Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:00
Misafir
Yönetici

İçinde Sihir büyü öldürme dirirtme ve şirk olan oyunları oynamak caiz mi

Kayıtsız Üye
Sitenizde arama yaptım ancak net bir cevaba varamadım . İçinde Sihir büyü öldürme dirirtme ve içinde haşa şirk olan oyunları oynamak caizmi tabikide bunlar zaman israfı ama lütfen siz cevap verin.


Cevap: İçinde Sihir büyü öldürme dirirtme ve şirk olan oyunları oynamak caiz mi

Darusselam
Çok tehlikeli oyunlardır şeytanın birer oyunlarıdır kesinlikle haramdır.


Cevap: İçinde Sihir büyü öldürme dirirtme ve şirk olan oyunları oynamak caiz mi

Kayıtsız Üye
Kardeş ama bu sonuçta oyun değilmi. Bu arada oyunun adı ”lol” Bu sadece zaman israfına girmezmi çünkü biz arkadaşlarla eğlencesine giriyoruz. Dirirtme falan derken mesala karakterimiz ölüyor onu tekrar hayata döndürmek için yetenek kullanıyoruz.


Cevap: İçinde Sihir büyü öldürme dirirtme ve şirk olan oyunları oynamak caiz mi

Darusselam
evet kesinlikle haramdır zamanla bu tür oyunlar Allah korusun insanın dinden çıkmasına sebeb olur.


Kayıtsız Üye
Kardeş peki zombie tarzı oyunları oynamak caizmi yani ölüler üstüne geliyor silah la ateş ediyorsun falan . Çok soru sordum sanada kb. o oyunu terkettim de daha az riskli oyunlar oynamaya çalışıcam o yüzden soruyorum .


Kayıtsız Üye
peki deliliniz var mı çok sordum herkes başka bir cevap veriyor delil istediğim için yanlış anlamayın


yasemin
Delili sen kendin yazmışsın zaten , zaman israfı . Sen bu dünyaya pc oyunumu oynamaya geldin ? sana verilen zamanı; içinde Sihir büyü öldürme dirirtme ve içinde haşa şirk olan oyunları oynayarak geçirmen haram zaten , haram devam ederse nolur ? Kalbin nefsaniyete akar , hani mühürlenme mevzusu . Allah muhafaza , gören gözlerin görmez olur saniye saniye boş olan şeylere akarsın , maneviyatla irtibatın kesilir .


prokado
Katade nin yazdğına göre bu oyunları eğlencesine benimsemeyerek oynamak caiz sanırsam ?


Kayıtsız Üye
yok artık ya altı üstü oyun bu gerçekle 1 gram alakası olmayan şeyler nasıl birşeydir bu birde zombi öldürmeli oyunlar günahmı yazmışsınız ” nefes almak günah mı ” yakında bunuda görürüz ahahahah


Darusselam
< yok artık ya altı üstü oyun bu gerçekle 1 gram alakası olmayan şeyler nasıl birşeydir bu birde zombi öldürmeli oyunlar günahmı yazmışsınız ” nefes almak günah mı ” yakında bunuda görürüz ahahahah >
kendiniz gibi saçma oyunları sormayın öylese. sen günahın ne olduğunu biliyormusun.öğrende gel canım:alkis:


Kayıtsız Üye
Adam öldürmeli oyunlar günah değildir …Neresi günah onun.Ama şirk varsa onu bilmiyorum.


Kayıtsız Üye
harama teşvik eden oyunlar haramdır. eğer ki haram olan bir şey yoksa mekruhtur.


Kayıtsız Üye
merhaba arkadaşlar benim yaşım 13 mstar diye bir tane oyun var oyun dans ile ilgili fakat içinde az da olsa sihir var benim bu oyunu oynamam günah olur mu veya Allah’a karşı şirk gelir miyim ?

Bi oyunda bi karakter ölüyor sonra aynı yerden yeniden başlıyor. Böyle oyun oynanabilir mi? Sihirli oyunları kabul etmeyerek oynamakta bi günahı var mı? Kardeşim için satın alsam günah mı?


mum
< Allah’a karşı şirk gelir miyim ? >
İçeriinde kötü inanç görüntü ve söz olan ıyunları oynamamak gerekir
Şirk olmasa bile günahtır


Kayıtsız Üye
Içinde haşa ebedi kılıç HAŞA tanrıçanın gözyaşı gibi eşyalar olan oyunu inanmayarak oynayan kişi dinden çıkar mı günah mı işlemiş olur ? Bu oyun şu anda internet kafelerde evlerde gençler tarafından oynanıyor. Bunun hükmü nedir ? Şirk olması için itikad şart mıdır ?


Kayıtsız Üye
Ben çoğu zaman şirk içerikli oyunlar oynuyorum. Bu oyundaki dünya/masalar dediğim gibi şirk içerikli ama ben bu oyunlardaki şirk olan motifleri, sembolleri, eşyaları vb şeyleri kullanmıyorum, kulansam da (oyunun devam etmesi için) kalben bunları onaylamıyorum. Ama bu oyunlardaki sesleri, aksiyonları, dramayı ve karakterleri eylenceli bulduğum için oynuyorum ve dediğim gibi bu tip şeyler bu oyunlarda cazip geliyor. Ama dediğim gibi o şirk/küfür içeriklerini hariç, sadece oyundaki diğer kısımlarini cazip bulduğum için oynuyorum.

Acaba böyle küfür/şirk dünyası olan oyunları oynarken, mesela karakterlerin sesi, küfür/şirk sembolleri olmaksızın giyimlerini, ve küfür inançları olmaksızın kişiliklerini beyenir isem, bu beni şirke sokar mı? Yani zaten şirk bir dünyadan olan bişeyin mesela görunuşunu beğenerek şirke girmiş olur muyum?

Mesela oyunda oynadığım karakteri kendi zevkime göre giydirirsem.


muvaffak
Şirke girmek, şirk içinde olmak bu tür kolay kelimelerle ifade edilemez. Şirk, Allah’a ibadette tamamen yeni birini ortak koşmaktır. Çok kısaca Allah yanında bir şeyi Rab belleyip ona ibadet etme işine şirk denir. Oyunlarda, normal hayatta bu tür şeylerle karşılaşabilirsiniz. İki şeye dikkat etmelisiniz. Birincisi: İçinizde bulunduğunuz ortamı, çevreyi her ne kadar bazı şeylerini onaylamıyor olsanız dahi o çevre, ortam sizi yansıtır. İkincisi de zamanınızı neye harcadığınıza dair hesaba çekileceğinizi unutmayınız. Yaratmak fiili Allah’a mahsustur. Siz üretilen bir şeyi kullanmakla günaha girmiş olmazsınız.


Kayıtsız Üye
Oyunun bilgi ile kültürle ve zamanla alakası vardır. Oyun bir bakıma hayatın taklidi olduğu için kültürden kültüre değişir. Bu sebeple sayısız oyun türlerinin tek tek fıkhî hükmünü vermek imkânsızdır. Ama bazı genel kurallardan söz edilebilir.
‘Eşyada ve eylemlerde aslolan mubahlıktır’. Bu sebeple haram unsurlar içermeyen, harama götürmeyen, kulun olmazsa olmaz görevlerini, ibadetlerini aksatmayan her oyun mubahtır, yani helaldir diye bir hüküm vermek yanlış olmaz.
Bu kuralı açarsak diyebiliriz ki, helal yani mubah olan oyunların sınırı yoktur, sayıya gelmezler. Haramlar ise azdır. O halde haram olanlar, temel özellikleriyle de olsa sayılabilir. Mesela şu oyunlar haramdır:
Kumar olan ve kumar aletleriyle oynanan oyunlar. Çünkü semboller önemlidir ve çağrıştırdıkları şeye göre hüküm alır. Tavla, iskambil kâğıdı, domino gibi aletlerle, parasına olmasa dahi, oyun oynamak haramdır. Çünkü bunlarla kumar oynanabilmektedir. Bunlar parasına oynanmasa bile kumara teşvik sayılırlar. Belki satrancın haram olmamasının sebeplerinden birisi de budur. Çünkü satrançla kumar oynanmamıştır, oynanmaz. Hz. Peygamber’in tavla oynayan elini domuz kanına batırmış gibidir hadisi sahihtir (Müslim). Bu noktada suyu şarap niyetine içen birisinin şarap içmiş gibi günah alacağını hatırlamalıyız.


Kayıtsız Üye
Ne alaka demeyin,saygılı olun lütfen okur musunuz ?şakasına kafir olduğunu söylemekte küfürdür selamün hello kadere hakeret,Allah’a peygambere Kuran’a hakeret küfürdür Allah baba demek küfürdür imanın şartlarından 1’ini bile inkar ettmek küfürdür Müslüman olduğunu söyleyeninde okumasının zararı yoktur

Ya Rabbi, bilerek veya bilmeyerek küfre [kâfirliğe] sebep olan bir söz söyledim veya bir iş yaptımsa, pişman oldum, beni affet

Allahümme ente Rabbî lâ ilahe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve vâ’dike mes’tetâtü eûzü bike min şerri mâ sanâtü ebû’ü leke bi-nîmetike aleyye ve ebû’ü bizenbî fağfirlî feinnehû lâ yağfıruz-zünûbe illâ ente.

Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ, innehû, hüve’t-tevvâbü’r-rahîm.

(Amentü billahi ve Melaiketihi ve Kütübihi ve Rüsulihi vel Yevmilahiri ve bil Kaderi hayrihi ve şerrihi minAllahi teâlâ vel-ba’sü ba’delmevti hakkun Eşhedü en La ilahe illAllah ve Eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü)


lol oynamak günah mı, league of legends, Sirk iceren oyunlar

Bu kategoride yer alan Açık öğretim imam hatip kaç kredide bitiyor? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

İçinde Sihir büyü öldürme dirirtme ve şirk olan oyunları oynamak caiz mi Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.