Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:30
Misafir
Yönetici

Besmele kaç harftir?

Kayıtsız Üye
Besmele kaç harften oluşuyor? Besmele kelimesinin kaç harften meydana geldiğini açıklar mısınız ?


Cevap: Besmele kaç harftir?

arifselim
Besmele kuranı kerimden bir ayettir. Her surenin başında besmele okunarak sureye başlanır. Bütün hayırlı işlerin başı besmeledir. Besmele 19 arapça harfinden oluşur.

Arapça harflerle besmele-i şerif:

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Harf harf olarak besmele:

Besmele kaç harftir?


Cevap: Besmele kaç harftir?

Kayıtsız Üye
Besmele ya 18 harfe veya 20 veya 21 veya 22 harfe sahiptir. Fakat, kesinlikle 19 harfe sahip değildir.

Mucizeyi inkar etmek için Besmele’nin harflerinin 19 olmadığını iddia eden sözde ulema (alimler) ilginçtir ki bu en basit sayım işleminde ihtilaf etmektedirler. Kuran’ın elifbasını sökmüş yedi yaşındaki bir çocuğun dahi rahatlıkla bilebileceği bir cehalete cevap vermek istemiyordum; ama bu art niyetli eleştirinin Arap harflerini tanımayan bazı kişileri kuşkuya düşürebileceğini düşündüm.


Yorum: Besmele kaç harftir?

Kayıtsız Üye
Arkadaşlar cevapları okuyunca hayretler içinde kaldım, Edipten korkulduğu için Besmele-i Şerifin 19 harften oluştuğu gizlenmeye çalışılmış. Besmele fiziksel olarak 19 harften oluşur, kaldı ki İlk nüshasında harekeler kullanılmamıştır ve genel anlamda arapça yazısı harekesiz yazılır. Yani Besmele 19 harften oluşmaktadır bu gerçeği saklamaya gerek yok ha bu arada Edip Yüksel genel anlamda problemli bir adamdır lakin Edip i yalanlamak için harfleri gizlemenin anlamı yok.


besmele kaç harf, bismillahirrahmanirrahim kaç harf, besmele kaç harftir

Bu kategoride yer alan Hz. Muhammedin Son Peygamber olduğuna dair Kuranda ayet var mı? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Besmele kaç harftir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.