis olmazsiniz. Faydali olacaktir eminim..

Imanini kaybetme korkusu evet cok güzel bir şey ama o korku korkulukdan cikip size zarar vermeye baslamis. Bence Allahin sevgisini kaybetme korkusu icerisinde yasarsaniz size daha iyi gelecektir.

Selam ve dua ile..


Kayıtsız Üye
selamunaleyküm

öncelikle kendimi tanıtayım ben farzları yerine getirmeye çalışan 5 vakit namazımı kılan orucumu tutan biriyim ancak başıma şöyle bir sıkıntı geldi son 3-4 gündür içimde çok kötü bir vesvese peydah oldu nedense devamlı olarak kendimi boşlukta hissediyorum namaz kılarken ibadet yaparken sanki boşaymış bu yaptıklarım gibi bir düşünce sarıyor devamlı bu düşünce ile birlikteyim iman konusuında acayip korkuyorum acaba imanımı mı kaybettim diyerek devamlı içimde sıkıntı inanın hayat zorlaştı bana günah işlere özenmesem de farzları yerine getirsem de devamlı içimde bu sıkıntı beni çok yormaya başladı daha 3-4 gün olmasına rağmen nedir bunun hal çaresi felak nas okuyorum devamlı ama daha çare bulamadım…


İLİMCİK
aleyküm selam kardeşim.

Risale-i Nurdan “vesvese risalesi” ni okumanı tavsiye ediyorum..Aşağıdaki linkte bu risale vardır..Anlayamadığın kelimenin üstüne çift tıklarsan o kelimenin lügat manasına ulaşırsın…Ayrıca sayfanın yan tarafında da lügat vardır…Eğer anlamadığınız bir yer olursa sorarsınız.


Kayıtsız Üye
Allah razı olsun içimden gelen sesler şeytana ait onları büyütmemek dinlememek gerek demek ki..


Kayıtsız Üye
Sen bunun için ölmeye bile razı olmuşsun sen bence ne güzel bi müslümansin..


Kayıtsız Üye
İmani konuda vesvese yaşayan değerli kardeşlerim.ben de böyle vesveseleri yaşamış biri olarak başımdan geçenleri ve bu sıkıntının nasıl üstesinden geldiğimi anlatmak istiyorum ki olurya bir kardeşimize dahi yardımcı olursak ne mutlu.


Kayıtsız Üye
Yazılanları birebir yaşadım tam üç ay sürdü.
Ve üç ay boyunca da sadece nefes aldığımı hissediyodum kafam da bile saç kalmadı. İstediğim tek şey imanım olsun dnyada ki bütün çile benim olmasına razıydım.
Sonra Kuran ayetlerinde küfür ve münafıklıkla ilgili ayetleri okuyunca resmen bittim zannediyodum.
Camiye gidenlere baktığımda keşke bunların yerinde bende olsam diyordum.
Bir de namazda secde anında bol bol dua etmenizi öneririm.
Mevlam sıratı müstakimden ayırmasın hepimize bu dünyadan imanla göçmeyi nasip etsin.


Kayıtsız Üye
Allah razı olsun kardeşim bende senin kadar olmasamda bu gibi rahatsızlıklardan müzdaribim. İyi geldi farklı bir pencere açtın eyvAllah


arifselim
Merhaba kardeşim. Bu yaşadıkların ve anlattıkların sadece vesvesedir. Birinci yapman gereken her önüne gelen ve güvenilir olduğundan emin olmadığın yazıları okumamak ve videoları izlememektir. Vesvese bir açıdan senin kalbinde olan imanın bir işaretidir. Ama vesveseli insan o kadar hassaslaşıyor ki tam tersine imanının gittiğini düşünmeye başlıyor. Halbuki bunlar vesvesedir ve sana günah olarak hiç bir sorumluluğu olmaz.


Kayıtsız Üye
Selamun Aleyküm arkadaşlar. En son kasım ayında yorum atan arkadaşınızım. Vesveselerle ilgili sorunum olduğunu belirtmiştim.
Bu durumla o kadar iç içe kaldım ki dediğiniz gibi takmamaya çalıştım ama artık benim düşüncelerimmiş hissi var ve sanki ben kalpten inanmıyormuşum gibi hissediyorum. İşin aslına bakarsanız hiç bir şey hissetmiyorum durgunlaştım korku dahi yok içimde psikolojik bir durum mu bilmiyorum. Dua ederken sanki gösteriş olsun diye yapıyormuşum gibi geliyor çok kötü durumdayım. Ne yapacağımı bilmiyorum. Tövbe edip dua etsem de her gün aynı düşünceler beni bitiriyor artık. Ya ben çok abarttım üstüne gittim bu iyice ağırlaştı. Allah’ı hissedemiyorum artık kalbim mi karardı acaba. Benim gibi bu durumu yaşayan varsa yardımcı olabilir misiniz..


Kayıtsız Üye
Allah razı olsun aynı şeylerin benzerini yaşayan biri olarak yalnız değilmişim dedirtti inşAllah ben de çaremi bulurum çok teşekkürler


Kayıtsız Üye
Hiç üzülmeyin ARKADAŞLAR ben sizden daha kötüyü gEçen sene 2016 ramazan arefesinde namaza başladım O zaman var ya Allahımla çok seviyordum şimdide seviyorum Namaza basladım yaz boyu hiç birşey yoktu Allah’a canı gönülden müthiş tim Bazen de namaz da küfür geçiyordu AKLIMDAN geçiyordu sonbaharda daha arttı küfür arttı bu sefer her zaman oluyordu Kasım ayının içinde aklıma Allah ile ilgili şüphe geldi Allah var mı yok mu Diye akşam üstü aklıma takıldı ertesi gün ağladım Moralim bozuk hoca beni okudu 1 hafta fazla gelmedi sonra tekrar geldi bu seferde küfür sonra aralıkta inanılmazdı Sonrafa şirk geldi aklıma Tövbe haşa Hz adem Allahın tövbe haşa şeyi diye şeyler geldi aklıma AKLIMDA n çıktı AKLIMDAN ŞÖYLE de geçti Demiyorum şirk 3 hafta felan sürdü Şirk bitti ocakta Sonra Küfür geldi bazen ağzımda bilmeyerek mi bilmiyorum küfür çıkıyor Şimdide Allah la İÇİMDE n alay ediyorum Agiz daha önemli olduğuna bildiğim için tanımıyorum bu sefer agizdan çikiyor


Kayıtsız Üye
S a Kardeşim.oncelikle nasıl bir hata işlerden işle affeden bir Rabbimiz olduğunu unutma.Gonulden Tevbe et.seytana fırsat verme.o bu ara sana sürekli affedilmeyecegini söyleyip seni Allah’ta n uzak tutmaya çalışacaktır.ona fırsat verme .Her gün 2 rekat tevbei istiğfar namazı kıl.secdede gözyaşı dök.iste Allah her isteyene verir.yeter ki doğru şekilde işte.Radulullah sav efendimiz zamanında kefen çalıp satan bu sırada genç bir kızın cesedine tecavüz Edip Efendimizden af dileyen genç var…Efendimiz onu görmek istemiyor .O da bir dağa çıkıp 40 gün ağlayıptTevbe ediyor.ve bu gencin cenazesinde RasulAllah efendimiz melekler den basacak yer bulamadım diyor …


Kayıtsız Üye
Çok güzel diyosun umut verdin bana bende senin gibi hissediyorum inan anlattıkların benim çekdiklerimden farksız 1 buçuk aydır aynen senin dediğin gibi kendimi imanda samimi hissetmiyorum yada imanlı biri olarak hissetmiyorum acaba diyorum o kadar psikolog hocaya gitmenizlemi düzeldiniz yoksa kendiliğindenmi? Allah razı olsun


Kayıtsız Üye
Arkadaşlar iyi günler ben Allahı seven biriydim inanan biriydim ama aklıma Allah hakkında kötü vesveseler gelmeye basladi ve Allah inancı yok olmaya basladi ve ben cok üzüldüm ve ağladım sizce ne olabilir


arifselim
Aleykum selam. İş olarak bu kazancı helal bir iştir. Lakin kadının erkeklerle yalnız kalması caiz değildir. Sana tavsiyemiz uygun ve meşru bir ortamda iş bakmaya gayret et. Allah’a emanet ol


Tevbe
Allah’ın izniyle kafir olmadınız ancak neden bu kadar zora koştunuz kendinizi anlamak mümkün değil, tutamadığınız yeminleriniz için kefaret verin ve bir daha yeminden uzak durun. Allah affedicidir, affı sever. İntihar etmeyi aklınızdan geçirmeyin allah-ü Teala dilerse kullarının tüm günahlarını bağışlar fakat intihar affedilmeyen bir günah bu yüzden düşünmeyin bile. Samimi bir tövbe yani bol ibadet ile allah-ü Teala dan af dileyin. Allah biz cahil kullarına af buyursun.


Bssr
Kefareti nasıl vericem tam olarak ne yapmam gerekiyor 365 gün oruç mu tut cam ben 25 yaşında bir bayanım 3 yıldır takıntı depresyon ilacı kullanıyorum önce gusül abdestiyle başladı takıntılarım banyo da çok duruyordum sonra namaz abdestini zor almaya başladım şimdi onlar biraz azaldı geçti gibi ama şimdi de aklımdan hep Allah la ilgili kötü şeyler küfürler geciyo hep uzun uzun tevbe ediyorum bu da beni yoruyo bir saatten sonra cok korkuyorum dinden çıkıcam diye kâfir olucam diye bir türlü baş edemiyorum bununla şimdi ben kâfir olayım sonsuza kadar dediğim için kâfir olmadım mi yani


Tevbe
Dinden çıkmadınız vesvese şeytandandır kulak asmadığınız sürece sizi günaha sokmaz Allah’ın izniyle. Size gelen vesveseler sizi yemine ve yemininizi sürekli bozmaya sürüklemiş bundan sakınalım. Maddi durumunuz iyiyse her bir yemin için 10 fakiri bir günlük doyuracak ya da giydireceksiniz. Eğer durumum yok diyorsanız her bir yemin için 3 gün peş peşe oruç tutacaksınız. Bir daha yemin etmemenizi de ayrıca tavsiye ediyorum size, ve aklınıza bir küfür gelirse hemen vesvese gidene kadar “Allah’a ve Peygamberine iman ettim.” diye tekrarlayın bu sizin imanınızı diri tutacaktır. İbadetlerimizi arttıralım ve Allah’ı tanımaya değil, O’na kul olabilmeye gayret edelim. Allah’ın izniyle en kısa zamanda kurtulmanızı ümit ediyorum. Eğer sorunlarınız devam ederse bir psikologdan yardım alabilirsiniz.


Bssr
Durumum iyi değil oruç tutabilirim ama kaç gün oruç tutacagimi anlamadım başta 5 kere falan 3 gün oruç tut cam dedim en sonda yemin ederim ki 365 gün oruç tut cam dedim yani ben şimdi kaç gün oruç tut cam

Maddi durumum iyi değil oruç tutabilirim ben 5 kere aynı yemini bozdum her seferin de de 3 gün oruç tut cam dedim en son da 365 gün oruç tut cam dedim ben şimdi kaç gün oruç tutcam tam olarak


Tevbe
Kaç yemin ettiyseniz X 3 Mesela 5 yemin edip bozdunuz 5X3=15 gün oruç tutacaksınız ancak bunları 3er 3er ayırabilir zamana yayabilirsiniz 1 yemin kefareti için 3 gün peş peşe oruç tutma zorunluluğunuz var.


Bssr
Yani 365 gün oruç tutmucam mı ben simdi

Ben yemin ederken 365 gün oruç tut cam dedim ama


Tevbe
Tutmayacaksınız. Yemininizi bozduğunuz için sadece 3 gün kefaret tutmanız yeterli ve bolca tövbe edeceksiniz.


Kayıtsız Üye
Benim çevremde bazı ateistler var. Bazı sözleri beni şüpheye sokuyor ama sürekli Yüce Allah (C.C)’a sğınıyorum. Bu vesveseler yüzünden günaha girerer miyim? Ve bu vesveselere kanmamak için bir dua önerir misiniz? Kafirûn, Nas ve İhlas Sûresi okumam bu vesveselere karşı iyi olur mu? (bunu özellikle cevaplarsanız sevinirim.)


arifselim
İlk yapman gereken şey, çevreni ıslah etmektir yani kötü çevreden ve arkadaşlardan uzak durmaktır. İnsan zamanla çevresinden etkilenmesi mümkündür. Öncelikli işin bu olmalıdır. Bu surelerin etkisi olur Allah’ın izniyle ama asıl çözüm sana dediğimizi ilk olarak yapmaktır. Daha sonra imanını güçlendirecek bilgileri öğrenmelisin ve ibadetlerine sıkı sıkı sarılmalısın.


Kayıtsız Üye
Kardeşim iletişime geçebilir miyiz? Allah muvaffak etsin bende aynı dertten muzdaribim ve bitap haldeyim . Kahrediyorum ve çok utanıyorum ibadetlerim ağırlaştı ağlıyorum gizlice. Ne olur bi numara var seni rahatsız etmeden derdimi anlatayım bana yardımcı ol. Eğer dersen ki tedirgin olurum eyvAllah. Lütfen Allah rızası için din kardeşliği için


Kayıtsız Üye
Dostum Allah hak ve hakikatten ayırmasın . Günün ve hayatın mübarek olsun. Ben 2 aydır nefes alamıyorum bu sıkıntıdan . Kahrediyorum her kelimemde vesvese geliyor. Namazlarımı cok sukur kılıyorum kuranda okuyorum lakin dayanılmaz acı duyuyorum. Uykudan uyandığımda korkarak uyanıyorum günbitmiyor. Korkudan bitiyorum iştahtan kesildim dayanamıyorum artık . Allah rızası için bi görüşelim bana bi yardımcı ol.selamün aleyküm


Kayıtsız Üye
Dostum ne olur bana ulaş aynı sıkıntıdan bende muzdarıbım. Ölmek istiyorum yok olmak istiyorum. Saçmalamaya başladım üzülüyorum nefes alamıyorum artık . Midem bulanık geziyorum hep.


orhanx
bende ramazanda namaza başladım.bundan 1-2 hafta önce bendede aşırı vesvese oldu bende kuranın bilimsel mucizelerini felan izledim youtubeden insan kurandaki kanıtları görünce imanı dahada bi artıyor çok şükür çok iyiyim şuan.


Kayıtsız Üye
her harekette kendimi kötü hissedip tevbe edip kelime-i şehadet getiriyorum içimden vesvese geçer kabul etmiyorum ama garantiye almak için sürekli söylüyorum


Arda16
Selamın Aleyküm arkadaşlar yeniyim de konuyu yanlış yere açtıysam affola
Ben 7. Sınıf da okuyan bir öğrenciyim evet yaşım çok küçük farkındayım neyse ben soruma geleyim:
2-3 ay önce dini bir video izledim altta bir sürü Ateist’in zırvaladığını gördüm bunları o zaman hiç önemsemedim sonra aklıma bir şey geldi:
Ya gerçekten de (haşa)Allah yoksa?
Ya Ahiret yoksa ya ben ölünce hiçlik olacaksa?
Gibi saçma şeyler bu olay o kadar çok olmaya başlamıştı ki artık intihar eşiğine gelmiştim resmen sonra internetden araştırdım ve bunun vesvese olduğunu benim bundan sorumlu olmayacağımı anladım…
Aklıma takmamaya çalıştım kısmen işe yaramışdı
Sonra yine dini bir video izledim altta ateistler yine zırlavamışdı benim cahil olduğum konularda,yok o kadar din arasında İslam’ın doğru din olduğunu nereden biliyorsunuz?Hangi dine inanacağız?Baba Müslüman çocuk Müslüman,baba Hristiyan çocuk Hristiyan dinler masallardır vesayre vesayre ve şu an o kadar pişmanım ki bana bunlar mantıklı gelmişdi sanki,o an kelime-i şahadet getirdim ve bir anda gitti sonra Şeytan’ın insanları cahil olduğu yerlerde yakaladığını öğrendim ve bunları teker teker öğrenmeye çalışdım…
Videolar izledim,öğrendim olayları fakat anlamadığım şey şu ki ben bunları anlamama rağmen hayla dinden çıkmışım gibi hissediyorum ve SÜREKLİ AKLIMA BUNLARIN MANTIKLI olduğu istemsizce geliyor acaba bunlar büyüyünce geçecek mi?Dinden çıktım mı?Nasıl kurtulabilirim yardım edin lütfen şimdiden Allah razı olsun (Aileme söyleyemiyorum bu durumu çünkü ailem Allah’a şükür dindar ve üzerimde baskı kurmuşlardı acaba o yüzden mi oluyor bunlar)


bbgbbg
Kardeşim zaten Elhamdulillah bu vesveselerden rahatsızlık duyman senin değil nefsinin veya şeytanın fısıldamaları olduğunu gösterir.Yani dinden çıkmadın Allah’ın(azze ve celle) izniyle.Ateistlerin bu tarz sözleri söylemeleri normal.Zaten Allahu Teala bizlere Kur’an-ı Kerim’de bunu açıklıyor.

İşte böylece biz her peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman kıldık. Bunlar aldatmak için birbirlerine yaldızlı laflar fısıldarlar. Rabbin dileseydi, bunu yapamazlardı. O hâlde, onları iftiralarıyla baş başa bırak.
Bir de (şeytanlar), ahirete inanmayanların gönülleri bu yaldızlı sözlere meyletsin, onlardan hoşlansınlar ve işleyecekleri günahları işlesinler diye (bu fısıldamayı yaparlar).
En’am Suresi – 112 ve 113. ayetler

İşte görüldüğü gibi insi ve cinni şeytanlar bu fısıldamaları yapacaklar.Ancak sen ibadetlerine ve Allah’a(azze ve celle) kulluğuna devam et.

İnsanlar, İnandık demekle imtihan edilmeden bırakılacaklarını mı zannederler. Ankebut Suresi – 2. ayet

Gördüğün gibi iman ettim demekle dünya imtihanı bitmiyor.Bu tarz zorluklarla karşılaşacağız elbetki.Kafandaki her soruya cevap bulabileceğin bir kaynak sana önereyim.Kur’an-ı Kerim oku kardeşim.Göreceksin ki bundan 2000-3000 yıl önce bile kafirler aynı soruları soruyormuş.Allahu Teala’nın verdiği misaller ile bütün sorularına cevap bulacaksın Allah’ın izniyle.Yeterki sabırlı ol ve Allahu Teala’dan yardım dile.


arifselim
Hayırlı günler. Rüyada bir alim veya bir şeyh görmek, içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtulacağına işaret eder. Bu aklına gelenlerin hepsinin vesvese olduğunu biliyorsun. Allah kulunu vesveselerden dolayı hesaba çekmeyecektir. Boş yere üzülme. Kesinlikle bu düşünceleri önemseme ve geçmeleri için bile uğraşma. İşte o zaman kısa bir sürede Allah’ın izniyle rahat edeceksin.


Kuveys
Allah ın izniyle bol bol dua et,kalbi böyle bir şeyi dileyen kulunu Allah karşılıksız bırakmaz.


Kayıtsız Üye
Kardeşim aynıları babamda oldu araştırdım. Herkes önemsemeyin yazmıştı ben artık dayanamadım işimin bittiğini sandım sonra esmaul husna lari zikrettim namazlarını asla bırakmadım ama kurtulmamdaki en büyük etki Allah’a ağlaya ağlaya dua ettim. Aklımdan çıkmıyordu ilklerde ama sonra sinirlendim hemde baya dedimki madem benimle uğraşıyorsun bende seninle ugrasicam beni bu yoldan Allah’ın izniyle cikaramicaksin dedim
Kardeşim en büyük ilaç sabır sabır sabır.
Ama bu durum benim inancımı daha da arttırdı Allah’a daha çok sarıldım
Kardeşim Allah yardımcın olsun
YouTube’dan hayalhanem , sözler köşkünden bu durum hakkında çokca video var onları izle

 


Kayıtsız Üye
Tuvalete giriş çıkış adabı hatalı yazılmış. Tuvalete önce sol ayakla girilir,tuvaletten çıkarken önce sağ ayak ile çıkılır. Girerken ve çıkarken okunan dualar vardır.

Düzeltildi teşekkürler.


Kayıtsız Üye
Şeytandan Allah’a sığınmak,

Bu düşünceyi terk edip başka düşüncelere dalmak,

Allah’a ve Rasûlü’ne iman ettim, demek,

İhlas suresini okumak tavsiye edilmiştir.

Bazı zamanlarda insanın aklına gelen ve çoğunlukla Allah’a taalluk eden vesveselerde, Allah Rasûlü müminlere bu adımları tavsiye etmiştir.

“Şeytan sizden birine gelir:

__ Bunu kim yarattı, der.

Kul:

__ Allah, der.

Şeytan sorusunu yeniler:

__ Peki şunu kim yarattı, der.

Kul:

__ Allah, der.

Ta ki:

__ Öyleyse Allah’ı kim yarattı, sorusunu soruncaya dek böyle devam eder.

Sizden biri bu duruma ulaşırsa Allah’a sığınsın ve bu düşünceyi bıraksın.” (Buhari, Müslim)

İmam Müslim rahimehullah bir rivayetinde:

“Kim bu tarz vesveseler hissederse ‘Allah’a iman ettim’ desin…”

İmam Ebu Davud rivayetinde:

“…’Allah’ı kim yarattı?’ dediğinde İhlas suresini okuyunuz. Sonra solunuza üç defa tükürün ve şeytanın şerrinden Allah’a sığının…”


Kayıtsız Üye
Bu tarz vesveselere düşen kardeşlerimizi bekleyen asıl sorun, şeytanın vesvese sonrası telkinleridir. Kişiyi imanında şüpheye düşürecek tarzda düşünceleri zihnine boca etmeye başlar. ‘Sen gerçek anlamda iman etmiş olsaydın böyle düşüncelere kapılmazdın’ ya da ‘Senin aklına gelen bu tarz vesveseler seni dinden çıkarmıştır.’


Kayıtsız Üye
Bazı insanları o denli avucuna alır ki; bu durumdan dolayı yaptıkları tevbeyi dahi onların aleyhine kullanır.

‘Sen her seferinde bu düşüncelerinle dinden çıkıyor, tekrar tevbeyle geri dönüyorsun. Oysa Allah şöyle buyuruyor:

‘İnandıktan sonra kâfirliğe sapıp sonra inkârcılıkta daha da ileri gidenlerin tevbeleri asla kabul edilmeyecektir. Ve işte onlar, sapıkların ta kendisidirler.’ (3/Âl-i İmran, 90)

‘İman edip sonra inkâr edenleri, sonra yine iman edip tekrar inkâr edenleri, sonra da inkârlarını arttıranları Allah ne bağışlayacak, ne de onları doğru yola iletecektir.’ (4/Nisa, 137) ‘ Diyerek kişiyi içinden çıkamayacağı bir kuyuya itmeye çalışır.


Kayıtsız Üye
Vesvesede bu boyuta ulaşan kardeşlerin bilmesi gerekir ki; bu sorunu sahabe de yaşamıştır. Gerek Allah Rasûlü döneminde gerek de sonrasında insanlar bu tip vesveseleri yaşadılar.

Ebu Hureyre radıyAllahu anh anlatıyor:

“Sahabeden olan bazıları Allah Rasûlü’ne geldiler. Ona sordular:

__ Biz öyle şeyler düşünüyoruz ki onu zikredemeyiz, dediler.

Allah Rasûlü:

__ Gerçekten onu hissettiniz mi?

__ Evet, dediler.

__ Bu imanın en açık halidir, diye cevap verdi.” (Müslim)

Bu kategoride yer alan Ailem beni saçma şeyler yüzünden dövüyor ne yapmalıyım başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Bir Yorum Yazın.Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

İman konusunda vesvese Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.