Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:50
Misafir
Yönetici

Yenge ile evlilik

Kayıtsız Üye
yenge ile evlenilir mi..
selam arkadaslar.. gecenlerde bir sohbet arasinda bir tartismaya girdik.. türkiyede de "töre" kelimesi altinda , abisi öldügü icin yengesiyle evlendirilen insanlarimiz var.. gecende de bir hocayla bunu tartistik, hoca der ki bu caizdir.. ben de derim ki bu ahlaksizliktir..yillarca yenge dedigim kisiyle.. yani abla/kardes gibi gördügüm kisiyle nasil evlene bilirim.. yada yolun basindan beri .. her an esim ola bilir gözüylemi bakmaliyiz.. bunu bana ve benim gibi cahillere bi zahmet aciklarsaniz.. ve eger böyle bir şey dinimizde mübah ise kaynagi ve mantigi ile aciklarsaniz sok ama cook sevinirim.. tesekkürler


Cevap: yenge ile evlilik

Hoca
< yenge ile evlilik

yenge ile evlenilir mi
selam arkadaslar gecenlerde bir sohbet arasinda bir tartismaya girdik türkiyede de "töre" kelimesi altinda , abisi öldügü icin yengesiyle evlendirilen insanlarimiz var gecende de bir hocayla bunu tartistik, hoca der ki bu caizdir ben de derim ki bu ahlaksizliktiryillarca yenge dedigim kisiyle yani abla/kardes gibi gördügüm kisiyle nasil evlene bilirim yada yolun basindan beri her an esim ola bilir gözüylemi bakmaliyiz bunu bana ve benim gibi cahillere bi zahmet aciklarsaniz ve eger böyle bir şey dinimizde mübah ise kaynagi ve mantigi ile aciklarsaniz sok ama cook sevinirim tesekkürler >
Kardeş
İslamdaki bir hükmü öğrenmen güzel ama öğrenmeden ve hoca sana islamda bu caizdir demesine rağmen AHLAKSIZLIktır demen cahilce olmuş.
İslamda, dört mezhepte, Dayı Amca ve Abi öldükten sonra yenge ile evlilik caizdir.
Bu mutlaka evlenin anlamında değildir. Dileyen evlenebilir.

Birilerinin abisi ölür ve hem yengesine hem onun yetimlerine bakmak isterse bunun ne gibi sakıcası olabilirki?


Cevap: yenge ile evlilik

Kayıtsız Üye
açıklama için teşekkür ederim


Yorum: Yenge ile evlilik

Kayıtsız Üye
Biri kız biri erkek olan iki kardeşin bosandiklari eşlerin birbiriyle evlenmeleri caizmidir. Şimdiden tesekkurler


arifselim
Kardeşlerin boşanmış eşlerinin birbiri ile evlenmeleri caizdir. Böyle bir evliliğin dini açıdan bir engeli yoktur.


Kayıtsız Üye
bana gore cok yanlıs ve dınen caiz degıl ha yardım edersın parasal yonde ama kesınlıkle evlenmem


Kayıtsız Üye
Kulun hocanin falan demesiyle olmaz Allah bilir o zaman nen de gidiyim amcamla evleniyim tövbe tövbe batıl inanclar cikariyorsunuz ortaya öbür dünyada Allah a ne hesap vereceksiniz her kul kafasindan bir şey uyduruyor adeta bu da simdiki nesillere kadar yansiyor yazik size yazik hepiniz insanliktan cikmissiniz vayy be hayat boyle de olcakti gidin annenizle babanizla kardesinizle evlenin o zaman Allah affetsin bir şey demiyorum kocandan izin almadan bir yere gitmiyceksin koca hakki coktur sen gelmissin kayninla evlenmek caizdie diyorsun Allahin verdigi yazgiyi kaderi kendi keyfiniz zevkiniz için degistiremezsiniz ne kayni ne yengesi elbet gun gelir hepsi haram cikar kendinize iyi bakin Allah’a emanet olun


emre
"sağır duymaz uydurur" işine geldiği gibi görüyorsun. Kimse amca ile anne ile baba ile evlenilir demiyor. Biraz ufak salla. Yenge boşandıktan veya koca öldükten sonra nikah kıyılabilir. İnsanlar evlenir veya evlenmez başka bir şey. Ama nikah düşer.


Kayıtsız Üye
Abisinin hanımına ve yetimlerine bakmak için yenmesiyle beraber olmasımı lazım hiç doğru değil Allah güzel şeyler emreder bu hiçte güzel deyil


Kayıtsız Üye
Kardeşinin hanımına ve çocuklarına bakmak güzeldir ama bunun için yengeyle beraber olmak gerekmez alla insanlara doğru yolu gösterir bu yol bana hiç doğru gelmiyor insan kardeşine bile gövenemiyor.


Kayıtsız Üye
Din kurallarıyla ahlak kuralları birbirini tamamlar. Örneğin erkeklerin örtmesi şart olan yerler göbek ile diz arasıdır. Fakat yalnız bu bölgeyi kapatıp sokağa çıkmak caiz olsa da bizim toplumumuzda ahlaka aykırıdır. Yenge ile evlilik de öyle.


Kayıtsız Üye
yengeyle evlenilirmi ve benim abim öldü yengem iki cocunla dul kaldi simdi yengem baskasina gidecek cocuklar rezil olacak abimin cocuklarina ben daha iyi bakamami bana ilede yengeni sen al diyorlar


Kayıtsız Üye
7 yıldır eşinden ayrı kadın eşinin kardeşiyle evlenebilir mi selam ve duayla kalın


Omer Faruk
İslam’a göre eşinizden boşandıysanız, iddet müddeti dediğimiz 4 ay tamamlandıktan sonra eski eşinizin kardeşiyle evlenmenizde bir engel yoktur. Caizdir.


muvaffak
Resmi şekilde boşanmış, talakları verilmiş kadının iddet süresi bitince evlenmekte bir sakınca yoktur. Evli olduğu kişi diliyle boşamamış, resmi şekilde boşanma yaşanmamış sadece ayrı yaşanıyor diye evlenmek caiz değildir. Kişiler ayrı yaşıyorsa dahi halen evlidir.


yenge ile evlenmek caiz mi, yengeyle evlenmek caiz mi, yenge ile evlenmek

Bu kategoride yer alan Makat Bölgesindeki Kılları kesmek-yolmak caiz mi günah mı? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Yenge ile evlilik Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.